Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Švýcarské inferno příležitostí pro Komerční banku – Patria zvyšuje cílovou cenu!

Švýcarské inferno příležitostí pro Komerční banku – Patria zvyšuje cílovou cenu!

19.01.2015 13:00
Autor: Tomáš Tomčány, Patria Finance

Švýcarská centrální banka v minulém týdnu překvapivě zrušila limit 1,20 pro kurz franku vůči euru. Šokující krok rozpohyboval finanční trhy a ve světle reálných důsledků nás přiměl aktualizovat pohled na akcie Komerční banky, a to především relativně vůči polským bankám.

Rozhodnutí švýcarské národní banky bude mít totiž negativní dopad především právě na polské banky skrze růst nákladů financování FX hypoték (vyšší náklady na FX swapy, kterými jsou FX hypotéky financovány) či růst rizikových nákladů. Domníváme se, že vysoké dividendové výnosy polských bank, které byly vnímány mezi investory jako hlavní důvod, proč investovat do akcií drahých polských bank, mohou být nyní v ohrožení. Výprodeje na polských bankách po rozhodnutí SNB úplně smazaly jejich dlouhodobě přetrvávající prémii (měřeno ukazatelem P/TBV) vůči akciím Komerční banky. Domníváme se pak, že valuační rozdíl (prémie Komerční banky vůči polským bankám) by se mohl dále prohloubit ve prospěch KB, když banka nabízí méně rizik ve srovnání s polskými bankami a lepší dividendové vyhlídky.

Komerční banka hodlá navýšit výplatní poměr na 70-100 % v příštím roce. Podle našich výpočtů činí „přebytečný“ kapitál KB nad rámec požadavků ČNB asi 345 Kč/akcii a asi 235 Kč/akcii nad rámec interního cíle banky. Silná kapitálová pozice banky by tak podle nás umožnila pohodlně vyplatit až 100 % čistého zisku v příštím roce. Z dřívějších komentářů managementu banky však usuzujeme, že banka nastaví výplatní poměr spíše v dlouhodobě udržitelném pásmu 80-90 %. Uvažujeme-li o dolní hranici 80 %, dividenda by v příštím roce mohla činit minimálně 270 na akcii. Dividendový výnos by tak při současné tržní ceně činil alespoň 5,7 %.

Ve výsledku tak nyní řadíme akcie KB mezi námi nejvíce preferované akcie nejen z tuzemského PX Indexu, ale i z regionálních (CE3) bank. KB nedisponuje materiální expozici na švýcarský frank, má jen minimální expozici na Rusko/Ukrajinu a nabízí atraktivní dividendový výnos minimálně 5,7 %, což si dle našeho názoru zaslouží valuační prémii. V našem modelovém ocenění jsme zvýšili váhu dividendového modelu na 40 % z předchozích 33,3 %.

Naši cílovou cenu lehce zvyšujeme na 5200 Kč/akcii z dosavadních 5100 Kč/akcii a potvrzujeme naše doporučení na stupni „akumulovat“.

Celý report v anglickém jazyce je klientům Patria Finance dostupný ZDE.


 

 


Čtěte více:

KB má u dividendy růstový prostor, zvyšujeme cílovou cenu
07.11.2014 9:12
Ukazatel kapitálové přiměřenosti CET 1 podle Basel 3 dosáhl ve 3Q nads...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data