Ruský index spotřebitelských cen (CPI) v týdnu končícím 2. února poskočil o 0,9 p.b. na tři procenta (kumulovaný součet t/t změn CPI od počátku roku). Ceny na t/t bázi rostou třetí týden v řadě, zatím nejrychleji v tomto roce. Inflační cíl ruské centrální banky po rok 2015 činí 4,5 %, avšak samotná banka počítá s (přechodným) růstem cen až k úrovni 11 %.

Do spotřebních cen stále prolíná slabý kurz rublu, který zdražuje zahraniční zboží a snižuje kupní sílu domácností. Na růstu cen potravin se podílí mimo jiné dovozní embargo, kterým Moskva reagovala na sankce Západu. Včera ruské zpravodajské agentury informovaly o tom, že Kreml uvažuje o zavedení limitů pro maloobchodní ceny základního potravinářského zboží.
Dnes ráno byly zveřejněny také údaje o nákupním apetitu ruských manažerů za leden. Kompozitní index PMI (HSBC) spadnul na 45,6 bodů z prosincových 47,2 b., což představuje pátý pokles v řadě (hodnoty indexu pod 50 značí kontrakci). Sektorový index PMI ve službách v lednu zrychlil svůj propad na 43,9 bodů z úrovně 45,8 b. v prosinci - jedná se o nejhorší výsledek od května 2009 a čtvrtý pokles v řadě.
Výsledky šetření mezi nákupními manažery patří mezi tzv. předstihové indikátory, které (ceteris paribus) umožňují dopředu odhadovat vývoj v daném odvětví/ekonomice. Dnes zveřejněné údaje PMI tak jen dokreslují zhoršující se kondici ruské ekonomiky, kde slabý rubl, vysoké úrokové sazby, rostoucí inflace, levná ropa a sankce Západu negativně doléhají (nejen) na spotřebu domácností a firem.
Kurz rublu se po prosincové měnové krizi částečně stabilizoval, i když nahlíženo optikou hlavních měnových párů, zůstává stále mimořádně volatilní. Od začátku roku rubl proti USD oslabil o více než 16 % a pokračují také intervence centrální banky na podporu ruské měny. V lednu Bank Rossii nakoupila rubly za 2,34 mld. dolarů, poslední intervence proběhla toto pondělí v objemu 690 mil. USD. (kromě centrální banky intervenuje ad hoc také ministerstvo financí). Z vývoje kurzu USDRUB v tomto roce se zdá, že na úrovni okolo 70 USDRUB se konstituuje jistá rezistentní úroveň (kterou by mohla samotná centrální banka hájit). Růst cen ropy v posledních dnech by však mohl být pro rubl živou vodou, která má potenciál resuscitovat jak rubl, tak ruské hospodářství a státní rozpočet. Aktuálně rubl proti dolaru oslabuje o 3,8 % na úroveň 67,5 USDRUB.
Zdroj: Bloomberg