Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Dluhopisy globálně pod tlakem. Kdo je na vině, Řecko, nebo Fed?

Rozbřesk - Dluhopisy globálně pod tlakem. Kdo je na vině, Řecko, nebo Fed?

11.02.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Jestli v posledních měsících existoval nějaký trh aktiv, který prakticky neznal směr dolů, pak to bezpochyby byly tzv. bezpečné vládní dluhopisy. Jejich ceny, podporovány klesající inflací a aktivitou centrálních bank (směřujícím k jejich nákupům), rostly prakticky neustále. To již pár posledních dnů neplatí a teď je vcelku zajímavé si klást otázku proč.

Pro vládní dluhopisy, které mají povahu “bezpečného přístavu” samozřejmě platí poučka čím “hůře tím lépe”. Vlna pesimismu byla pak samozřejmě nabourána zásadně minulý pátek, kdy data z amerického trhu práce předvedla tak famózní představení, že i holubicím uvnitř vedení americké centrální banky spadla brada - či spíše v tomto případě zobák. Za zmínku zde pak stojí zejména včerejší výroky šéfa sanfranciského Fedu Williamse, které byly až nečekaně jestřábí a navozují opravdu dojem, že zvýšení úrokových sazeb v USA je opravdu za dveřmi. Dodejme, že Williams, který má velmi blízko k hlavě Fedu Yellenové, uvedl, že centrální banka by měla najít způsob jak změnit jazyk (rétoriku), aby si uvolnila ruce pro komunikaci normalizace měnové politiky (čti růst úroků).A nad to Williams dodal, že se nebojí, že v důsledku toho trhy (dluhopisů) budou opět čelit ztrátám, tak jako na jaře 2003, kdy se o něco podobného pokusil tehdejší šéf Fedu Bernanke.

Druhou noční můrou pro býky na trzích dluhopisů je pak relativně snadná dohoda EU s Řeckem o eventuálním pokračování či prodloužení úvěrového programu řízeného tzv. Trojkou (EU, MMF, ECB) či její obdobou. Včera to přitom na chvíli vypadalo, že Řecko hází zpátečku, neboť vypustilo do éteru zprávu, že by mohlo pokračovat v privatizaci svých přístavů, což byla jedna ze součástí programu, který byl novou vládou zastaven. Naštěstí pro trhy dluhopisů to však vypadá, že Řekové a oficiální věřitelé se před dnešní schůzkou Eurogroup nachystali na tvrdou konfrontaci, neboť řecká strana označila eurozónu za domeček z karet a Němci na oplátku uvedli, že překlenovací úvěry alias mosty (o něž Řecko žádá) jsou mosty vedoucí nikam.

Každopádně dnešní den může být velmi zajímavý a může přinést (nejen) pro trhy dluhopisů nečekaná překvapení.

Forex - region
Napětí spojené s dnešním jednáním euroskupiny ohledně Řecka působí v regionu především na polský zlotý a maďarský forint, které včera rozšířily své ztráty. Naopak koruna šla opačným směrem a vrátila se zpět pod 27,70 EUR CZK.

Dnes bude trh kromě jednání o Řecku sledovat i maďarskou inflaci. Podle našeho názoru se maďarská deflace v lednu prohloubila, a i když na vině byly zejména klesající ceny pohonných hmot a potravin domníváme se, že po holubičí rétorice MNB z minulého zasedání by záporná inflace mohla podpořit očekávání spuštění nového kola uvolňování měnové politiky.

EUR/USD
Eurodolar se během včerejší seance příliš nepohnul z místa a to nehledě na všeobecný nárůst optimismu před dnešní schůzkou euroskupiny k Řecku. Akciové indexy mířily vzhůru stejně tak jako výnosy německého bundu. Eurodolar ale zůstává podle našeho názoru správně nervóznější.

I když řecký ministr financí včera řekl, že jsou připraveni respektovat 70 % dohodnutých reforem, dohoda se bude hledat velice těžko. Manévrovací prostor na straně věřitelů je ale relativně malý, zvlášť po ostré rétorice řeckých politiků z uplynulých dní. Vedle setkání euroskupiny bude dnes na programu také aukce řeckých pokladničních poukázek, která v nervózní atmosféře nemusí dopadnout vůbec dobře. Sázíme na to, že euro v nejbližších seancích zůstane dál pod tlakem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.04.2024
8:54Víkendář: Monetární politika je utažená, ale ekonomika hodně stimulována
19.04.2024
22:01Propadu na technologiích vévodil Netflix a Nvidia  
17:46Jak na DIP? A na čem čeští investoři letos nejvíce vydělali? Zjistěte na webináři Patrie v úterý 23. dubna od 16:00
17:18Celkový akciový optimismus na úrovních z let 2001/2002. Posouvá se základní psychologické nastavení investorů?
16:46Poptávka po bezpečí slábne, ale investoři se zpět do akcií nehrnou  
16:37Český státní dluh v 1. čtvrtletí vzrostl o 109,9 mld. Kč na 3,221 bilionu Kč
14:31SAB Finance a.s.: Průběžné hospodářské výsledky za leden–březen/2024
13:24Perly týdne: Akcie a zlato za poslední desetiletí a co (ne)čekat od Applu i celého trhu
12:48Reuters: Německá vláda mírně zvýší odhad letošního růstu ekonomiky
11:24Jakub Blaha: Konec transparentnosti Netflixu zastínil obzvlášť dobré výsledky  
10:58Páteční dopoledne je červené, po přestávce se do hry opět vložil Blízký východ  
9:25Netflix reportoval nejlepší první kvartál od roku 2020. Překvapil počtem předplatitelů
9:07Rozbřesk: Proč je česká koruna odolnější vůči silnému dolaru?
8:43Akciové trhy zrudly pod tíhou obav z konfliktu na Blízkém východě, Netflix překvapil vysokým počtem platících uživatelů  
6:03Evercore: Hlavním příběhem je mimořádná odolnost ekonomiky
18.04.2024
22:02S&P 500 poklesl popáté v řadě; investoři čekají na Netflix  
17:45Růst cen akcií a cena za riziko
17:23DJIA dnes v čele a ECB se od Fedu neodpoutá  
15:59Deloitte: Cena nájemného v prvním čtvrtletí vzrostla o procento na 295 Kč/m2
15:20Lee: I kdyby sazby šly letos dolů jen jednou, pro akcie by to stále bylo dobré prostředí

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data