Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Dluhopisy globálně pod tlakem. Kdo je na vině, Řecko, nebo Fed?

Rozbřesk - Dluhopisy globálně pod tlakem. Kdo je na vině, Řecko, nebo Fed?

11.02.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Jestli v posledních měsících existoval nějaký trh aktiv, který prakticky neznal směr dolů, pak to bezpochyby byly tzv. bezpečné vládní dluhopisy. Jejich ceny, podporovány klesající inflací a aktivitou centrálních bank (směřujícím k jejich nákupům), rostly prakticky neustále. To již pár posledních dnů neplatí a teď je vcelku zajímavé si klást otázku proč.

Pro vládní dluhopisy, které mají povahu “bezpečného přístavu” samozřejmě platí poučka čím “hůře tím lépe”. Vlna pesimismu byla pak samozřejmě nabourána zásadně minulý pátek, kdy data z amerického trhu práce předvedla tak famózní představení, že i holubicím uvnitř vedení americké centrální banky spadla brada - či spíše v tomto případě zobák. Za zmínku zde pak stojí zejména včerejší výroky šéfa sanfranciského Fedu Williamse, které byly až nečekaně jestřábí a navozují opravdu dojem, že zvýšení úrokových sazeb v USA je opravdu za dveřmi. Dodejme, že Williams, který má velmi blízko k hlavě Fedu Yellenové, uvedl, že centrální banka by měla najít způsob jak změnit jazyk (rétoriku), aby si uvolnila ruce pro komunikaci normalizace měnové politiky (čti růst úroků).A nad to Williams dodal, že se nebojí, že v důsledku toho trhy (dluhopisů) budou opět čelit ztrátám, tak jako na jaře 2003, kdy se o něco podobného pokusil tehdejší šéf Fedu Bernanke.

Druhou noční můrou pro býky na trzích dluhopisů je pak relativně snadná dohoda EU s Řeckem o eventuálním pokračování či prodloužení úvěrového programu řízeného tzv. Trojkou (EU, MMF, ECB) či její obdobou. Včera to přitom na chvíli vypadalo, že Řecko hází zpátečku, neboť vypustilo do éteru zprávu, že by mohlo pokračovat v privatizaci svých přístavů, což byla jedna ze součástí programu, který byl novou vládou zastaven. Naštěstí pro trhy dluhopisů to však vypadá, že Řekové a oficiální věřitelé se před dnešní schůzkou Eurogroup nachystali na tvrdou konfrontaci, neboť řecká strana označila eurozónu za domeček z karet a Němci na oplátku uvedli, že překlenovací úvěry alias mosty (o něž Řecko žádá) jsou mosty vedoucí nikam.

Každopádně dnešní den může být velmi zajímavý a může přinést (nejen) pro trhy dluhopisů nečekaná překvapení.

Forex - region
Napětí spojené s dnešním jednáním euroskupiny ohledně Řecka působí v regionu především na polský zlotý a maďarský forint, které včera rozšířily své ztráty. Naopak koruna šla opačným směrem a vrátila se zpět pod 27,70 EUR CZK.

Dnes bude trh kromě jednání o Řecku sledovat i maďarskou inflaci. Podle našeho názoru se maďarská deflace v lednu prohloubila, a i když na vině byly zejména klesající ceny pohonných hmot a potravin domníváme se, že po holubičí rétorice MNB z minulého zasedání by záporná inflace mohla podpořit očekávání spuštění nového kola uvolňování měnové politiky.

EUR/USD
Eurodolar se během včerejší seance příliš nepohnul z místa a to nehledě na všeobecný nárůst optimismu před dnešní schůzkou euroskupiny k Řecku. Akciové indexy mířily vzhůru stejně tak jako výnosy německého bundu. Eurodolar ale zůstává podle našeho názoru správně nervóznější.

I když řecký ministr financí včera řekl, že jsou připraveni respektovat 70 % dohodnutých reforem, dohoda se bude hledat velice těžko. Manévrovací prostor na straně věřitelů je ale relativně malý, zvlášť po ostré rétorice řeckých politiků z uplynulých dní. Vedle setkání euroskupiny bude dnes na programu také aukce řeckých pokladničních poukázek, která v nervózní atmosféře nemusí dopadnout vůbec dobře. Sázíme na to, že euro v nejbližších seancích zůstane dál pod tlakem.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data