Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
A zase to Řecko: státní bankrot?

A zase to Řecko: státní bankrot?

13.02.2015 13:00
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

V posledních dnech se na scéně opět objevila otázka řeckého dluhu. Po očekávaném vítězství Siryzy v řeckých parlamentních volbách, které se konaly v lednu, chce řecká vláda vyjednat s věřiteli další odpis dluhu a pozměnit podmínky záchranného programu, podle kterého se Řecko muselo zavázat k implementaci úsporných opatření v návaznosti na finanční pomoc z roku 2010. Vítězství Siryzy bylo řeckým občanům prezentováno jako konec ústrků ze strany věřitelů a zaujmutí tvrdého postoje při jednání s věřiteli. Není divu, že tato rétorika společně s populistickým programem Syrizy vynesla premiéra Tsiprase vysoko v žebříčku popularity (podle posledního průzkumu má důvěru více než 70 % obyvatel).

Postoj Řecka se samozřejmě nelíbí věřitelům v čele s ECB, MMF a zeměmi eurozóny, kteří snahu změnit předchozí dohody nepovažují za seriózní. Ovšem již před řeckými volbami muselo být bystrému pozorovateli jasné (vzhledem k téměř jistému vítězství Syrizy a jejímu volebnímu programu i rétorice), že bude potřeba najít další kompromis. Zainteresované strany si již několik dní vyměňují na první pohled neústupná stanoviska, ze kterých budou muset částečně slevit, aby bylo možné najít řešení akceptovatelné pro všechny strany. Lze to brát jako součást vyjednávacího procesu s cílem vytvořit si lepší podmínky pro pozdější ústupky.

Možná to bude znít trochu paradoxně, ale v lepší vyjednávací pozici se zdají být Řekové, protože varianta nedohody spojená s nuceným odchodem Řecka z eurozóny (nebo dokonce i z Evropské unie) by znamenala něco, čemu se stejně jako v minulosti evropští politici budou snažit zabránit. Jednak by to totiž znamenalo (krátkodobou) nestabilitu na finančních trzích s rizikem návratu recese do eurozóny, a jednak možný efekt přelévání do jiných zemí na periferii eurozóny s rizikem nechtěné stimulace separatistických tendencí či motivace k opuštění úsporných opatření u zadlužených zemí.

To jsou důvody, které Řecku hrají do karet, ale i ono nesmí zapomínat na racionální jednání, protože varianta nedohody by také pro něj znamenala horší řešení ze dvou možných. Pravděpodobnost negativního scénáře (nedosažení dohody) se proto jeví jako malá, ale nikoli zanedbatelná. Stačí, aby některá z protistran jednala přehnaně agresivním stylem, a řecký bankrot se stane realitou.

Asi není překvapivé, že jako nejpravděpodobnější tak zůstává varianta dohody Řecka s věřiteli. Na přesnou podobu kompromisu si budeme muset počkat, ale lze očekávat úpravu podmínek úsporných opatření a další restrukturalizaci dluhu. Ovšem bude to konečné a udržitelné řešení? Nebude se situace za pár let opakovat či přesněji, jak dlouho si máme počkat na reprízu?

Pozn.: Evropský bankovní sektor by již neměl být zasažen případným odpisem řeckého dluhu, jelikož evropské banky se v minulých letech postupně zbavovaly řeckých dluhopisů většinou až na úplné minimum. Dluhopisy ale nezmizely, jen se mezitím přesunuly do jiných institucí, které se staly největšími věřiteli Řecka (konkrétně jde o EFSF, bilaterální věřitelé, ECB či MMF). Předchozí restrukturalizace řeckého dluhu jen spíše vedla k získání času pro evropských bankovní sektor, ale základní problém zůstal nevyřešen, a to že Řecko bylo a je předlužené.
Objektivně je nutno přiznat, že možná až nečekaný propad řecké ekonomiky (více než 5 let v recesi) vedl, i přes snížení absolutní hodnoty dluhu (předchozí restrukturalizace), ke zvýšení relativní zadluženosti Řecka na úroveň okolo 180 % HDP, což je opravdu vysoká úroveň, a restrukturalizace dluhu je tak nevyhnutelná.

Patrick Vyroubal

Pozice: portfolio manažer 

Patrick Vyroubal má více než 10 let zkušeností v oblasti finančního sektoru. V minulosti pracoval v útvaru exportního a strukturovaného financování  ČSOB, dále pak jako akciový analytik ve společnostech Atlantik finanční trhy a ČSOB Asset Management. V současnosti má na starosti správu akciových fondů zaměřených na vyspělé trhy (USA, Evropa, Japonsko) a také ČR. Je absolventem Vysoké školy ekonomické v Praze (Fakulta mezinárodních vztahů) a držitelem certifikátu CFA (certifikovaný finanční analytik).

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 


Váš názor
  •  
    13.02.2015 17:20

    tak to šel tedy Patrick opravdu do hloubky. povrchní popis situace, který by byl neaktuální i kdyby ho napsal před týdnem. jak může takový člověk řídit akciový fond. to je možné pouze v CSOB.
    honza
Aktuální komentáře
30.06.2025
17:28Stáčení kilometrů u ojetin není dobré. Opak je snad ještě horší
17:00Býčí trend na amerických akciích  
16:32Slovenské ministerstvo financí výrazněji zhoršilo výhled růstu ekonomiky země
15:39TESLA KARLÍN, a.s.: Zpráva z jednání valné hromady společnosti
15:05USA by kvůli svému chování a přesvědčení měly odejít ze Světové obchodní organizace
13:43MONETA Money Bank, a.s.: Oznámení o výplatě výnosu podřízených Tier 2 dluhopisů
13:25Týdenní výhled: Obchodní jednání vrcholí a Trump ladí formu  
11:53Akcie v Evropě po pozitivním ránu vychládají. Futures drží vyhlídku růstu na Wall Street  
11:08ČNB: Dluhy domácností u bank v květnu stouply na 2,446 bilionu korun
10:31Fidelity: Evropští střadatelé zaseklí v hotovosti – příležitost uvolnit v příštím desetiletí až 4,8 bilionu eur
9:42Německé maloobchodní tržby v květnu nečekaně klesly o 1,6 procenta
9:34Trump a Carney se dohodli na obnovení obchodních jednání
9:06Rozbřesk: Česká ekonomika jede vpřed slušným tempem, kde je nový normál?
8:48Jak Trump ušetřil vůdce Íránu, skončil a zase začal jednání s Kanadou a další střípky k trhům. Ty na sklonku pololetí porostou  
6:02Bank of America varuje: Riziko bubliny na akciovém trhu roste
29.06.2025
10:09Víkendář: Centrální banka jako superhrdina, který si ale nevěří
28.06.2025
10:01Víkendář: Běžný pohled na krizi a dění kolem roku 2008 může být zavádějící
27.06.2025
22:01Akciová rally zpomalila, Trump ukončil jednání s Kanadou  
17:07Staronový technologický cyklus a jeden nový „Microsoft“ každých pár let
15:28Objem nesplácených úvěrů roste, riziko systémové krize je reálné, bojí se ruské banky

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:45Čína - PMI v průmyslu Caixin
9:30CZ - PMI v průmyslu
9:55DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
11:00EMU - Inflace, předběžný odhad, y/y
16:00USA - Index ISM v průmyslu
16:00USA - Nově otevřená prac. místa