Dnes odpoledne jsme dostali nová čísla o kondici ruského průmyslu, který na počátku nového roku zpomaluje. Lednová průmyslová produkce sice v meziročním srovnání poskočila o 0,9 procenta (konsensus, agentura Bloomberg, počítal s 0,7% růstem), avšak proti prosincovému navýšení o 4 % se jedná o horší údaj. Že jde o slabší čísla, potvrzuje také meziměsíční srovnání, kde za leden vidíme téměř 2% pokles, oproti 1,9% růstu v prosinci. Za celý rok 2014 ruský průmysl přidal 1,7 %. Graf zachycuje y/y vývoj ruské průmyslové výroby.
Horší statistiky vykázaly všechny hlavní složky lednové průmyslové produkce, nejvíce se propadla výroba ve zpracovatelském průmyslu (- 4,2 p.b.), následovaná slabší výrobou energií (2,2 p.b.) a nižší byl také výstup těžebního subsektoru (- 1,5 p.b.).
Ruská ekonomika by letos měla prodělat výrazné hospodářské oslabení (- 5 % HDP dle EBRD) a zpomalující průmysl by mohl sehrát roli lakmusového papírku, který indikuje blížící se recesi. Ve středu odpoledne zveřejní ruský statistický úřad pravidelný report (inflace, maloobchodní tržby, míra nezaměstnanosti), který nabídne detailnější pohled na stav ruské ekonomiky.
Rubl si dnes připisuje téměř 2% zisky proti americkému dolaru a pohybuje se poblíž hladiny 62,3 USD/RUB. Ruské měně napomáhá vyšší cena ropy (Brent za posledních 30 dní posílil o 27 %!) a tudíž i centrální banka si může (prozatím) oddychnout a není nucena intervenovat prodejem svých devizových rezerv. Poslední intervenci ve výši 690 milionů dolarů realizovala Bank Rossii letos 2. února. Vláda v Moskvě navíc podle dnešního prohlášení počítá s cenou ropy v r. 2015 okolo 50 USD/barel, čemuž údajně přizpůsobila i letošní rozpočtový rámec.
Mimořádně napjatá zůstává situace na východní Ukrajině, kde platí od nedělní půlnoci křehké příměří. Stažení těžkých zbraní, jak bylo dohodnuto minulý týden v Minsku, se však zatím nekoná, protože obě strany se obviňují z porušování klidu zbraní a nechtějí vyklidit své pozice. Dle zdrojů z ukrajinské armády od vyhlášení příměří zemřelo minimálně pět ukrajinských vojáků. Proruští separatisté navíc odmítli příměří dodržovat a ohlásili nové podmínky pro klid zbraní, které jdou za rámec minských mírových dohod. Situace se tak dostává do začarovaného kruhu, kdy obě strany nechtějí stáhnout těžkou techniku, dokud tak neučiní jejich protivníci.
Vyostření konfliktu by bylo negativní zprávou pro euro, které čeká na výsledky dnešního jednání Řecka s věřiteli o nové podobě záchranného programu.
Zdroj: Bloomberg, RTRS