Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vše je to nyní o penězích

Vše je to nyní o penězích

23.02.2015 17:45

Známý výrok Miltona Friedmana o tom, že „inflace je vždy a všude peněžním jevem“ v podstatě nelze rozporovat. Inflace je výsledkem toho, že v ekonomice je příliš mnoho peněz relativně k produktu a k tomu, jak moc rychle se peníze v ekonomice otáčí (na tento druhý faktor se někdy zapomíná). Úplně stejnou logikou pak ale musíme tvrdit, že „deflace je vždy a všude peněžním jevem“. Peněz je pak relativně k produktu a tomu, jak rychle se peníze otáčí, málo.

Centrální banky mají pod kontrolou jen „základní materiál“ z kterého se peníze tak, jak je chápeme (oběživo a depozita), tvoří. To, jak moc je tento materiál (tzv. báze) využíván, do značné míry záleží na tom, v jaké stavu ekonomika je. Může tak lehce nastat situace, kdy ekonomika trpí, protože je v ní málo peněz, a těch je málo, protože ekonomika trpí (vázne nabídka úvěrů, není ochota si půjčovat – investovat, atd.). Keynesián, či monetarista starý, či nový by kladl důraz na to, či ono, ale v principu je to tak. Vše je v tomto smyslu o penězích. Můžeme to vnímat jako cenu za to, že si mezi sebou nevyměňujeme židle, vyšetření u lékaře, zednické práce, atd. přímo, ale přes peníze. Cena je to při všech možných krizích hodně pravděpodobně přijatelná.

Úvod měl připravit půdu pro to, že tento týden ve čtvrtek se dozvíme, jak vypadá situace s „penězi“ v eurozóně (úvěry soukromému sektoru, vývoj M3). Že nejde o žádná data druhého řádu ukazuje i následující graf. Vidíme poměrně silný vztah mezi růstem HDP eurozóny a vývojem úvěrů soukromému sektoru (o 3 měsíce posunut). Poslední data ukazují, že právě tento indikátor dává základ většímu optimismu – HDP by se měl vydat za ním a potvrdit, že i v eurozóně je to „o penězích“.

sous1_23_2

V předchozích příspěvcích jsem zmiňoval, že evropské akciové trhy jsou svou valuací skutečně značně optimistické. Je možné, že základem tohoto optimismu jsou grafy a úvahy podobné tomu našemu dnešnímu. A proč ne, bylo by to příjemné. Moje námitka proti skutečně dlouhodobému optimismu je jednoduchá – měnová unie tak, jak je nyní nastavena, není moc funkční. A výše zadlužení je u řady ekonomik neslučitelná s jejich fundamentem. I Spojené státy ale během krize a těsně po ní čelily řadě problémů, které se zdály být jen hodně těžko řešitelné. Přenesly se přes ně úplně, či na čas kombinací někdy až neuvěřitelného štěstí a také razantních a odvážných kroků. Možná, že se s podobnou kombinací poštěstí i eurozóně. Co se týče oněch odvážných kroků, týká se to hlavně ECB – a jsme opět u „peněz“. JPMorgan a řada dalších co se týče nadějí na zlepšení situace v eurozóně, zmiňuje další faktory: Méně fiskálního utahování, pomalé, ale pokračující reformy a slabé euro. Že by rok 2015 byl nakonec přece jen rokem evropských akcií?

Akciovým trhům by se mělo nadále vést dobře. Tvrdí to alespoň následující nástroj od Danske Bank, který využívá kombinace produkční mezery a vedoucích indikátorů. Modrá barva ukazuje pozitivní produkční mezeru (zdroje jsou) a rostoucí vedoucí indikátory (zdroje jsou více využívány) Modrá akciím podle obrázku jasně svědčí a hlavně – nyní jsme v modrém poli a DB tvrdí, že v následujících měsících tomu tak bude nadále. Červené pole značí pozitivní produkční mezeru, ale klesající vedoucí indikátory (zdroje jsou, ale nejsou využívány). Žlutá a zelená jsou obdobnými kombinacemi, ovšem v prostředí, kdy ekonomika jede nad potenciálem:

sous2

Dělat investiční rozhodnutí na základě podobných grafů asi nelze, ale je minimálně příjemné, že nějaký dosud poměrně dobře fungující mechanismus nestojí v cestě. Co se týče amerického trhu, souzní tento pohled s tím, co jsem zde psal v pátek v „Býk opět nabral síly? Co se týče Evropy, je to do značné míry sázka na „peníze“ a na roztáčející se spirálu peněžní samotvorby a reálného oživení.


Čtěte více:

Eichengreen: Potřebujeme dostatečně agresivní monetární politiku, ale ne měnové války
23.02.2015 13:00
Ekonomická analýza je podle všeho jen recyklováním starých myšlenek po...
Moody´s následuje S&P a posílá rating Ruska do spekulativního pásma
23.02.2015 11:46
Mezinárodní agentura Moody´s snížila v pátek pozdě večer kreditní rati...
87 % firem z SP500 již oznámilo výsledky; sektor Tech nejčastěji nad očekáváními
23.02.2015 15:29
Americká výsledková sezóna se postupně blíží ke svému konci, z indexu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.01.2022
17:41Když americké akcie, proč ne ostatní? Posledních deset let leccos osvětlí
17:09Růst evropských akcií se upevňuje, koruna začíná týden posílením  
16:37Credit Suisse má další problém: Předseda s rytířským titulem porušil covidová pravidla a končí. Jak levné jsou teď akcie?
16:09Sázejte proti technologiím a vítězům z expanze Fedu, radí stratég
15:49Diamanty jako vítěz covidkrize: Jednička De Beers chystá největší zdražení za několik let
15:01Renaultu loni třetím rokem klesl prodej. Zaměření na značky s vyšší hodnotou se ale vyplatilo
14:16Stabilita na trzích je základem nestability, připomínají ekonomové. Jaký je vztah mezi rizikem a růstem?
12:44Týdenní výhled: Výnosy zůstávají v centru pozornosti, Čína začala bojovat s omikronem  
10:42Čtvero nebo také jen dvojí zvyšování sazby v letošním roce, nechceme vyšokovat trhy, říká člen rady Fedu
10:40Úvod týdne bez Ameriky. Evropa pozitivní při smíšených zprávách  
10:35Padesát miliard bylo málo. Unilever neuspěl s návrhem převzít část GSK, teď se chce modernizovat
9:40Petr Dufek: Zdražování ve výrobě symbolicky zpomalilo, o zlevňování nemůže být ještě řeč
9:04Rozbřesk: Američané snášejí inflační vlnu hůře než Evropané
8:47Čínská ekonomika loni vzrostla o 8,1 %, tvrdí statistika. V posledním kvartále ji brzdil realitní trh
8:41Dnes se v USA neobchoduje, evropské futures míří do zeleného  
6:04Sbohem, stimuly. Kde škrty rozpočtu ohrožují růst ekonomiky
16.01.2022
16:02Mzdový vývoj není hrozbou pro budoucnost. Čím hlavně lákají firmy nové zaměstnance?
8:05Víkendář: Roach o čínské ideologii, americké nerovnováze mezi investicemi a úsporami a přicházejícím oslabování dolaru
15.01.2022
16:09Jak stabilizovat vládní finance evropských zemí? Možností je více
9:53Víkendář: Inflace, fiskální politika nahrazující tu monetární a neznámé příčiny hlubokých změn na trhu práce

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:00Čína - HDP, y/y
3:00Čína - Maloobchodní tržby, y/y
3:00Čína - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - PPI, y/y