Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Vše je to nyní o penězích

Vše je to nyní o penězích

23.02.2015 17:45

Známý výrok Miltona Friedmana o tom, že „inflace je vždy a všude peněžním jevem“ v podstatě nelze rozporovat. Inflace je výsledkem toho, že v ekonomice je příliš mnoho peněz relativně k produktu a k tomu, jak moc rychle se peníze v ekonomice otáčí (na tento druhý faktor se někdy zapomíná). Úplně stejnou logikou pak ale musíme tvrdit, že „deflace je vždy a všude peněžním jevem“. Peněz je pak relativně k produktu a tomu, jak rychle se peníze otáčí, málo.

Centrální banky mají pod kontrolou jen „základní materiál“ z kterého se peníze tak, jak je chápeme (oběživo a depozita), tvoří. To, jak moc je tento materiál (tzv. báze) využíván, do značné míry záleží na tom, v jaké stavu ekonomika je. Může tak lehce nastat situace, kdy ekonomika trpí, protože je v ní málo peněz, a těch je málo, protože ekonomika trpí (vázne nabídka úvěrů, není ochota si půjčovat – investovat, atd.). Keynesián, či monetarista starý, či nový by kladl důraz na to, či ono, ale v principu je to tak. Vše je v tomto smyslu o penězích. Můžeme to vnímat jako cenu za to, že si mezi sebou nevyměňujeme židle, vyšetření u lékaře, zednické práce, atd. přímo, ale přes peníze. Cena je to při všech možných krizích hodně pravděpodobně přijatelná.

Úvod měl připravit půdu pro to, že tento týden ve čtvrtek se dozvíme, jak vypadá situace s „penězi“ v eurozóně (úvěry soukromému sektoru, vývoj M3). Že nejde o žádná data druhého řádu ukazuje i následující graf. Vidíme poměrně silný vztah mezi růstem HDP eurozóny a vývojem úvěrů soukromému sektoru (o 3 měsíce posunut). Poslední data ukazují, že právě tento indikátor dává základ většímu optimismu – HDP by se měl vydat za ním a potvrdit, že i v eurozóně je to „o penězích“.

sous1_23_2

V předchozích příspěvcích jsem zmiňoval, že evropské akciové trhy jsou svou valuací skutečně značně optimistické. Je možné, že základem tohoto optimismu jsou grafy a úvahy podobné tomu našemu dnešnímu. A proč ne, bylo by to příjemné. Moje námitka proti skutečně dlouhodobému optimismu je jednoduchá – měnová unie tak, jak je nyní nastavena, není moc funkční. A výše zadlužení je u řady ekonomik neslučitelná s jejich fundamentem. I Spojené státy ale během krize a těsně po ní čelily řadě problémů, které se zdály být jen hodně těžko řešitelné. Přenesly se přes ně úplně, či na čas kombinací někdy až neuvěřitelného štěstí a také razantních a odvážných kroků. Možná, že se s podobnou kombinací poštěstí i eurozóně. Co se týče oněch odvážných kroků, týká se to hlavně ECB – a jsme opět u „peněz“. JPMorgan a řada dalších co se týče nadějí na zlepšení situace v eurozóně, zmiňuje další faktory: Méně fiskálního utahování, pomalé, ale pokračující reformy a slabé euro. Že by rok 2015 byl nakonec přece jen rokem evropských akcií?

Akciovým trhům by se mělo nadále vést dobře. Tvrdí to alespoň následující nástroj od Danske Bank, který využívá kombinace produkční mezery a vedoucích indikátorů. Modrá barva ukazuje pozitivní produkční mezeru (zdroje jsou) a rostoucí vedoucí indikátory (zdroje jsou více využívány) Modrá akciím podle obrázku jasně svědčí a hlavně – nyní jsme v modrém poli a DB tvrdí, že v následujících měsících tomu tak bude nadále. Červené pole značí pozitivní produkční mezeru, ale klesající vedoucí indikátory (zdroje jsou, ale nejsou využívány). Žlutá a zelená jsou obdobnými kombinacemi, ovšem v prostředí, kdy ekonomika jede nad potenciálem:

sous2

Dělat investiční rozhodnutí na základě podobných grafů asi nelze, ale je minimálně příjemné, že nějaký dosud poměrně dobře fungující mechanismus nestojí v cestě. Co se týče amerického trhu, souzní tento pohled s tím, co jsem zde psal v pátek v „Býk opět nabral síly? Co se týče Evropy, je to do značné míry sázka na „peníze“ a na roztáčející se spirálu peněžní samotvorby a reálného oživení.


Čtěte více:

Eichengreen: Potřebujeme dostatečně agresivní monetární politiku, ale ne měnové války
23.02.2015 13:00
Ekonomická analýza je podle všeho jen recyklováním starých myšlenek po...
Moody´s následuje S&P a posílá rating Ruska do spekulativního pásma
23.02.2015 11:46
Mezinárodní agentura Moody´s snížila v pátek pozdě večer kreditní rati...
87 % firem z SP500 již oznámilo výsledky; sektor Tech nejčastěji nad očekáváními
23.02.2015 15:29
Americká výsledková sezóna se postupně blíží ke svému konci, z indexu ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
13.04.2021
6:22ČEZ, a.s.: Konsolidovaná zpráva o platbách orgánům správy členského státu Evropské unie nebo třetí země za rok 2020
5:48Výsledková sezóna za dveřmi: Padne rekord z roku 2018?
12.04.2021
22:24Klid před bouří?  
18:41Dolar a akciový trh
18:13Vláda novému ministru zdravotnictví potvrdila zákaz setkávání více než dvou lidí
17:48Biden ruší Trumpova pravidla ve prospěch akciových trhů. Využívá i právní kličky
17:22Výnosy před aukcemi rostou, Wall Street míří dolů  
17:06Investiční tip Alibaba: Regulatorní hrozba zažehnána  
16:34Výsledková sezóna v ČR: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:32Výsledková sezóna v Evropě: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
16:29Výsledková sezóna v USA: Kalendář pro 1. čtvrtletí 2021
15:48Investice 02CR je pevná jako skála. Patria má novou cílovou cenu, potvrzuje doporučení  
15:25Microsoft kupuje Nuance, firmu na rozpoznávání řeči stojící za Siri
14:21Týdenní výhled: Výsledková sezóna bude o pohledu do budoucna, daních a maržích  
12:31Veolia a Suez se po měsících vyjednávání spojí v transakci za 13 miliard eur
11:15Akcie začínají lehkým ústupem, dluhopisy vyčkávají na aukce  
11:13Děkujeme za dohled. Alibaba dostala rekordní pokutu a děkuje regulátorům
10:08Indičtí tech jednorožci se stávají novými miláčky investorů
9:12Rozbřesk: Vrátí se na trhy strach z inflace? Otázka která trápí i českou korunu
8:47Evropské burzy před otevřením mírně klesají, Patria s novou cílovou cenou pro O2  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
8:00UK - Průmyslová výroba, y/y
9:00CZ - CPI, y/y
10:00CZ - Běžný účet, mld. Kč
11:00DE - Index očekávání ZEW
14:30USA - CPI, y/y