Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Energetická unie počítá s jednotným trhem, úsporami a inovacemi

Energetická unie počítá s jednotným trhem, úsporami a inovacemi

25.02.2015 14:36
Autor: ČTK

Jednotný energetický trh všech 28 zemí EU s propojenými sítěmi má být jádrem budoucí evropské energetické unie. Strategii vedoucí k jejímu vzniku přijala Evropská komise. Cílem je zajištění "bezpečné, udržitelné, dostupné a konkurenceschopné" energie pro občany i firmy v EU. Energetická unie má snížit závislost Evropy na jednom vnějším dodavateli, důraz je ale kladen také na úspory, inovace, evropské klimatické cíle a přechod k nízkouhlíkové společnosti.

Vznik energetické unie je nejambicióznějším evropským energetickým projektem od vzniku Společenství uhlí a oceli, řekl místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič, který je za problematiku v komisi odpovědný. A podobným způsobem jako Společenství v 50. letech minulého století podle něj nyní také energetická unie podpoří evropskou integraci.

O potřebě propojení 28 evropských energetických trhů se v EU hovoří dlouho. EU je největším dovozcem energie na světě, zvenčí získává 53 procent své spotřeby při ročních nákladech okolo 400 miliard eur (přes 11 bilionů Kč). Téma ale nabylo na aktuálnosti v loňském roce, kdy zhoršení vztahů s Ruskem kvůli ukrajinské krizi a následné potíže s dodávkami naplno ukázaly závislost některých zemí EU na tomto dodavateli.

Strategie by v příštích pěti letech měla změnit celý evropský energetický systém. Podle Šefčoviče se dotýká všech oblastí od energetiky přes klimatickou politiku, dopravu, průmyslovou politiku až po vědu a výzkum.

Energetická unie bude ale také vznikat ve spolupráci s partnery mimo EU. Regionální spolupráce cílí například na jihovýchod Evropy. "Budeme neúnavně pracovat na diverzifikaci přepravních cest i zdrojů," poznamenal dnes Šefčovič.

Jedním z opatření bude také změna pravidel pro mezivládní dohody, které členské země uzavírají s dodavateli energií. Zvýšit se má také transparentnost komerčních kontraktů v této oblasti. "Komise bude konzultována před jejich uzavřením a ne až po něm," poznamenal její místopředseda.

Společné nákupy, o nichž ve své vizi energetické unie loni hovořil nynější předseda Evropské rady Donald Tusk, ale komise nenavrhuje. Zmiňuje jen záměr zhodnotit možnost "dobrovolného propojení poptávky pro kolektivní nákupy plynu za krize či tam, kde členské země závisí na jednom dodavateli". Podobný postup navíc musí být v souladu nejen s pravidly volné soutěže EU, ale i Světové obchodní organizace.

Evropská unie také vypracuje strategii pro zkapalněný zemní plyn (LNG), aby bylo levnější jej dovážet a využívat.

Dalším významným prvkem budoucí unie má být propojení sítí. "Dálnice na hranicích nekončí, elektrická vedení by také neměla," komentoval to dnes eurokomisař pro energetiku a klima Miguel Arias Ca?ete. Zajistit tak je potřeba propojení systémů a sítí jednotlivých členských zemí. "Propojíme 28 evropských energetických trhů do jednoho," řekl Šefčovič.

Znamená to zrychlení zásadních infrastrukturních projektů. Celkem 12 z unijních zemí nyní nesplňuje pravidlo, podle kterého by desetinu kapacity výroby elektrické energie mělo být možné dostat přes hranici země. Podle odhadu komise by dostatečné propojení mělo spotřebitelům ušetřit až 40 miliard eur (asi 1,1 bilionu korun).

Významným - a pro členské země sporným - bodem má také být posílení evropské Agentury pro spolupráci energetických regulátorů ACER. "Změníme a přepracujeme trh s elektřinou," slíbil Šefčovič.

Prioritou pro EU přitom budou úspory, které mají být vnímány v zásadě jako energetický zdroj a mají mít také potřebnou finanční podporu. Energetická unie má také EU připravit na nízkouhlíkovou společnost, Šefčovič proto zdůraznil význam výzkumu a vývoje v oblastech jako je uchovávání energie či elektromobilita.


Čtěte více:

Project Syndicate: Síla Evropské energetické unie
25.02.2015 11:05
Jednou z hlavních priorit, které si před svým zvolením loni v létě sta...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.04.2025
17:17Zachrání trh „likvidita“?
13:31Perly týdne: Dedolarizace a Fed neochotný sanovat důsledky hloupé obchodní války
9:53Zisk Netflixu v prvním čtvrtletí stoupl o 24 procent, překonal očekávání
6:06Invesco: Státní dluhopisy, nálada a zisky. Co by investoři měli sledovat?
17.04.2025
22:04Obavy z nových kroků administrativy prezidenta USA, i tak by se dal shrnout závěr obchodování na Wall Street  
17:32Šéfka MMF: Trumpova cla zpomalí hospodářský růst, ale nezpůsobí globální recesi
17:28Skororecese a pak zase nájezd na potenciál…
16:55Vytvoří americké akciové indexy nová roční minima?  
15:53Pilulka na hubnutí od Eli Lilly ukazuje prvotní úspěchy. Akcie rostou o 16 pct
14:49ECB snížila sazby o čtvrt procentního bodu. Lagarde upozorňuje na brzdy pro evropskou ekonomiku
14:17Turecká centrální banka překvapivě zvýšila základní úrok na 46 procent
13:29Skvělé výsledky Alcoa jsou zastíněny obavami z cel  
12:40Extrémní scénář Goldman Sachs: Američtí investoři mohou být nuceni k prodeji čínských aktiv za 800 miliard dolarů
11:34ČEZ, a.s.: Vnitřní informace - Skupina ČEZ dokončila prodej společnosti Veolia Energie ČR
11:08Česko je poprvé v historii nezávislé na ruské ropě, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové
11:04Po škaredé středě je tu zelený čtvrtek? Jednání USA - Japonsko vzbuzují naději  
10:49Obchodní válka a Powell rozdmýchávají zlatou horečku. Žlutý kov pokořil další rekord
9:21Rozbřesk: ECB čelí extrémní nejistotě, sazby ale přesto půjdou dolů
8:44ECB pravděpodobně sníží sazby, Čína volá po jednotě proti USA a futures jsou smíšené  
7:55Powell: Americká ekonomika zpomaluje, ale zůstává solidní. Fed vyčkává se změnou úroků na dopad cel

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data