Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Smrtící koktejl buybacků a nestandardní měnové politiky

Smrtící koktejl buybacků a nestandardní měnové politiky

26.02.2015 15:11
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Žijeme v době bezprecedentních rekordů, akciové indexy atakují “all-time high”, Dow aktuálně na 18 224 bodech, Nasdaq na 4967 b. a SP500 na 2113 b. jen něco málo pod svými maximy, výnosy dluhopisů naopak zapisují do záznamů historická minima, některé se dostávají dokonce do záporu. A úrokové míry jsou velmi velmi nízko.

Kvantitativní uvolňování nikoho už tolik nepřekvapí a nalévání peněz do ekonomik se stalo běžné v USA, Evropě i Japonsku a v podstatě nikdo se nad ním nepozastavuje jako dříve nad nějakou praktikou, která by byla speciální nebo nestandardní. Natolik se změnilo vnímá alternativních technik měnové politiky.

Na následujícím grafu si můžeme prohlédnout několik křivek. Žlutě vykreslená M2 představuje vývoj měnového agregátu M2 Spojených států amerických od roku 2005. Ten se během deseti let prakticky dvojnásobil.

us_p

Zelená linka vyjadřuje vývoj hlavní úrokové sazby amerického FEDu. Ta se od roku 2009 drží na hladině 0,25 % a podle posledních slov Yellenové se zdá, že ke zvýšení sazeb dojde v případě, že se inflace přiblíží svému cíli. Yellenová ve svém projevu před dvěma dny, řekla že FED míří k vyšším sazbám, ale jen za předpokladu, že si bude jist stavem ekonomiky a inflace. Také zmínila, že musíme být “trpělivý” a signálem, že se něco mění na současném stanovisku bude teprve změna výhledu. Až se tak stane, tak to je signálem, že růst sazeb může přijít na jakémkoliv jednání. Z toho co jsme slyšeli je poměrně jasné, že ještě nějakou dobu bude křivka nejdůležitější sazby v americké ekonomice stále na hladině 0,25 %.

A konečně poslední červená křivka představuje výnos desetiletého vládního dluhopisu. Ten je vyhlazován klouzavým průměr pro jednodušší čitelnost, ale poměrně pěkně demonstruje vývoj výnosu dluhopisů v USA v posledních letech.

Tři iterace amerického QE s cílem rozhýbat zabržděnou americkou ekonomiku prostřednictvím snížení nákladů na kapitál měly také příznivý vliv na cenu aktiv. Právě nákup aktiv byl jedním z klíčových nástrojů QE v Americe. Po vzoru USA se rozhodly pro QE i v Japonsku, kde bylo klíčové prolomit dlouhotrvající deflaci a vyhnat investory z málo výnosných vládních dluhopisů, tím přimět japonské investory poohlédnout se po nových aktivech, do kterých by šlo investovat.

A jako poslední na řadě byla Evropa. Při posledním zasedání ECB ponechala centrální banka úrokové sazby na stejné úrovni a to depozitní na -0,2 % a základní na 0,05 %. To se tak nějak čekalo, všichni byli hlavně zvědaví, jestli bankéři předvedou nějaké informace už o prozrazeném QE. Centrální banka tak oznámila, začátek evropského QE na březen 2015 v objemu 60 miliard měsíčně až do září 2016. Program by mohl být rozšířen nad rámec dosavadních 1,14 bilionu EUR. Pumpování nových peněz do ekonomik teprve Evropu čeká.

Buybacky
V principu se jedná o mechaniku omezování nabídky akcií na trhu pro volné obchodování s cílem obrátit směr toku finančních prostředků zpět dovnitř dané společnosti. Je to způsob jak zvýšit objem peněz, které může firma použít pro financování svých aktivit namísto toho, aby je transferovala svým akcionářům.

Akciový trh je trh, který podléhá také zákonům nabídky a poptávky. Proto se efekty buybacků musí nutně projevit při omezování nabídky dostupných akcií na trhu v rostoucí ceně. Objem buyback operací v USA se v pokrizových letech výrazně ztenčil z maxima 160 mld. USD ve 3Q07 na nějakých 20 až 60 mld. kvartálně. Netrvalo však dlouho a buybacky jsou znovu v módě. Objemy se znovu dostávají nad 100 mld. USD, když se jedno období téměř vyrovnaly maximu z roku 2007. Vývoj objemu buyback si můžete prohlédnout níže.

buy_b

Dluhopisy přináší nízký výnos, měnové páry jsou poměrně rizikové a komodity mají příliš mnoho faktorů na sledování a stávají se tak odvětvím pro úzkou specializaci. Pak zůstává investorům hledajícím relativně slušný a relativně jistý výnosu pouze trh akciový. Uvidíme, jak dlouho budou trhy ovlivňovány těmito relativně nestandardními procesy.

Zdroj: Reuters, Bloomberg


Čtěte více:

Rozvíjející se trhy a Asie – bonanza ekonomického růstu v příštích 2 letech
26.02.2015 13:00
Na začátku roku 2015 oslovila agentura Bloomberg makroanalytiky s dota...
Technická analýza - S ropou cloumá fundament, přetahovaná o hodnoty kolem 50 USD za barel pokračuje
26.02.2015 14:26
Americká ropa WTI je stále pod drobnohledem investorů, kteří (dosud ...
Americká inflace padá pod nulu poprvé za pět let
26.02.2015 14:41
Index spotřebitelských cen v zámoří se za leden snížil o 0,7 procenta ...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data