Aktualizováno Index spotřebitelských cen v zámoří se za leden snížil o 0,7 procenta po 0,3procentním poklesu v prosinci. Když vezmeme v potaz prosincovou revizi, jsou data v souladu s odhady. Jádrový index bez energií a potravin mírně stoupl o 0,2 procenta, což očekávání mírně překonává.
Inflace, tedy meziroční změna cenového indexu, se v lednu dostává lehce pod nulu a to na -0,1 procenta. Výsledek je v souladu s konsensem a následuje po 0,8procentním růstu indexu v prosinci. Inflace se do záporu dostává poprvé za více než pět let a hlavní slovo v tomto vývoji má skoro 20procentní propad cen energií. Elektřina sice zdražovala, ale benzín je oproti loňskému lednu o 35,4 procenta levnější a téměř o 30 procent zlevnil topný olej.
Z dalších položek vidíme 3,2procentní meziroční nárůst cen potravin. V jádrovém koši pak klesají hlavně ceny ojetých aut a oděvů. Naopak meziročně stouply ceny zdravotní péče, náklady spojené s bydlením i dopravní služby.
Inflace se od konsensu odchýlila vůbec či minimálně, trh byl však reálně naladěn na nižší cifry především po údajích z PPI. Vzhledem k tomu se také americké výnosy posunuly výš a dolar posílil. Inflační data sice potvrzují výrazný dopad levné ropy, ale to není pro měnovou politiku zásadní. Důležité je, že se pokles jádrové inflace přerušil, což bude tlumit obavy ze silnějšího průsaku levných pohonných hmot do inflačních očekávání. V tomto smyslu data drží ve hře zvýšení sazeb Fedu v červnu nebo červenci.