Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
3 největší finanční chyby 3 odlišných generací

3 největší finanční chyby 3 odlišných generací

05.03.2015 11:40
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Podle nedávné studie finančně vzdělávací společnosti Financial Finesse lze odlišit slabá místa ve financích různých generací. Studie se konkrétně zabývala 3 generacemi - generací přelomu tisíciletí (přibližně ročníky 1981 až 1996), generací X (přibližně ročníky 1965 až 1980) a generací takzvaných silných ročníků (přibližně ročníky 1946 až 1964) a jejich schopnostmi řídit své finance.

Všech 11300 respondentů, kteří se účastnili výzkumu, byli zaměstnanci s ročním platem v rozmezí 20000 $ až 200000 $. Vzhledem k tomu, že tito zaměstnanci mají přístup k lepšímu vzdělávání a vyšším příjmům, převyšuje jejich míra účasti v penzijních plánech pravděpodobně národní průměr v USA. Mnoho z těchto zaměstnanců využívá automatického zápisu do systému penzijních plánů. Mladší generace tolik o smrti nepřemýšlí a nemá dostatečné životní pojištění.

3 hlavní chyby každé generace

Generace přelomu tisíciletí

1. Nedostatečné rezervy pro případ mimořádných událostí

Na rozdíl od silných ročníků nebo generace X ukládá stranou peněžní prostředky pro případ mimořádných výdajů pouze 47 % příslušníků generace milénia. Ti byli také podle výsledků studie pravděpodobně nejvíce ovlivněni obdobím velké recese. Možná i proto se tato generace soustředí spíše na to, aby o své peníze nepřišla než na rozšiřování svého jmění v dlouhodobém horizontu.

2. Většinou nedisponují dostatečným pojištěním

Pouze 40 % generace přelomu tisíciletí má životní pojištění, které by v případě potřeby nahradilo jejich příjem, zaplatilo jim nebo jejich dětem výdaje na studium a umožnilo přístup k fondu na mimořádné výdaje. Zároveň se na rozdíl od starších generací většinou nezabývají ročním hodnocením pojistného krytí, aby se ujistili, že jejich zdraví, automobil nebo domácnost jsou přiměřeně pojištěny.

3. Pravděpodobně neplánují odchod do důchodu ani na univerzitu

Asi 83 % pracujících příslušníků generace přelomu tisíciletí, kteří se účastnili výzkumu, přispívá do nějakého penzijního plánu na rozdíl od 89 % generace X a 93 % silných ročníků. Pouze 7 % z nich ale ukládá peníze do daňově zvýhodněného penzijního plánu nebo na daňové zvýhodněné spořící účty kvůli spoření na univerzitní náklady pro své děti. U zbylých dvou generací je toto procento vyšší – 23 % u generace X a 20 % silných ročníků.

Generace X

1. S nejmenší pravděpodobností dosáhne cílové výše důchodového příjmu

Pouze 17 % příslušníků generace X věří, že po odchodu do důchodu dosáhne na cílenou výši náhrady příjmu (80 % jejich současného příjmu). Tento znak tuto generaci spojuje s generací přelomu tisíciletí,

2. S nejmenší pravděpodobností splácí úvěr na kreditní kartě

Pouze 53 % generace X uvádí, že pravidelně plně splácí úvěr na kreditní kartě, což je méně než u generace milénia (57 %) a silných ročníků (66 %). Podle výsledků studie má generace X největší problémy se splácením dluhů a včasným placením účtů, což se negativně projeví hlavně v případě potřeby refinancování úvěru nebo hypotéky.

3. Pravděpodobně se nevyhne špatné alokaci investic

Pouze 21 % generace X kontroluje kombinovaná aktiva při alokaci investic tak, aby se vyhnuli jejich překrývání, což je nižší procento než u silných ročníků (37 %) i generace přelomu tisíciletí (23 %). Podle výsledků studie je možné, že generace X je příliš zaneprázdněna každodenními starostmi a může tak upřednostnit své děti oproti vlastní finanční jistotě.

Silné ročníky

1. Pravděpodobně nebudou připraveny na dlouhodobou péči

Silné ročníky jsou pravděpodobně ty nejvíce finančně zajištěné, protože mnoho z nich uniklo krachu na trhu s nemovitostmi. Na druhou stranu jim kvůli nepřiměřenému plánování pojištění a předpokládané délce života hrozí krize v oblasti zdravotní péče. Vláda předpokládá, že 70 % starších lidí bude v důchodu potřebovat dlouhodobou péči.

2. Není pravděpodobné, že odejdou do důchodu ve věku 65 let

Podle loňského průzkumu Harris Poll pro Trans americké centrum pro důchodová studia mezi 4000 dospělými přibližně 65 % pracovníků ze silných ročníků plánuje pracovat i po dovršení 65ti let anebo neplánuje odejít do důchodu, což je radikálně odlišný pohled na odchod do důchodu oproti předchozím generacím.

3. Pravděpodobně nevěří, že na ně čekají nové příležitosti

Podle jiného průzkumu personální agentury Spherion z roku 2014 se oproti 61 % generace přelomu tisíciletí jen 26 % silných ročníků domnívá, že má k dispozici lepší příležitosti díky svému ročníku narození.

Zdroj: MarketWatchVáš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
0:30JP - CPI, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu