Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Záhada chybějících peněz

Záhada chybějících peněz

23.03.2015 8:07
Autor: Redakce, Patria.cz

Deutsche Bank poukazuje v jedné ze svých posledních analýz na záhadu, kterou v sobě schovává položka „čisté chyby a opomenutí“ v datech týkajících se platebních bilancí. Teoreticky by mělo docházet k tomu, že tyto položky se navzájem eliminují. V praxi ale naopak často ukazují na zajímavý vývoj. Banka v této souvislosti hovoří o „temné hmotě“. Tyto chybějící peníze totiž obvykle souvisejí s únikem kapitálu či s daňovými úniky.

Deutsche Bank například tvrdí, že systematický příliv kapitálu do Velké Británie souvisí s penězi, které tečou ven z Ruska. A tento pohyb peněz zase souvisí s vývojem cen luxusních nemovitostí v Londýně (nákup takových nemovitostí je totiž často využívaným způsobem, jak ukrýt své bohatství, protože takové transakce mimo jiné nebývají odraženy v oficiálních datech). Deutsche Bank také identifikovala velký a soustavný příliv kapitálu do Švýcarska, Norska a Spojených států. Tento tok dosahuje výše, která znatelně převyšuje oficiální data.

Položka „čisté chyby a opomenutí“ může také skrývat významný pohyb peněz ze severu Evropy. Deutsche Bank například tvrdí, že „švédská statistická data podhodnocují bohatství Švédů asi o 100 %“. Banka k tomu dodává: „Švédské domácnosti už dlouho čelí relativně vysokým daním. V roce 2007 byla po dlouhé debatě zrušena daň z bohatství. Tou dobou ale už byla většina majetku soukromého sektoru převedena do zahraničí.

Řada Švédů se i nyní snaží vyhnout se dani z kapitálových zisků tím, že převede svá aktiva ven. Obvykle nejde o protizákonné transakce. Od roku 1993 smějí švédské domácnosti vlastnit zahraniční bankovní účty a akciová portfolia.“ Švédsko přitom není jedinou evropskou zemí, kde jdou vysoké daně ruku v ruce s podezřele vysokými „chybami a opomenutími“. Situace v jednotlivých evropských zemích je zobrazena v prvním grafu. Kumulativní chyby a opomenutí v případě Finska odpovídají odlivu kapitálu ve výši 30 % HDP. K největšímu nárůstu přitom došlo během finanční krize a během krize v eurozóně:

chybejici penize 1.png

Druhým extrémem se zdá být Malta – jde o známý daňový ráj, který podle grafu vstřebal kapitál ve výši odpovídající 20 % HDP. Země jako Belgie, Francie, Řecko, Španělsko, Portugalsko či Kypr nejsou ani významnými příjemci kapitálu, ani z nich kapitál neodtéká. Odliv je naopak patrný u Dánska, Nizozemí, Rakouska a Itálie. Dánové po roce 2008 poslali mimo svou vlast 10 % HDP. Kapitál proudí znatelně do Německa, nejsilněji se tak dělo v letech 2003–2008.

Zdroj: FTAlphaville


Čtěte více:

Summary: Cementářská sága pokračuje, Holcim a Lafarge blízko spojení
20.03.2015 16:56
Evropa:Lafarge (DIP) a Holcim oznámily, že našly společnou řeč nad rev...
Dolaru se závěr týden nepovedl, na hlavních párech propadá
20.03.2015 17:42
Závěr týdne nepřinesl nová makrodata. Pozornost mířila ke zprávám o Ře...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data