Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Voda, cukr a pár miliard dolarů

Voda, cukr a pár miliard dolarů

26.03.2015 17:55

Zástupci nápojářských firem by se mnou asi nesouhlasili, ale v principu podle mne můžeme jejich byznys zjednodušit na umění prodeje oslazené vody. Tím nechci jejich umění shazovat, vlastně spíše naopak – evidentně tím totiž dokážou vydělávat miliardy dolarů (viz níže). Jak jsem předeslal v předchozím díle, řada odvětví dnes vytváří „hodnotu“ marketingovými válkami, které se vedou zejména přes značku. Generálové zde stojí před významnou volbou: Měnit, nebo neměnit. Jak ukazuje následující obrázek, univerzální řešení neexistuje – dva giganti jdou úplně opačným směrem:

Voda a cukr 1.jpg
Po kecacím rozehřátí se nyní v druhém díle pohledu na Coca Colu a Pepsi podívejme na důležitá čísla týkající se jejich toku hotovosti. Ten v případě první jmenované společnosti vypadá následovně:

Voda a cukr 2.jpg.png

Zdroj: FT

Provozní tok hotovosti Coca Coly je poměrně dost stabilní, v roce 2014 se dostal na 10,6 miliardy dolarů. CapEx také netrpí vysokou volatilitou – firma do provozních aktiv ročně dosypává cca 2,5 – 3 miliardy dolarů ročně (částka znatelně převyšuje odpisy). Nebojí se ale velkých akvizic a celkové investice tak jsou dost rozkolísané. Po celkových investicích tak zbývá nula (2012), či cca 7 miliard (2011). V roce 2014 zbyly asi 3 miliardy a ty ani zdaleka nepokryly tok hotovosti k akcionářům (5,3 miliardy dividend a 2,6 miliardy odkupů). Firma si tak musela hodně pomoci dluhem (skoro 5 miliard). Zadlužení ale zvyšuje soustavně už od roku 2009.

Pokud bychom u Coca Coly vzali za volné CF to, co jí v roce 2014 zbylo po CapEx (tedy cca 8 miliard dolarů) současná kapitalizace implikuje, že toto CF by mělo ročně dlouhodobě růst o 0,2 %. Pokud bychom se rozhodli pracovat jen s dividendou, implikovaný dlouhodobý růst je asi 1,9 % ročně. A nyní pohled na Pepsi:

Voda a cukr 3.jpg.png

Zdroj: FT

V roce 2014 vydělala Pepsi na provozní úrovni zhruba to, co její konkurentka. CapEx má Pepsi také podobný, na ostatní investice ale dává v průměru o něco méně. Nestává se jí tak, že by provozní CF nepokrývalo investice celkové a naopak po nich zbývají celkem vysoké částky. Co s nimi dělá? Pepsi přes výše uvedené platí nižší dividendy a až do minulého roku to platilo i o odkupech.

Pokud bychom u Pepsi uplatnili stejnou úvahu jako je tomu výše, na ospravedlnění současné kapitalizace stačí asi 0,4 % dlouhodobý pokles CF po CapEx. Nebo 2,25 % dlouhodobý růst dividend. Ta čísla se s ohledem na hrubost kalkulace moc neliší od Coca Coly. Na věc se také můžeme dívat následovně: Coca Cola má kapitalizaci na 177 miliardách a Pepsi na 142 miliardách dolarů. To při hodně podobném provozním cash flow minulého roku. Z tohoto odrazového můstku tedy skáče první společnost o 22 % výše. Technicky bychom to mohli vysvětlit její nižší požadovanou návratností, tu má ale Coca Cola naopak mírně vyšší. Pak by ale musela mít nižší investice, což částečně platí. A navíc: Tato společnost má ještě nějaká aktiva, která rozdíl v kapitalizaci při jinak podobných parametrech vysvětlují. Pohled na rozvahu ukazuje, že Coca Cola má skutečně o 13 miliard dolarů více hotovosti (i když jejich odražení ve valuaci je trochu složitější).

Celkově to tedy nevypadá, že by relativní valuace dvou společností byla tu, či onde výrazně vychýlena. Všimněme si ale, že kapitalizace obou společností počítá sice s malým, ale přece jen kladným růstem CF, popř. dividend. Pokud bychom se řídili historickým provozním CF, společnostem se to řadu let daří. Ale u tržeb je to horší a donekonečna marže ziskové a marže na cash flow zvyšovat nelze. Určitě se tu také ale nebavíme o do očí bijícím valuačním excesu, protože implikované růsty jsou na černé nule. Spíše mi to sedí do celkového obrazu amerického trhu současnosti – hodně optimismu, ale stále v rámci možného. Musím ale také říci, že jasnou odpověď na to, proč má pan Buffett tak velký podíl v Coca Cole a ignoruje Pepsi, jsem nenašel. Že by to nakonec byl ten první graf?


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.05.2025
10:06Víkendář: První měkké přistání v historii USA a nejhorší makroekonomická politika prezidenta v historii
09.05.2025
22:01Zámořské indexy uzavřely týden bez větších změn  
17:24Ziskové žně
17:16Trump jako zastánce otevřených trhů? Wall Street ani tak neudržela úvodní zisky  
16:06Hartnett: Růst amerických akcií končí, dejte přednost dluhopisům
14:24Německé banky se připravují na boom v obranném sektoru
13:48Komerční banka, a.s.: Zápis z Valné hromady KB konané dne 24.4.2025
12:31Perly týdne: Asijská krize naruby
12:03Trhy mají snížení cel za hotovou věc. Amerika před jednáním s Čínou odkryla karty  
10:58Ohnsman: Muskovi dochází nápady na záchranu Tesly. Jaké jsou její akciové alternativy?
10:09Trumpova obchodní dohoda: Britské vozy v USA za nižší clo, americké automobilky protestují
10:04Růst maloobchodních tržeb v Česku: Internetové prodeje a pohonné hmoty na vzestupu
9:16Rozbřesk: NBP sice srazila sazby o 50 bps, ale na další agresivní redukce to nevypadá
9:07Čínský vývoz v dubnu rostl více, než se čekalo, vývoz do USA ale klesl
8:51Nový papež, obchodní dohody a úleva pro emisní normy. Evropské futures jsou v zeleném  
6:06Barro: Fiskální výdaje ekonomice příliš nepomohou, ale lze je zaplatit inflací
08.05.2025
22:01Americké akcie rostly po komentářích Donalda Trumpa  
17:09Signály k nákupům…
15:20Trump se opět opřel do šéfa Fedu poté, co ponechal sazby na stejné úrovni. Podle něj je to "hlupák" a "ztroskotanec"
15:08Obchodní bitva začíná. Evropská komise zahajuje konzultace o opatřeních proti americkým clům u WTO

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data