Včera po zasedání ČNB zažila česká koruna další atak našich centrálních bankéřů s cílem ji oslabit. Ten tentokrát české měně způsobil ztrátu v řádu cca deseti haléřů. Konkrétně - koruna reagovala na slova guvernéra Singera o tom, že rizika případného dalšího oslabení intervenčního kurzu koruny od posledního zasedání vzrostla. Jinak řečeno bankovní rada hrozbou další cílené devalvace koruny zvedla nikoliv rukavici, ale rovnou červený hadr a začala s ním mávat před prezidentem Zemanem. Ten také hned kontroval, čímž ztráty koruny téměř dokonale vymazal.
Je však posunutí intervenční hladiny ze současných EUR/CZK 27,0 někam třeba o dvě či tři koruny výše opravdu reálné? Podle našeho názoru takový scénář není příliš pravděpodobný a to hned z několika dříve artikulovaných důvodů.
Za prvé nejsme v situaci, kdy by česká ekonomika skutečně potřebovala výrazně slabší kurz. ČNB se sice nevyplní optimistické sázky na rychlý růst mezd, ale jinak je start do roku 2015 pozitivní a korigovaná inflace bez pohonných hmot vzrostla na nejvyšší úrovně od prosince 2008.
Za druhé, koruna v posledních týdnech posílila vůči euru, ale díky bouřlivému vývoji na eurodolaru od počátku roku výrazně ztrácí vůči dolaru i řadě měn na dolar navázaných.Jinak řečeno, efektivní kurz koruny (který se řídí váhami jednotlivých ekonomik v našem zahraničním obchodě) se v posledních měsících vyvíjí jinak, resp. neposiluje.
Za třetí, ČNB by si výraznějším oslabením kurzu pravděpodobně do budoucna zkomplikovala ještě více intervenční exit. A konečně za čtvrté nelze zapomenout ani na to, jak (negativně) na cílené oslabování pohlíží česká veřejnost. Do tohoto obrázku zapadá i nesouhlasný pohled prezidenta na devalvaci koruny. Prezident Zeman bude jmenovat další čtyři jména do sedmičlenné bankovní rady ČNB a to včetně jejího guvernéra (již příští rok).
Každopádně je tedy dost možné, že pod dojmem včerejšího prohlášení bankovní rady koruna na nějakou dobu zapomene na testování 27,0 EUR/CZK. Fundamentálně pak bude další pohyb hodně záviset na vyznění důležitých českých tvrdých makročísel - inflace, mezd, průmyslu a nakonec i HDP. Trh potom může být také daleko více nervózní před zveřejněním a především před květnovým zasedáním ČNB, kdy bude k dispozici i nová prognóza. Nicméně pozitivní efekty plynoucí z přílivu eur tištěných ECB by i tak měly převažovat, což konec konců ukazují i české úrokové sazby resp. výnosy dluhopisů, jež se tlačí do záporných hodnot.
Region - forex
Včerejší zasedání ČNB poslalo korunu na nejslabší hodnoty za posledních 5 týdnů. Koruna reagovala na slova guvernéra Singera o růstu pravděpodobnosti posunutí intervenčního pásma. Tento komentář nenechal bez odezvy prezident Zeman, což koruně pomohlo část ztrát vymazat (viz úvodník). Ostatní měny v regionu - zlotý a forint, zůstaly bez větších výkyvů na současných relativně silných hodnotách.
Poslední den tohoto pracovního týdne bude bez významnějších dat. Ta by měl přinést až příští týden. Dnešek by proto mohl být na regionálních devizových trzích klidnější.
Dluhopisy
Americký desetiletý výnos včera vyletěl vzhůru asi o 10 bps poté, co šéfové dvou regionálních Fedů (Bullard, Lockhart) potvrdili, že americká centrální banka stále směřuje ke zvýšení sazeb, ačkoliv start ekonomiky do letošního roku není nijak oslnivý. Desetileté výnosy většiny evropských zemí mírně klesaly. Výjimkou byly řecké (+15 bps), kterým nepomohly ani pozitivní komentáře ministra pro ekonomiku ohledně dosažení dohody s věřiteli v příštím týdnu.
Na českém trhu bylo ústřední událostí zasedání ČNB. Podle bankovní rady jsou inflační rizika kvůli silnější koruně a pomalejšímu růstu mezd spíše protiinflační. Zmínka o tom, že pravděpodobnost dalšího oslabení kurzu narostla, udržela krátký konec české křivky (swapy a basis swapy do 2 let) poblíž stávajících minim.