Americká lehká ropa je nakonec mírně dražší než před týdnem, Brent se nachází prakticky na stejné úrovni. Ceny se aktuálně nacházejí na 48,21, respektive 55,85 dolaru za barel. Spread mezi oběma typy se snížil.

Malá mezitýdenní změna by naznačovala klidný trh, ale tak to vůbec není. O výrazný výkyv ropy směrem vzhůru se v posledních dnech postarala zejména intervence v Jemenu. Saúdská Arábie se spojenci vyslala velkou vojenskou sílu k potlačení tamních šíitských povstalců, kteří donutili jemenského prezidenta opustit hlavní město a postupovali na Aden. Společně s tím se rozvířily obavy o dodávky ropy z oblasti. Následně se ale trh uklidnil a přestal se dopadů na těžbu a export ropy obávat. Spolu s tím spadly také ceny.
Negativní zprávy přicházely z Číny. Jednak tamní index nákupních manažerů zaostal za odhady a sesunul se pod neutrální padesátku. Navíc ale zástupce Sinopecu uvedl, že strategické i obchodní zásobníky ropy v Číně jsou téměř plné, a silné tempo dovozu ropy tak Čína už dlouho neudrží. To by samozřejmě znamenalo zvýraznění převisu nabídky a dopad na ceny.
Významným faktorem ovlivňujícím cenu ropy zůstává pohyb dolaru; hlavní páry americké měny dokáží stále předvést výrazné mezidenní změny, na které pak reagují také ceny komodit.
Prostor pro zlevnění pohonných hmot v ČR zůstal nevyužit. Minule jsme psali, že dojde spíše ke zvýšení marží než ke snížení cen. Aktuální data dokonce ukazují, že růst marží vedl ke zvýšení cen. Průměrně se podle CCS nyní Natural 95 prodává za 31,58 a motorová nafta za 31,53 korun za litr. Ropa mezitím začala znovu táhnout vzhůru benzín obchodovaný na ARA, takže myšlenky na levnější čerpání u českých pump jdou stanou - pohonné hmoty budou krátkodobě dál zdražovat.