Hospodářský růst Číny v prvém čtvrtletí zpomalil na sedm procent, zatímco v posledních třech měsících loňského roku čínská ekonomika stoupla o 7,3 procenta (viz graf), konsensus byl nastaven na 7 %. Čína je druhou největší ekonomikou světa, a tak slabší růst může mít dopady jak v Asii, tak ve zbytku světa.
Aktuální data o HDP představují to nejpomalejší tempo růstu hrubého domácího produktu v Číně za šest let a nejslabší čtvrtletní výkon od propuknutí globální finanční krize v roce 2008.
Komunističtí vůdci se podle agentury AP snaží nasměřovat čínskou ekonomiku k pomalejšímu, ale udržitelnějšímu růstu, založenému spíše na domácí spotřebě než obchodu a investicích. Ale prohlubující se pokles zvětšuje obavy lidí ze ztráty zaměstnání a sociálního napětí.
Vláda od listopadu dvakrát snížila úrokové sazby a podnikla další kroky na podporu růstu. Nicméně růst průmyslové výroby se dále zmenšil.
Tempo růstu čínské ekonomiky loni zpomalilo na 7,4 procenta ze 7,7 procenta v roce 2013. Hospodářský růst byl nejpomalejší od roku 1990 a poprvé za 15 let zaostal za vládním cílem, podle kterého měl dosáhnout 7,5 procenta.
Společně s daty o HDP vyšla také statistika maloobchodních tržeb, které za březen poskočily y/y o 10,2 % (konsensus 10,9 %). Zklamáním však byla čínská průmyslová výroba, která se v březnu y/y zvýšila pouze o 5,6 %, zatímco trh počítal s hodnotou 7 %. Reportovaná data tedy opět zvyšují pravděpodobnost dalšího vládního stimulu, který by měl podpořit ekonomický růst v Číně.
Minulý týden jsme navíc dostali velmi špatná data týkající se zahraničního obchodu. Výkonnost čínského exportního sektoru (v dolarovém vyjádření) se v březnu nečekaně zhoršila, meziroční propad o 15 % byl nepříjemným překvapením, obzvláště když tržní konsensus byl nastaven na 9procentní růst.
Zdroj: BBG, ČTK