Setrvání Řecka v eurozóně by mohlo být nebezpečnější, než jeho odchod z EMU, řekl president vlivného německého institutu Ifo.
Řecko, které od mezinárodních věřitelů obdrželo pomoc za 240 mld. EUR, prakticky nepřetržitě od začátku roku vyjednává o nových podmínkách splácení dluhu a ani poslední kolo debat v Rize žádný pokrok nepřineslo.
Představitelé Euroskupiny (a nejen oni) začínají být proto krajně nespokojeni s přístupem řeckého ministra financí Varoufakise, který údajně ztratil veškerou důvěryhodnost. Na pátečním zasedání ministrů financí eurozóny v Rize prý Varufakis před svými kolegy opět působil nepřipraveně a byl zcela izolován. Šíří se proto spekulace, že bude odvolán.
Agentura Bloomberg dnes přinesla zprávu, že řecká vláda provedla reorganizaci týmu, který vyjednává o řeckém dluhu, což by mohl být první signál Varoufakisova konce. Ve zprávě se sice píše, že ministr financí má podporu kabinetu, avšak agendu politických jednání s věřiteli má mít nově na starosti náměstek ministra zahraničních věcí Euclid Tsakalotos.
Změny ve vyjednávacím týmu jsou reakcí na ostrou kritiku zástupců EMU, kteří začínají otevřeně hovořit o plánu B, tedy odchodu Řecka z EMU.
Grexit je pak dle Hans Werner-Sinna, presidenta Ifo institutu, stále nejlepší scénář, který by mohl Řeky potkat. Sinn dodává, že Řecko by se mohlo do měnové unie vrátit ihned poté, co by znovu obnovilo svoji konkurenceschopnost prostřednictvím devalvace. Grexit údajně nabízí Řecku příležitost jak efektivně reformovat trh práce a ozdravit ekonomiku. Jestliže Řecko zůstane v měnové unii, zvyšuje se riziko politické nákazy v celé EMU, dodává Sinn.
Výnosy řeckých dluhopisů dnes vesměs rostou, aténská burza representovaná indexem ASE přidává 4,4 % a zpevňuje na 795 bodů.