Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Varufakis pro Project Syndicate: Úsporná opatření jsou jediným kamenem úrazu

Varufakis pro Project Syndicate: Úsporná opatření jsou jediným kamenem úrazu

26.05.2015 10:01

Zpravodajstvím o jednáních řecké vlády s věřiteli se jako červená nit táhne jeden omyl. Je obsažený například v nedávném komentáři Philipa Stephense v deníku Financial Times a spočívá v názoru, že „Atény jsou neschopné či neochotné – anebo obojí – zavést program hospodářských reforem“. Jakmile je tento omyl předložen jako fakt, je jen přirozené, že se další pozornost věnuje tomu, jak naše vláda řečeno se Stephensem „promrhává důvěru a dobrou vůli svých partnerů v eurozóně“.

Realita rozhovorů je však úplně jiná. Naše vláda dychtivě touží realizovat agendu zahrnující všechny hospodářské reformy, na které kladou důraz evropské ekonomické mozkové trusty. Navíc jsme v jedinečné situaci, kdy dokážeme udržet podporu řecké veřejnosti pro zdravý hospodářský program.

Zamysleme se nad tím, co to obnáší: nezávislý berní úřad, neustálé rozumné primární fiskální přebytky, smysluplný a ambiciózní privatizační program v kombinaci s rozvojovou agenturou, která využije veřejná aktiva k vytvoření investičních toků, skutečnou penzijní reformu zajišťující dlouhodobou udržitelnost systému sociálního zabezpečení, liberalizaci trhů zboží a služeb atd.

Pokud je tedy naše vláda ochotna přijmout reformy, které naši partneři očekávají, proč ještě z jednání nevzešla dohoda? Kde je kámen úrazu?

Problém je jednoduchý: věřitelé Řecka trvají na ještě rozsáhlejších úsporných opatřeních letos i v dalších letech – takový přístup by ovšem brzdil zotavení, bránil růstu, zhoršoval dluhový deflační cyklus a vposledku také nahlodával ochotu a schopnost Řeků chápat smysl reformní agendy, kterou země tak zoufale potřebuje. Naše vláda nemůže – a nebude – akceptovat léčbu, u níž se po dlouhých pěti letech ukázalo, že je horší než nemoc samotná.

Tlak našich věřitelů na rozsáhlejší úsporná opatření je jemný, ale trvalý. Lze ho vysledovat v jejich požadavku, aby Řecko vykazovalo neudržitelně vysoké primární přebytky (více než 2% HDP v roce 2016 a více než 2,5% nebo i 3% v každém následujícím roce). Abychom toho dosáhli, měli bychom prý zvýšit celkovou zátěž daně z přidané hodnoty v soukromém sektoru, plošně seškrtat již tak snížené penze a kompenzovat nízké výnosy z privatizace (kvůli stlačeným cenám aktiv) „ekvivalentními“ opatřeními na fiskální konsolidaci.

Názor, že Řecko stále nedosáhlo dostatečné fiskální konsolidace, je nejen falešný, ale i křiklavě absurdní. Dokládá to přiložená tabulka, která zároveň stručně řeší otázku, proč si Řecko nevedlo od vypuknutí finanční krize v roce 2008 stejně dobře jako například Španělsko, Portugalsko, Irsko nebo Kypr. Oproti ostatním zemím z okraje eurozóny bylo Řecko vystaveno nejméně dvojnásobným úsporným opatřením. Nic víc na tom není.


PS varu

Po nedávném volebním vítězství britského premiéra Davida Camerona poznamenal můj dobrý přítel, bývalý britský ministr financí lord Norman Lamont, že hospodářské zotavení ve Velké Británii potvrzuje stanovisko naší vlády. V roce 2010, připomněl Lamont, se Řecko a Británie potýkaly s víceméně stejnými fiskálními schodky (v poměru k HDP). Řecko se v roce 2014 vrátilo do primárních přebytků (které nezahrnují úrokové platby), zatímco britská vláda konsoliduje mnohem pozvolněji a zatím se do přebytku nevrátila.

Současně Řecko čelilo měnové kontrakci (z níž se nedávno stalo měnové škrcení), zatímco ve Velké Británii Bank of England na každém kroku podporovala vládu. Výsledek je takový, že Řecko dál stagnuje, zatímco Británie zaznamenává silný růst.

Nestranní pozorovatelé čtyřměsíčních jednání mezi Řeckem a jeho věřiteli se nemohou vyhnout jednoduchému závěru: hlavní překážkou, jediným kamenem úrazu je naléhání věřitelů na ještě rozsáhlejší úsporná opatření, dokonce i na úkor reformní agendy, kterou naše vláda touží prosazovat.

Je zjevné, že požadavek našich věřitelů na rozsáhlejší úsporná opatření nijak nesouvisí se zájmem o to, aby Řecko provedlo skutečné reformy nebo aby se dostalo na trvale udržitelnou fiskální dráhu. Otázku jejich skutečných motivů raději přenechme budoucím historikům – nepochybuji o tom, že ti budou brát současné mediální zpravodajství na toto téma s rezervou.

Janis Varufakis je řeckým ministrem financí.

Copyright: Project Syndicate, 2015.

www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Neúmyslné odtajnění utajené studie o finančním dopadu Brexitu
25.05.2015 13:40
Britská centrální banka se již zabývá potenciální hrozbou vystoupení o...
Řekové budou mít přístup ke vkladům; vláda garantuje volný pohyb kapitálu
25.05.2015 14:30
Řecká levicová vláda dnes vyloučila, že by v případě nezískání peněz o...
Fed chystá zvýšení sazeb, co to znamená pro (Vaše) akcie?
25.05.2015 15:49
Americká centrální banka (Fed) již delší dobu připravuje trhy na první...
Švédové zažívají zlaté časy; Riksbank zase tolik ne
25.05.2015 16:15
Švédi se pravděpodobně mají lépe než švédští centrální bankéři. Těm se...

Váš názor
 •  
  29.05.2015 9:13

  Pro mně klíčovým argumentem nedůveryhodnosti Řecka je skutečnost, že za posledních 6 let se v té zemi celkem nic nezměnilo. Došlo k částečné redukci některých výdajů ale tím to také končí. Varoufakis opatrně obchází fakt, že nedošlo k reformě pracovního práva, omezení korupce horší než v Česku, omezení neefektivního státního sektoru, zavedení katastru nemovitostí atd atd. Každá země má nesmyslné předpisy, ale Řecko jich má příliš na zemi, která potřebuje ekonomický růst.
  Vlado
 • :-)
  26.05.2015 13:44

  Trvale udržitelná fiskální dráha :-))))). To je kádr, to vodborník, ať už jdou řekové s tím svým socialismem do prdele.
  tk69
Aktuální komentáře
25.09.2023
22:25Wall Street v pondělí zastavil propad z minulého týdne  
17:54Období „vysokých“ reálných sazeb?
17:40EPH Financing CZ, a.s.: Pololetní zpráva společnosti
17:34TRHY: Evropa zůstává záporu, zatímco Amerika dnes bojuje  
16:49Analytik Jiří Gavor: Ceny energií podle nové metodiky ČSÚ lépe popisují realitu. Důvod, proč ČR vycházela mezi nejdražšími?
16:34Direct Financing s.r.o.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
16:27Průběžné hospodářské výsledky společnosti SAB Finance a.s.
16:01Harvey: Inverze výnosové křivky je stále relevantní signál. Fed měl říci, že už skončil
14:06Týdenní výhled: Akcie stále marně hledají růstové téma, skokový růst výnosů jim vůbec nesvědčí. Kdy začne ČNB debatovat o poklesu sazeb?  
13:01ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Mezitímní konsolidovaná účetní závěrka ENERGO-PRO a.s. k 30.6.2023
12:29Ministři EU schválili mírnější normu Euro 7. Česko bylo v koalici zemí, které žádaly střízlivější kompromis
12:13Výnosy a čínské reality kazí akciím úvod týdne  
11:59ENERGO-PRO Green Finance s.r.o.: Oznámení o šesté výplatě úrokového výnosu
11:51RMS Mezzanine, a.s.: Konsolidovaná pololetní zpráva
11:33Amazon investuje do AI. Za 4 miliardy dolarů kupuje startup Anthropic
10:32Důvěra v českou ekonomiku v září klesla nejníže od jara 2021, zpomaluje zejména průmysl
9:25Itálie mění pravidla a bankám nabídne možnost vyhnout se platbě daně z neočekávaných zisků
9:05Rozbřesk: ČNB nevyslyší volání prognózy po měnové “oblevě”
8:57Futures se v úvodu týdne drží níže. Investoři vyhodnocují verdikty centrálních bank a čekají další  
6:19Invesco: VR/AR Apple vstupuje do boje

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
10:00DE - Index podnikatelského klimatu Ifo