Aktualizováno Po slibném výkonu amerického průmyslu naznačuje průzkum ISM naopak zpomalování v nevýrobním sektoru. Hlavní index sledující aktivitu v této oblasti za květen spadl na 55,7 z dubnových 57,8 bodu. Trh počítal pouze s mírným zhoršením na 57 bodů.
Pokles se nevyhnul žádnému ze základních subindexů. Většina z nich přitom sestupuje z dosti vysokých hodnot - index aktivity se i po poklesu nachází na 59,6, index nových objednávek na 57,9. U indexu zaměstnanosti sledujeme snížení na 55,3 bodu. V doplňkových informacích pak zjišťujeme, že rozpracovaných zakázek začalo ubývat, ceny se odrazily vzhůru a zlepšení vykázaly vývozní zakázky.
Slovní hodnocení situace z důležitých sektorů je spíše opatrné. Nové zakázky se nemění ve specializovaných službách, stabilní byznys bez velkých změn konstatuje maloobchod. Ve finančním sektoru je podle odpovědí firem v zásadě vše stejné. Růst tažený vyšším disponibilním důchodem zmiňuje velkoobchod. Optimisticky se pak vyjadřují stavaři, podle nichž dochází k růstu ve většině regionů za podpory počasí. Naopak zemědělcům přidělala problémy ptačí chřipka.
Index ISM v nevýrobním sektoru se stále nachází bezpečně nad neutrálními padesáti body, stejně jako jeho hlavní subindexy. Pokles pod průměr z předchozího kvartálu ale není příjemnou zprávou a obavy o sílu odrazu americké ekonomiky směrem vzhůru se o něco zvýší. Ještě větší pozornost se nyní zaměří na páteční data z trhu práce. Podle nás mají stále šanci být slušná a aktuální konsensus naplnit či mírně překonat. V případě zklamání bychom ovšem měli co dělat se zhoršením sentimentu na trzích a úvahami o dalším slabém kvartálu.