Index cen výrobců ve Spojených státech za květen vykázal 0,5procentní růst, což je relativně velká změna ve srovnání s předchozími měsíci. Přičinily se hlavně energie, které spolu s dražší ropou rostly na ceně o 5,9 procenta. Částečně přispěly potraviny, jejichž ceny se zvýšily o 0,8 procenta. Výrobní ceny bez energií a potravin stouply pouze o 0,1 procenta, ceny služeb meziměsíčně stagnovaly.

Meziročně PPI stále klesá, ale o trochu mírněji než v předchozím měsíci. Za květen pokles činil 1,1 procenta, za duben 1,3. Také zde je vidět silný vliv rostoucí ropy - výrobní ceny energií jsou meziročně nižší 19,5 procenta, ale v dubnu to bylo -24 procent. Dynamika jádrového PPI postupně klesá a dostává se na 0,6 procenta.
Data se od odhadů odchylují minimálně a neměla by vnášet volatilitu na trhy. S PPI hýbou zejména energie, což není překvapující; data o ropě či cenách benzínu jsou známa s předstihem. Nepříznivě se ovšem vyvíjí jádrový index, který prodlužuje svůj negativní trend. Tlaky na inflaci z nákladové strany tedy stále zůstávají velmi slabé a trend spíše odrazuje od úvah na brzký růst úrokových sazeb. Ačkoli tedy září není mimo hru, my zůstáváme u názoru, že nejpravděpodobnější termín, kdy se sazby Fedu odlepí ode dna, je prosinec.