Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
5 grafů o Řecku, po kterých vás přejde smích

5 grafů o Řecku, po kterých vás přejde smích

19.06.2015 14:00
Autor: Pavel Petr, Patria Online

Mohlo by se zdá, že řecká krize je jenom poker hra nervů mezi eurozónou a řeckou levicovou vládou zvolenou ve volbách v lednu tohoto roku. Bohužel za silnými řečmi, osobními výpady a konstrukcemi geopolitických hrátek stojí bohužel tvrdá realita čísel, která se může zhmotnit v reálnou hrozbu potenciálně nebezpečných otřesů finančních trhů a systému v Evropě v případě realizace Grexitu.

První grafem je vyobrazení výše, typu a splatnosti řeckého dluhu po jednotlivých letech. Struktura dluhu se v čase mění, kdy zhruba do roku 2021 maturují rychlé krizové peníze pomoci od mezinárodního měnového fondu a větší roli ve struktuře splácených dluhů začne hrát fond EFSF. Pokud Řecko všechny dluhy splatí, tak se z nich může vyhrabat až někdy kolem let 2050. No a jak známe ochotu politiků splácet dluhy, nemusí to být vůbec konečné datum.

debt_struktura
Dalším vztyčeným prstem je výše bankovních depozit domácností a řeckých firem resp. rychlost jejího odlivu. Do roku 2010 zaznamenávají standardní průběh tak jak je obvyklé, ale pak se trend s narůstajícími problémy láme a objem depozit začíná od svého vrcholu mezi 200 a 250 mld. EUR klesat. V létech 13 a 14 můžeme pozorovat stabilizaci ještě za vlády premiéra Antonise Samarase, který spolupracoval s věřiteli a dokázal Řecko víceméně stabilizovat. To ovšem Řekům začala docházet trpělivost v a v lednu 2015 dali přednost levicové Syrize v čele se současným Alexisem Tsiprasem z extrémní levice. Od té doby vidíme prudký nárůst odlivu depozit z řeckých bankovních ústavů. Velmi dobře je to vidět na procentuálních změnách na spodním grafu. Všichni, kdo mohli, začali ze země své investice vytahovat s vědomím, že krajní levice s populistickým program nebude asi to nejlepší pro podnikatelskou stabilitu a jistotu.

deposits
Třetí graf je již lehce komplikovanější a představuje pohled na poměr celkového zadlužení ku HDP na vertikální ose. Čím výše jsou body nebo křivka na ní položeny, tím ve větších problémech se ekonomika ocitá. Na horizontální ose je zobrazován poměr deficitu nebo přebytku k HDP. Řecko je zde posazeno ze všech zemí nejvýše a poměr dluhu k HDP dosahuje hrozivých cca. 180 % za stálého deficitu veřejného rozpočtu. Projekce počítá s návratem do přebytku v roce 2016. Otázkou zůstává, zda-li je to možné s ostře levicovou vládou a jejími názory, které jsme mohli slyšet před volbami a také při vyjednávání s věřiteli. Tady si dovolím, malou odbočku k Irsku, které je „smutným rekordmanem“ co se deficitu veřejného rozpočtu týče. Na druhou stranu z trajektorie křivky je patrné, že se Irsku rychle daří snižovat deficit a přitom udržovat celkové zadlužení na rozumné úrovni resp. ho dokonce snižovat v poslední době. Irsko i bez této grafiky můžeme označit za zemi, která zatím své pokrizové problémy zvládá asi nejlépe z těch nejvíce postižených zemí PIIGS společně ještě se Španělskem.

def_t_gdp
CDS kontrakty se proslavily v USA při velké finanční krizi, která se nafoukla kvůli nemovitostnímu trhu, který představoval obrovskou bublinu nafouknutou hypotečními úvěry nesprávným lidem, které byly kolateralizované do různě kvalitních tranší CDO, proti kterým uvědomělý investoři začali sázet přes CDS. CDS – Credit Default Swaps jsou papíry, kterými se dá zajistit proti defaultu instituce nebo jiného nástroje nebo dokonce země. A na dalším grafu si můžeme prohlédnout křivku pravděpodobnosti defaultu Řecka založených na cenách právě CDS kontraktů na default některých zemí označovaných jako PIIGS.

cds
Poslední graf na který lze poukázat jako na vztyčený prst i pro budoucnost celé země je nezaměstnanost v jednotlivých skupinách věkových kohort. Z tohoto zjišťování se dá vyčíst, že polovina lidí od 15 let do 24 let nepracuje a jsou nezaměstnaní. Je to jediná věková skupina, která se dlouhodobě pohybuje nad průměrem celé země a všech věkových skupin. Křivka je poměrně zubatá, ale to je dáno velkou sezónností, když turistický ruch hraje v Řecku značnou roli. Překvapivě nejnižší nezaměstnanosti dosahuje věková skupina, která je jen několik let vzdálena od důchodového věku. Nebezpečné je i to, že z Řecka může odcházet do jiných zemí akademická elita a tím znovu Řecko ztrácí.

unemp 

Zdroj: Reuters

 


Čtěte více:

Účet pro Evropu za ruskou hospodářskou krizi: asi 100 miliard eur
19.06.2015 12:02
Hospodářská krize v Rusku bude Evropu stát odhadem 100 miliard eur (2...
Čínská akciová raketa začíná podléhat korekci
19.06.2015 13:04
Čínský akciový trh, který v poslední době raketově stoupal, se dostává...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.02.2024
15:57Jakub Brukner: Jsou současná tržní maxima udržitelná?
15:25Americká ekonomika ve čtvrtém čtvrtletí po zpřesnění dat rostla pomaleji
15:08Cena bitcoinu překročila 60.000 USD, je nejvýše od listopadu 2021
14:03Analytik k výsledkům Erste: Celoroční zisk u 3 mld. EUR a další kolo zpětného odkupu akcií ve hře  
12:55Swisscom vede pokročilé jednání o převzetí Vodafone Italia za osm miliard eur
12:53Než otevře Wall Street: Beyond Meat, eBay  
12:33Japonsko po 34 letech na nových maximech. Co se změnilo, co ne a kde mohou být příležitosti?
11:11Akcie jsou před daty bez nálady, zatímco dolar zabral  
10:59UNICAPITAL Invest VI a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
10:43Automobilka Aston Martin loni díky vyšším cenám snížila ztrátu na polovinu
9:13GEVORKYAN, a.s. vydává zelené dluhopisy v objemu až 30 mil. EUR
9:03Apple zrušil své plány na vývoj elektromobilu
8:49Apple zrušil svůj projekt elektromobilů, Klarna zvažuje IPO v USA a futures jsou dnes smíšené  
8:42Rozbřesk: Stabilní koruna vyhlíží výsledek průmyslových cen a MNB zariskovala a snížila sazby o 100 bazických bodů
27.02.2024
22:03Vítězem seance byl opět Nasdaq  
18:10Sněmovna asi zruší usnadnění pro přeměny firem, které by se mohlo týkat ČEZ
17:41Wall Street překonala úvodní zaváhání, ale dál se zatím neposouvá  
17:24Relativita levnosti – malé firmy i Čína
16:59Maďarská centrální banka snížila základní úrokovou sazbu na devět procent
13:55Než otevře Wall Street: Unity Software, Workday, Zoom Video  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
9:00CZ - PPI, y/y
14:30USA - HDP, q/q a