Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie v červnu výrazně zpomalilo na 0,1 procenta z květnových 0,7 procenta. Meziměsíčně se ceny snížily o 0,2 procenta. Uvedl to dnes spolkový statistický úřad, který tak potvrdil předchozí předběžnou zprávu z konce minulého měsíce.
Podle neharmonizovaných údajů inflace činila 0,3 procenta a meziměsíčně ceny klesly o 0,1 procenta. Bez zahrnutí nestabilních cen energií se ceny meziročně zvýšily o 1,1 procenta.
Ceny potravin a nápojů v červnu meziročně vzrostly o 1,1 procenta a ceny alkoholických nápojů a tabáku o 3,4 procenta. Meziměsíčně však ceny potravin klesly. Proti loňskému červnu se snížily ceny za pronájem, energii a vodu, ale také v dopravě a komunikacích.
V lednu německá ekonomika sklouzla poprvé od roku 2009 do cenové deflace, tedy poklesu spotřebitelských cen, zejména kvůli výraznému zlevnění benzinu. Jeho ceny se ale v dalších měsících pod vlivem zotavování cen ropy zvyšovaly a Německu se podařilo vrátit k mírnému růstu cen.
V celé eurozóně inflace v červnu zpomalila na 0,2 procenta z květnových 0,3 procenta. Spotřebitelským cenám se podařilo v květnu vrátit k růstu po pěti měsících poklesu a stagnace. K červnovému zpomalení přispělo zrychlení poklesu cen energií.
Inflace v eurozóně je už od října 2013 pod hranicí jednoho procenta, kterou Evropská centrální banka (ECB) označuje za nebezpečnou zónu. ECB v zájmu návratu inflace k cílové úrovni těsně pod dvěma procenty loni snížila úrokové sazby na rekordní minima, nabídla komerčním bankám levné úvěry a zahájila nákupy některých cenných papírů. Letos na jaře pak ECB zahájila takzvané kvantitativní uvolňování měnové politiky v podobě rozsáhlých nákupů státních dluhopisů.
Zdroj: RTRS, ČTK