Zlato dnes pomalu ale jistě umdlévalo blízko nejnižší úrovně za posledních 8 měsíců, později odpoledna spadlo dokonce až pod 1132 dolarů za trojskou unci a vypadá to, že drahý kov prodlouží sérii ztrát na čtvrtý týden v řadě. Na žlutý kov tlačí silnější dolar a vzrůstající očekávání, že americký Fed skutečně letos začne zvyšovat úrokové sazby. Blízko několika ročních minim se držely i další drahé kovy - paladium nebo platina. Pokud bude dolar i nadále posilovat a akcie se posouvat vzhůru, není vyloučeno, že pokles ceny drahých kovů bude pokračovat.
Zlato se dnes ráno obchodovalo pouze mírně nad čtvrtečním dnem 1142,10 dolarů za trojskou unci, tedy nejníže od loňského listopadu. Jen za tento týden již zlato odepsalo téměř 2 procenta. Po čtvrté hodině se propadlo dokonce pod 1132 dolarů za trojskou unci.

Zlato za poslední rok. Silnější dolar a solidnější globální akciové trhy evokují situaci z února a března tohoto roku.
Zlato padá již třetím rokem v řadě, letošní ztrátu prohloubil drahý kov již na 3 procenta. Dokud visí ve vzduchu hrozba zvyšování amerických sazeb, aktivum jako je zlato, které nepřináší žádné úroky, ztrácí přízeň investorů. Tento týden se na zlatě podepsala slova šéfky amerického Fedu Janet Yellenové, která se jasně vyjádřila v tom smyslu, že pokud se americká ekonomika bude vyvíjet pozitivním směrem v souladu s očekáváním, centrální banka je na cestě ke zvyšováním sazeb v tomto roce. Dolar se tak ve čtvrtek proti koši měn podíval na sedmitýdenní maxima.
Pokles ceny bohužel nepodnítil růst poptávky ze strany největších světových spotřebitelů z Asie a to ani přesto, že ceny na domácím trhu druhého největšího světového konzumenta zlata Indie zůstávají i nadále pod globálním spotovým kurzem. Ani stále slabá poptávka v Číně, která je spotřebitelem číslo jedna, náladě na trhu nijak nepřidává. Zlato jako tradičně bezpečný přístav nezareagovalo nijak zvláště ani na nejistotu okolo Řecka, ani na propad čínského akciového trhu. Negativní dopad na zlato může mít i dohoda o íránském jaderném programu. Zrušení sankcí a z něho pramenící příliv ropy z Íránu na světový trh by mohl nadále pokračovat ve snižování inflačních tlaků. A zlatu se obvykle daří lépe, když investoři očekávají vyšší inflaci.
Platina a paladium
Pokles cen platiny a paladia urychlený vzrůstem dodávek by se také v následujících dnech mohl přelévat s větší intenzitou do cen zlata nebo stříbra s tím, jak budou fondy navyšovat hotovost. Platina se včera propadla až na 1000,25 dolarů za unci, nejnižší úroveň od února 2009. Paladium včera kleslo i nejníže od listopadu 2012 na 622,75 dolarů. Spotové stříbro se drželo okolo sedmiměsíčních minim.
Pokud akcie nadále porostou a dolar si udrží svou nadvládu, pak drahé kovy pravděpodobně i nadále zůstanou v blízké budoucnosti pod značným tlakem. Potenciální globální růst sice možná zlepší růst poptávky po zlatých špercích, ten bude však pravděpodobně vykompenzován omezeným zájmem investorů o drahý kov spolu s nedostatkem nákupů zlata jako bezpečného útočiště.
Zlaté futures dnes klesly o 1,2 procenta, nejníže od roku 2010. Momentálně se spotové zlato propadá až o 1,20 procenta na 1131,70 dolarů.
Zdroj: CNBC, FT, BBG