Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

Ropa: Saudský export nejníže za 5 měsíců; Návrat íránské produkce by mohl být překvapením

20.07.2015 16:02
Autor: Kristýna Zahradníková, Patria Online

Propad cen komodit se neustále prohlubuje a ceny padají až na minima z roku 2002. Výhled letošního zvýšení úrokových sazeb v USA posílá americký dolar vzhůru a zároveň tlačí zlato na pětiletá minima. Vyšší výpůjční náklady snižují atraktivitu nejen žlutého kovu, ale i dalších komodit, které nenesou žádný úrok ani jiný výnos jako dluhopisy či akcie.

Ceny černého zlata zaznamenaly v minulém týdnu pokles ovlivněný z části děním okolo dluhové krize v Řecku, to jednoznačně nepomohlo cenám ropy k růstu. Velký dopad na ceny ropy měl i poslední vývoj na čínském akciovém trhu. Čína je pro komodity klíčová i s ohledem na tamní poptávku, která ale nepoklesla a vede si dobře, ovšem obavy přetrvávají a podepisují se tak na vývoji cen. Čínský propad na akciovém trhu by se neměl příliš odrazit na tamní ekonomice a silnější poptávka kupříkladu po SUV vozech se odrazila na vysoké poptávce po benzínu. Nejdůležitější byla v minulém týdnu pro ceny černého zlata dohoda o íránském jaderném programu. Výrazně se však letos odráží na cenách ropy i silný dolar a dostává tak černé zlato stejně jako jiné v dolarech denominované komodity pod tlak.

Írán možná obnoví původní produkci dříve, než se očekává
Ropné futures nejen v USA, ale i na mezinárodní úrovni zaznamenaly minulý týden ztráty a to již třetím týdnem v řadě. Asi nejvíce se na poklesu cen ropy podepsala v minulém týdnu právě dohoda o íránském jaderném programu. Uvolnění íránských sankcí, které Teheránu umožní návrat jeho vývozu na světové trhy, se sice neprojeví na trhu s ropou okamžitě, nicméně očekávání zvýšeného exportu ze strany člena OPEC vede k obavám, které se promítly do cen černého zlata. Historie ukazuje, že Írán by mohl trh černého zlata překvapit. Jak upozornila Mezinárodní agentura pro energetiku je většina analytiků až příliš pesimistická, co se týče schopnosti Íránu vrátit se zpět na trh s původní produkcí. Většina analytiků se sice shoduje, že Írán bude potřebovat po zrušení sankcí minimálně rok, než se jeho produkce bude moci vrátit na úroveň před uvalením sankcí v roce 2012, podobné odhady se však již ukázaly jako mylné po přerušení dodávek u jiných členů OPEC a to ve Venezuele a Libyi.

Například koncem roku 2002 stávka ve státní ropné společnosti Petroleos de Venezuela do roku 2003 srazila venezuelský ropný průmysl na kolena, země byla ale schopna zvednout produkci o 2 miliony barelů denně za pouhé 4 měsíce. Dalším příkladem by mohla být občanská válka v Libyi v roce 2011. Ropná produkce severoafrické země byla během povstání proti Kadáfímu téměř úplně pozastavena, její obnovení po ukončení konfliktu trvalo 6 měsíců. S ohledem na technickou kapacitu by Írán mohl podle Mezinárodní agentury pro energetiku tak dodávky obnovit poměrně rychle.

Iran production adn sanctions.jpg

Mezinárodní sankce uvalené na Írán v souvislosti s jeho jaderným programem snížily ropnou produkci Íránu od roku 2011 o zhruba 800000 barelů denně.


Pokles saudského exportu

Navzdory rekordní produkci ze Saudské Arábie dnešní data ukázala, že ropný export ze Saudské Arábie se propadl v květnu na nejnižší úroveň za posledních 5 měsíců. Denní dodávky se podle oficiálních dat oproti dubnovým 7,737 milionům barelů denně pohybovaly na 6,935 milionech barelů denně. Pokles je překvapením ve srovnání s rekordně vysokou produkcí ropy v Saudské Arábii, která přesahovala 10 milionů barelů denně. Saudské království, které bylo tradičně největším světovým vývozcem surové ropy, se transformuje na jedno z největších světových center zpracování této komodity.

Ropné vrty v USA
Obnova vrtné aktivity v USA, které jsme byli svědky počátkem měsíce pomalu pohasíná. V USA mezitím těžaři v minulém týdnu podle zprávy Baker Hughes omezili sedm ropných plošin. Podle analytiků Goldman Sachs by se však aktivita amerických producentů opět rozjela díky o téměř 30 procent nižším nákladům a rostoucí spokojeností producentů se současnou ekonomickou situací, pokud by se cena ropy WTI vrátila zpět na úrovně z minulého měsíce okolo 60 dolarů za barel. Schlumberger sází v následujících čtvrtletích na mírné zvýšení poptávky po službách z oblasti ropných polí v USA, kde byl trh tvrdě zasažen strmým poklesem ropných cen.

Zářijový kontrakt na referenční ropu Brent dnes po osmé hodině ráno spadl o 14 centů na 56,96 dolarů za barel. Za minulý týden se propadl o téměř 3 procenta a o více než 10 procent od počátku tohoto měsíce.

Futures na americkou ropu WTI se dnes ráno obchodovaly o 7 centů níže na 50,82 dolarů za barel. Stejně jako Brent spadly za poslední týden o více než 3 procenta a v červenci dokonce o více než 14 procent. V úterý vyprší srpnový kontrakt.

Ruský ministr pro energetiku Alexander Novak uvedl, že se 30. července setká v Moskvě s generálním tajemníkem OPEC Abdullahem al-Badrim, aby prodiskutovali aktuální stav na ropném trhu a situaci související s Iránem.

Ropa Brent se aktuálně obchoduje se ztrátou 0,84 procenta na úrovni 56,62dolarů za barel, ropa WTI momentálně ztrácí 0,75 procenta na 50,51 dolarů za barel.

Zdroj: RTRS, BBG

 


Váš názor
  •  
    20.07.2015 18:09

    Nerozumim proc se svet a Iran z Ruskem raduje ze zruseni sankci,neprinese jim to zaden prospech co se tyce ropy a ekonomiky. Spis naopak ,ropy bude prebytek a bude padat na nove dna a podiva se tak pod hranici $:20 dolaru.Tim padem vznika moznost zvyseni sazeb v Americe a prostor pro posilovani dolaru,ktery neohrozi rostouci trend v Americke ekonimice . Nejhure na tom ,ale bude cela Asie,ktere tyto vysledky nejvice poskodi.
    dolar
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data