Začíná jít do tuhého. I umírnění centrální bankéři mluví o tom, že první růst úrokových sazeb v Americe je na spadnutí. Šéf Atlantského Fedu Dennis Lockhart není rozhodně žádný extremista, naopak často funguje jako onen mediánový hlas mezi holubicemi a jestřáby, který je nakonec rozhodující pro nastavení měnové politiky. A právě Lockhart včera v rozhovoru prozradil, že nevidí důvod, proč nezvednout úrokové sazby v Americe již v září. Názor by prý změnil pouze v případě, že by se nově příchozí makro-čísla výrazně zhoršila.
Je tedy zjevné, že se pomalu ale jistě blíží první krok do neznáma - Fed začne zvyšovat úrokové sazby po více než devíti letech. Má tak za sebou bezprecedentně dlouhé období uvolňování měnových kohoutů. Řada dnešních tržních hráčů nemá příliš zkušeností s tím, co to znamená, když peníze zdražují. Když Fed naposledy zvyšoval úrokové sazby iPhone byl hudbou budoucnosti, na světě nebyl a se akorát otevíral široké veřejnosti. Jinak řečeno, od té doby uběhlo již hodně vody a krom generační výměny na trzích se také do velké míry změnily dostupné technologie, obchodní platformy, způsob komunikace a získávání informací.
Přestože si Fed tentokrát na další růst sazeb počkal déle než obvykle (v minulosti to bylo okolo 5ti let), nedá se říct, že by americká ekonomika byla na utahování měnové politiky kdo ví jak dobře připravena. HDP sice roste relativně svižně a situace na trhu práce se výrazně vylepšila. Mzdy ale rostou dál velice pomalu a inflace díky absenci mzdových tlaků a padajícím cenám ropy zůstává poblíž nuly. I proto zatím zůstávají relativně beze změny americké dlouhé výnosy. Zatímco krátký konec křivky v očekávání prvního růstu sazeb roste, delší dluhopisy jsou v klidu. Očekávání prvního růstu sazeb naopak ještě snižuje inflační očekávání. Nic tedy nenasvědčuje tomu, že by se investoři chtěli amerických fixně úročených papírů rychle zbavovat.
Forex
Zatímco kurz koruny se vůči euru hýbal pouze minimálně, tak zlotý s forintem ztrácely více než půl procenta. Spíše než regionální události za oslabením mohla stát příprava trhů na datově vydatnější závěr týdne, který může poskytnout vodítka pro odhad načasování růstu amerických úrokových sazeb. K tomu se včera vyjádřil i šéf Atlantského Fedu Lockhart. Uvedl, že pokud se nějak dramaticky nezhorší ekonomické podmínky, tak bude pro zpřísnění měnové politiky hlasovat již na zářijovém zasedání. Jeho komentáře povzbudily dolar, který se jinak během dne příliš nehýbal. Pár EUR/USD se tak v pozdních večerních hodinách ponořil pod úroveň 1,09.
Jak již bylo zmíněno, dnešek je především o amerických datech, konkrétně bude zveřejněn tzv. ADP report z trhu práce za červenec. Ten slouží jako poměrně spolehlivý předskokan pátečních vládních payrolls. Trh může být na data od ADP citlivý, i když včerejší Lockhartovy výroky byly nezvykle silné a samy o sobě představují významnou podporu pro dolar do následujících dní. V regionu budou zveřejněna čísla o maloobchodních tržbách za červen (ČR a Maďarsko). Ta by však na obchodování významnější vliv mít neměla. Pozornost se soustředí až na zítřejší zasedání ČNB.