Malajsijská měna strmě padá a to nejvíce od roku 1998. Současný stav tak začíná nápadně připomínat situaci z roku 1998, kdy měnou hýbal spor mezi tehdejší premiérkou Mahathir Mohamad a manažerem hedge fondu Georgem Sorosem.
Malajsijský ringgit během minulého týdne oslabil proti americkému dolaru o 3,8 procenta poté, co guvernérka centrální banky oznámila, že bude nutné obnovit devízové rezervy, které poprvé od roku 2010 klesly pod hranici 100 miliard dolarů. Vyloučila však zavedení režimu měnového zavěšení nebo kapitálových kontrol, což byla přesně řešení, ke kterým se Malajsie uchýlila před 17 lety, kdy taktéž bojovala s propadem měnového kurzu. Tehdejší premiér obvinil ze situace zahraniční investory a jmenovitě George Sorose, kterého označil za pitomce.
Současný pád malajsijského ringgitu oživuje právě vzpomínky na útoky hedge fondů z dob krize let 1997 až 1998. V roce 1998 tehdejší premiér ignoroval doporučení Mezinárodního měnového fondu a v zájmu stabilizace měny přikročil k opatřením včetně jejího ukotvení na úrovni 3,8 ringgitů za dolar.
MYRUSD za poslední rok.
Malajsijská měna pokračovala v poklesu proti dolaru i dnes a to o 1,2 procenta. Za poslední rok s propadem ve výši 24 procent vedla asijské ztráty. Malajsijskou měnu ničil politický skandál, devalvace čínského juanu, propad cen ropy i potenciální zvyšování sazeb v USA. Situace je tak nyní srovnatelná s 30procentním propadem ringgitu za 12 měsíců před zavedením kapitálových kontrol v září 1998. Je to právě riziko opakování tehdejšího scénáře, které pohání podle některých investorů odliv finančních prostředků z Malajsie.
Ringgit oslaboval každý z posledních 8 týdnů, dnes dopoledne v Kuala Lumpur oslabil o jedno procento na 4,1215 za dolar, předtím klesl ringgit dokonce na 17tileté minimum 4,1340 dolarů. Vzhledem k tomu, že zrovna Malajsie v minulosti již několikrát přikročila k tvrdým opatřením s ohledem na tamní měnovou politiku, roste se slábnoucí měnou i míra odlivu peněz z ekonomiky. Globální fondy v červenci držely 32 procent malajsijských suverénních dluhopisů. Trh ovládá v současnosti strach, že budou uvedena v platnost opatření omezující odliv kapitálu ze země.
Referenční akciový index dnes směřoval k nejnižšímu závěru od roku 2012, zatímco výnos desetiletých vládních dluhopisů stoupl na 18měsíční maximum. Letošní propad malajsijských devízových rezerv ke konci července o 17 procent na 96,7 miliard dolarů naznačuje proběhlé intervence centrální banky v době, kdy premiér Razak čelí vyšetřování z převádění prostředků na svá osobní konta. Právě politické machinace jsou jedním z klíčových důvodů oslabování malajsijské měny.
Zdroj: BBG