Přebytek na trhu, který již poslal ropu na šestiletá minima pravděpodobně přetrvá a ropa míří směrem k nejdelší šňůře týdenních ztrát za poslední tři desetiletí.
Ropa Brent i WTI i dnes pokračuje v prohlubování ztrát o téměř 1 procento. Futures v New Yorku padaly až o 1,6 procenta a blíží se tak osmému týdennímu poklesu v řadě. Přestože Brent i WTI se blíží 6 a půl letým minimům, WTI se přibližuje i nejdelší sérii týdenních ztrát za posledních 29 let. Brent má nakročeno k sedmému týdennímu poklesu v řadě. Koncem roku 1985 spadly ceny ropy za pět měsíců ze zhruba 30 dolarů na 10 dolarů poté, co OPEC zvýšil produkci v reakci jejího zvýšení nečlenskými státy s cílem získat zpět svůj tržní podíl. V celosvětové bitvě o podíl na ropném trhu ani dnes nikdo nechce ustoupit. A to ani Rusko nebo Irák, naopak, všichni pumpují tolik ropy, kolik to jen jde.
USA navzdory propadu cen černého zlata letos podle Amerického institutu pro ropu v červenci čerpaly surovou ropu nejrychleji nejméně od roku 1920. Americké národní zásoby se momentálně nacházejí téměř 100 milionů barelů nad pětiletým sezónním průměrem. Není tedy divu, že ropa od letošního červnového vrcholu ztrácí již více než 30 procent a to převážně dílem spekulací, že přesycení trhu není zdaleka u konce. Navíc hlavní členové Organizace zemí vyvážejících ropu produkci nesnižují, ale udržují na současných úrovních. Například počítá s propadem cen ropy až k 32 dolarům za barel, což je cena, které se trh dočkal naposledy během světové finanční krize. Rozsah převisu nabídky nad poptávkou není něco, co by se dalo vyřešit v krátkodobém horizontu a poptávka do něj v blízké budoucnosti nedoroste. Snižování tlaku na ceny ropy by pomohlo hlavně omezování produkce.

Ropa WTI od června tohoto roku.
Ropa Brent aktuálně odepisuje půl procenta na 46,4 dolarů za barel, ropa WTI ztrácí nyní necelé půl procento na 41,1 dolarů za barel.
Neklesající produkce, čínské trápení a saudský problém
Americká produkce černého zlata v červenci meziročně stoupla o 8,8 procenta na 9,52 miliony barelů denně. Dva jihoameričtí členové organizace OPEC Venezuela a Ekvádor pracují na společné strategii, jejíž cílem by měla být ochrana pozice zemí produkujících ropu. Tyto dva jihoamerické státy plánují předložit své návrhy vídeňské centrále OPECu, který dodává na trh asi 40 procent světové ropy.
V Číně dnes navíc měřítko tamního průmyslu kleslo nejníže za posledních více než 6 let, což jen posílilo obavy o stav tamní ekonomiky a vyslalo signál o potřebě další podpory čínského hospodářství v zájmu odvrácení jeho prohlubujícího se zpomalování. Čína je přitom hned po USA druhým největším spotřebitelem ropy na světě.
Otázkou zůstává, jak dlouho propad cen ropy vydrží ekonomiky, které jsou na její produkci přímo závislé jako například Saudská Arábie. Naposledy, když v roce 1998 ceny ropy padaly a Saudská Arábie měla jednoznačný důvod k panice, měla zároveň i velké štěstí, ceny ropy totiž začaly stoupat. Od té doby bohatství Sadského království pětinásobně vzrostlo. Mezinárodní měnový fond dokonce Saudské Arábii pro letošní rok předpovídá první deficit běžného účtu za posledních více než deset let. Saudské království již delší dobu s ropou hraje jakousi vyčkávací hru. Nynější výzvy, které čekají Saudskou Arábii se však nápadně podobají těm z roku 1998. V posledním roce však země i tak odmítla snížit produkci a zvýšit ceny.
Zdroj: BBG, RTRS, WSJ, MW