Trhy jsou v poslední době taženy zejména vývojem v Číně. Před propadem tam byly ceny akcií během krátké doby vyšroubovány do absurdních výšin. Šlo o důsledek uvolněné monetární politiky a podpory spekulativních investic. Můj kolega Josh Brown v souvislosti se současným vývojem analyzoval propady indexu Standard & Poor's 500, ke kterým došlo po roce 1957. Závěry shrnuje graf, ve kterém jsou šedou barvou vyznačeny propady převyšující 5 %, modře propady ve výši minimálně 10 % a červeně propady dosahující alespoň 20 %:

Zdroj: The Reformed Broker
Po roce 1957 tedy došlo k 48 poklesům trhu, které dosáhly alespoň 5 %. Z toho byla asi jedna třetina větší než 10 % a méně než jedna pětina převýšila 20 %. Pokud bychom chtěli najít dlouhodobé medvědí a býčí cykly, barevná pole nám hledání hodně usnadní. Býčí trh prošel po druhé světové válce jen malým počtem korekcí a trval až do konce šedesátých let.
Pak nastalo „barevné“ období, které se vyznačuje 16 roky brutálního medvědího trhu. Následuje býčí trh od roku 1982 až do roku 2000, během něhož najdeme opět pouze omezené množství korekcí. Mezi roky 2000–2013 nastal medvědí trh vyznačený především červeně. Zdá se však, že poté nastal znovu býčí trend. Popsaný vývoj odpovídá tomu, co se obecně ví o medvědím trhu. Ten je totiž obvykle doprovázen epizodami prudkého posílení akcií, po kterých ovšem následuje ještě prudší pokles.
Ben Carlson se na historický vývoj dívá trochu odlišně. Poukazuje na to, že průměrný počet korekcí se během času zmenšuje. Jak ukazuje následující tabulka, průměrný počet korekcí dosáhl ve třicátých letech hodnoty 8. Toto číslo pak s výjimkou sedmdesátých let soustavně klesalo. Průměrné ztráty dosáhly ve třicátých letech 38,8 %, po přelomu tisíciletí dokonce 40,2 %:

Carlson tvrdí, že investoři se nyní často zaměřují na nevýznamné věci: „Akcie od roku 2009 posílily o 200 %. Namísto toho, aby se investoři radovali z tak vysokých zisků, neustále se bojí 5 – 10% korekce.“ Jak bylo uvedeno, korekce se objevují častěji během medvědího trhu. Od druhé světové války jich čtvrtina přišla v sedmdesátých letech a pětina po roce 2000. Tedy během medvědího trendu.
Autorem je Barry Ritholtz.
Zdroj: Bloomberg