Inflace v eurozóně zůstává i v srpnu na dostřel od nuly (0,2 %). To je navíc lehce nad naším odhadem a je možné, že srpnová revize nebo zářijová čísla přinesou s levnějším benzínem ještě další pokles cenové hladiny. I když ke konci roku inflace v eurozóně pravděpodobně půjde vzhůru, nebude to žádný úprk - na začátku příštího roku by měla jen lehce překonat 1 %.
To znamená jediné - centrální bankéři ve Frankfurtu budou zklamáni. ECB totiž bude muset snížit svoji inflační prognózu (pro příští rok zatím očekává 1,5 %) a bude zajímavé, jak se s tím na čtvrtečním zasedání vyrovná. Hlavní ekonom ECB Praet již hovořil o kumulaci proti-inflačních rizik v posledních měsících a o připravenosti centrálních bankéřů na ně reagovat. Spolu s viceprezidentem Constanciem vzbudili v posledních dnech na trzích dojem, že berou čínskou proti-inflační hrozbu o poznání vážněji než bankéři z amerického Fedu nebo britská Bank of England.
Podle našeho názoru ale dosavadní turbulence na trzích v kombinaci s nižším inflačním výhledem nejsou důvodem k seriózním úvahám nad rozšířením měnové expanze. To by napětí v Číně a na rozvíjejících se trzích muselo nabrat o poznání vyšší obrátky a kromě nepřímého dopadu do inflace (skrze levnější ceny komodit), by také muselo citelně ohrozit růstové vyhlídky eurozóny. To se může v budoucnu stát - Čína je především pro Německo významný obchodní partner a její problémy jsou hlubší povahy. Zatím ale žádný negativní dopad do růstových vyhlídek vidět není. Naopak silné předstihové indikátory ukazují na zrychlující se ekonomiku euro-klubu a i z hlediska struktury růstu může být ECB relativně spokojená - alespoň německý spotřebitel je viditelně ve velice dobré kondici. Ve čtvrtek tedy může Mario Draghi zahltit trhy sérií holubičích komentářů, ale zatím si je nepřekládáme jinak než jako verbální intervence proti euru… Právě jeho prudké zisky se leckterým členům ECB na konci srpna asi příliš nelíbili. Na spuštění výraznější měnové expanze (urychlení, natažení nebo navýšení QE) je ale zatím příliš brzy.
Dluhopisy
Kombinace mírně vyšší evropské inflace a rostoucích cen ropy včera posouvala vládní výnosy vzhůru. Americký desetiletý výnos vzrostl o 4 bps a německý cca o 6 bps (podobně rostly i výnosy španělské, italské a francouzské). I přes mírně vyšší srpnovou inflaci bude muset ECB snížit svoji inflační prognózu (pro příští rok zatím očekává 1,5 %) a bude zajímavé, jak se s tím na čtvrtečním zasedání vyrovná.
Dnes jsou v centru pozornosti indexy podnikatelských nálad. V případě amerického indexu ISM čekáme horší číslo než trh, což pro dluhopisy znamená pozitivní zprávu. Větší pozornost však trhy věnují zasedání ECB a zejména pak číslům z amerického trhu práce, jež budou zveřejněna v pátek.
Komodity
I přes dramatické propady díky výraznému růstu cen v posledních dnech zakončila ropa Brent srpen v mírném plusu. Včera cena měsíčního kontraktu vzrostla o více než 8 %. K tomu tentokrát přispěla jednak negativní revize čísel o produkci ropy v USA, jednak prohlášení OPECu. Jeho členové jsou prý ochotni jednat s ostatními producenty ropy o současné tržní situaci. Komentáře nejdůležitějšího člena kartelu - Saúdské Arábie - však nenaznačují, že by změnila svůj názor a byla ochotna vzdát se tržního podílu. Tento scénář se v současnosti nezdá být příliš pravděpodobný, zejména když se rýsuje možnost významného nárůstu produkce ropy v Íránu (dlouhodobý regionální rival SA).