Aktualizováno Červencová data ukazují, že výdaje na výstavbu ve Spojených státech narostly m/m o 0,7 procenta, trh počítal s hodnotou 0,6 % (agentura Bloomberg). Velmi slušného zlepšení se dočkala červnová data, revize poslala konečné číslo o 0,6 p.b. vzhůru na konečných 0,7 %. Červen tak zpětně velmi příjemně překvapil a navázal na sadu positivních revizí z května a dubna.

K nárůstu výdajů došlo minulý měsíc v obou hlavních segmentech, bytové (+1,1 %) i komerční výstavbě (+0,5 %), i když u nebytových prostor pozorujeme nepatrné zpomalení tempa růstu (-0,1 p.b. m/m). Zatímco soukromé stavební výdaje v červenci m/m rostly (+1,3 %), ty veřejné se naopak snížily o rovné procento. Privátní investoři utráceli více za bytové i komerční nemovitosti, ve veřejné sféře naopak poklesly výdaje na nebytovou i rezidenční výstavbu, přičemž vládní investice činily v červenci 27,3 procenta celkových stavebních výdajů (-0,4 p.b. m/m).
Na meziroční bázi se v červenci ve Spojených státech utratilo za realitní projekty o téměř 14 % více, velká část tohoto růstu jde za privátními investicemi (+16,9 % y/y), avšak solidní zlepšení registruje též veřejný sektor (+6,1 % y/y).
Dnešní data potvrzují dobrou kondici amerického realitního sektoru, stavení výdaje se zvyšují nepřetržitě již osm měsíců v řadě, zejména díky privátnímu sektoru, který tvoří stabilní růstovou komponentu realitního segmentu (vládní investice do nemovitostí jsou více volatilní). Červencové výdaje byly současně nejvyšší od května roku 2008, z čehož profituje celý stavební sektor USA, což by se mělo positivně odrazit také v celkovém hospodářském růstu za 2Q15 (resp. v jeho revizi).
Lepšící se podmínky ve stavebnictví navíc potvrzují také ostatní statistiky z realitního sektoru, takže růst tohoto odvětví je široce rozkročen. V červenci se m/m zvýšil počet nově rozestavěných domů, narostly prodejní statistiky u starších i nových realit, bylo rozjednáno více nemovitostních transakcí a zvýšila se průměrná cena domů (Case-Shiller index 20 v červnu +0,1 %). Na americkém trhu současně panují ideální podmínky pro investování do realit, sazby jsou na historickém dnu, solidní tvorba pracovních míst a pokles nezaměstnanosti vylepšují rozpočty domácností, které tak mohou zvyšovat poptávku po (vlastním) bydlení. Navíc rostoucí ceny nemovitostí přes kanál positivního důchodového efektu zvyšují bohatství majitelů realit, což nepřímo podporuje soukromou spotřebu, motor americké ekonomiky.