Aktualizováno Ekonomika eurozóny, podle revidovaných údajů, ve druhém čtvrtletí rostla q/q o 0,4 procenta (viz graf), což je o 0,1 p.b. více, než kolik uváděl první odhad. Také na meziroční bázi došlo díky revizi ke zrychlení růstu na 1,5 % z dříve uváděných 1,2 %. Vyšší růst jde primárně za lepší exportní výkonností EMU. Na úrovni EU28 ekonomika q/q narostla o 0,4 %, meziročně pak o 1,9 % (+0,3 p.b. proti prvotnímu odhadu).

V 2Q15 se dařilo především exportu, který rostl q/q 1,6procentním tempem, meziročně se vývoz eurozóny zvýšil o 5,2 %. Ostatní složky HDP však proti prvním třem měsícům letošního roku růstovou dynamiku snížily (spotřeba vlády a domácností, import), nebo přímo zamířily do minusu (investice). Pravé pokles investic by mohl být překážkou budoucího růstu.
Mezi nejrychleji q/q rostoucí země patřila ve 2Q15 Česká republika (+1 %), společně s Polskem (+0,9 %), Španělskem (+1 %) a Švédskem (+1 %). Pro vývoj EU je podstatné, že vyššího růstu v porovnání s 1Q15 dosáhlo Německo (0,4 %) a Velká Británie (+0,7 %), naopak Francie stagnovala (po 0,7procentním růstu z prvního kvartálu) a pomaleji rostla také Itálie.
První revize dnes odhalila, že příspěvek čistého exportu k růstu HDP byl vyšší (0,3 p.b.), než uváděla původní data. Importní statistika je navíc „zkreslena“ nižšími cenami komodit a nemusí nutně znamenat slabší domácí poptávku. Obavy však vyvolává zpomalování Číny, které negativně dopadá na zahraniční obchod a tudíž současný motor ekonomického růstu v EMU – export. Ráno zveřejněná data ukázala, že obchodní výměna mezi EU a Čínou v srpnu klesla o 13 %, mezi Pekingem a Berlínem došlo k téměř pětinovému propadu.
Euro nechávají data bez výraznější reakce.