Brazílie v pondělí ohlásila další kolo výdajových škrtů a zvyšování daní v celkovém objemu 65 miliard realů (skoro 17 miliard USD). Informovala o tom agentura Reuters. Vláda se tak snaží snížit rozpočtový schodek a uchránit zemi před dalším zhoršením jejích úvěrových známek, kterými se řídí velcí investoři.
Nová opatření představili brazilský ministr financí Joaquim Levy a ministr plánování Nelson Barbosa. Drastické škrty postihnou zemědělské dotace, investice do infrastruktury nebo platy ve státní správě. Šetřit se bude také ve zdravotnictví a v programech dostupného bydlení.
Naopak desítky miliard realů mají do státní kasy přinést vyšší daně. V tomto ohledu je nejzásadnějším bodem vzkříšení daně z finančních transakcí, která byla před osmi lety zrušena, napsal server BBC. Nepopulární daň by příští rok do státní kasy mohla přinést 32 miliard realů. Návrh ale nejdříve musí podpořit brazilský parlament, který s novým zdaněním nesouhlasí.
Brazilská ekonomika se nachází v nejhorší recesi od velké hospodářské krize z 30. let minulého století.
Smyslem nejnovějších opatření je překonat schodek 30 miliard realů v rozpočtu na příští rok. Opozice míní, že nové kroky jsou nedostatečné a přišly moc pozdě na to, aby obnovily důvěru ve vládu prezidentky Dilmy Rousseffové. Tu podporuje pouhých osm procent obyvatelstva a množí se výzvy, aby se vzdala funkce, nebo byla pohnána před soud.
Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's minulý týden snížila hodnocení úvěrové spolehlivosti Brazílie do spekulativního pásma. Úvěrový rating je základním vodítkem pro investory. Kdyby k takovému kroku přikročila další ratingová agentura, mnoho penzijních fondů a dalších velkých investorů by to mohlo vést k tomu, aby se začali zbavovat brazilských dluhopisů, napsala agentura Reuters.
Zdroj: ČTK