Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Rozbřesk - Strach spekulantů z ČNB vytváří příležitost koupit si levnější korunu

Rozbřesk - Strach spekulantů z ČNB vytváří příležitost koupit si levnější korunu

24.09.2015 9:10
Autor: Jan Bureš & Jan Čermák & Dominik Rusinko, Patria Finance a ČSOB Finanční trhy

Česká koruna před dnešním zasedáním ČNB trochu znejistěla a přes noc se dostala až do blízkosti 27,20 EUR/CZK. Někteří ze zahraničních hráčů, kteří v uplynulých týdnech vsadili na korunu, tak možná trochu znervózněli. Čeho by se mohli bát?

Teoreticky dvou věcí. Za prvé zavedení záporných úrokových sazeb a za druhé natažení závazku intervenovat proti koruně za horizont roku 2016. Podle našeho názoru však nic z toho není v tuto chvíli pravděpodobné. Dnešní jednání je klasickým jednáním mezi dvěma prognózami, na kterém centrální banka zpravidla nehýbe kormidlem. Čekáme proto, že jen znovu zdůrazní svoje odhodlání bránit “neomezenými” prostředky korunu na úrovni 27,00 EUR/CZK.

Bude nicméně zajímavé sledovat, zda se v doprovodném komentáři alespoň neobjeví zmínka o debatách nad zavedením záporných úrokových sazeb uvnitř bankovní rady nebo alespoň o natažení intervenčního režimu. Po minulém zasedání byly tyto otázky zcela mimo hru. Dnes se o nich centrální bankéři mohou alespoň začít bavit. Reálně by ale podle nás připadalo natažení intervenčního závazku v úvahu až ve chvíli, kdy by seriózně začala zvažovat protažení tisku peněz také Evropská centrální banka.

I když změnu nastavení měnové politiky dnes nečekáme, centrální banka by měla trhům znovu a důrazněji připomenout, že předčasný exit z intervencí nepřipadá v úvahu. S touto myšlenkou podle našeho názoru řada zahraničních hráčů koketovala. Neústupnost ČNB by mohla na čas ztlumit příliv spekulativních peněz do Česka. I tak ale nelze od české koruny čekat návrat do trvalejší defenzivy - domácí fundamenty jsou na to příliš dobré.

Region - forex
Koruna včera zažila nejvýraznější pohyb za bezmála tři měsíce a dostala se vůči euru na nejslabší hodnoty od začátku července. Hlavním důvodem byla patrně nervozita před dnešním zasedáním ČNB. Od něho nečekáme ani změnu nastavení kurzového režimu, ani změnu sazeb. Poslední prognóza se zatím v případě inflace nenaplňuje a ČNB tak podle nás jen znovu zdůrazní svoje odhodlání nedovolit koruně posílit za hranici 27 CZK/EUR. ČNB nejspíše zdůrazní, že její pozice na devizovém trhu je silná a že je připravena dále neomezeně čelit spekulativním atakům. Bude jistě zajímavé sledovat, zda se v jejím komentáři neobjeví zmínka o debatě o možném zavedení záporných sazeb nebo alespoň o nutnosti dalšího uvolnění měnové politiky.

Forint se zlotým včera rovněž oslabovaly. Forintu nepomáhaly holubičí komentáře viceguvernéra centrální banky, který uvedl, že oficiální sazby v Maďarsku mohou zůstat na historických minimech (1,35 %) až do třetího čtvrtletí 2017.

Dluhopisy
Zatímco americká výnosová křivka i výnosy zůstaly pod tlakem, v eurozóně výnos německého desetiletého Bundu osciluje okolo úrovně 0,60 %. Na měsíční minima dostaly výnosy evidentně slabé akcie, které zastiňují neutrální data z ekonomiky (např. včera PMI).

Dnes musí být ve střehu specificky český trh s dluhopisy, neboť je na programu zasedání ČNB. Změnu její politiky neočekáváme, ale bude zajímavé sledovat, zda se v doprovodném komentáři alespoň neobjeví zmínka o debatách nad zavedením záporných úrokových sazeb uvnitř bankovní rady.

Komodity
Včerejší ranní slabá data z Číny nakonec ze základních kovů patrně nejvíce vadila mědi a hliníku, jejichž ceny klesaly (i když ne nějak dramaticky). Výraznější pokles zaznamenala cena ropy Brent, a to patrně v souvislosti s oficiálními týdenními daty EIA o amerických zásobách. Zásoby surové ropy podle EIA poklesly cca o 2 milióny barelů, což bylo více, než trh čekal. Ceně tak patrně nepřál zejména fakt, že došlo k vyššímu než očekávanému růstu zásob benzínu na pozadí klesajícího využití kapacity rafinerií. To přirozeně vyvolalo otázky o síle americké poptávky.


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
10.12.2024
6:04Jaké jsou skutečně dlouhodobé návratnosti akcií, komodit a realit?
09.12.2024
22:01Nvidia klesá kvůli vyšetřování v Číně a táhne s sebou Nasdaq  
17:32Růst akcií se odpoledne zadrhl. Nvidii brzdí čínské vyšetřování  
17:29Zvířecí pudy a jedna ku pěti
16:52Čína vyšetřuje firmu Nvidia kvůli možnému porušování antimonopolních zákonů
16:47Akcionáři Vivendi schválili spinoff tří firem od 16. prosince
15:06Komentáře k výsledkům za 3Q2024  
13:47Čínští představitelé slíbili další opatření na podporu domácí ekonomiky
13:07Týdenní výhled: Americká inflace má opět mírně stoupnout, ECB musí se sazbami níž a euforie pokračuje  
11:36Akciový trh zatím nechává eskalující konflikt na Blízkém východě bez povšimnutí  
11:28Pavol Mokoš: Investiční trefy a přešlapy roku 2024
10:21Jan Bureš: Říjnový průmysl tlumí slabá poptávka i vysoká srovnávací základna
9:53Průmysl v Česku v říjnu po dvou měsících růstu meziročně klesl o 2,1 pct
9:40Stavební produkce v Česku v říjnu meziročně klesla o 3,6 procenta
9:06Rozbřesk: Silný maloobchod a silné mzdy = roste pravděpodobnost prosincové stability sazeb
8:42ECB připravuje další snížení sazeb, zaměstnanci VW stávkují proti propouštění a Trump v Paříži podpořil příměří na Ukrajině a zvažuje vystoupení USA z NATO  
6:38Základním scénářem roku 2025 v USA je reflace, míní Fidelity
08.12.2024
8:53Víkendář: Cesta Číny hodně připomíná tu japonskou
07.12.2024
8:24Víkendář: Tesla jako před 12, 13 lety?
06.12.2024
22:02Wall Street zakončila další úspěšný týden růstem; Tesla se přiblížila svým maximům  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
AutoZone Inc (11/24 Q1, Bef-mkt)
Čína - Obchodní bilance, mld. USD
9:00CZ - CPI, y/y