Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Čekají nás tři problematické roky v jednom?

Čekají nás tři problematické roky v jednom?

30.09.2015 18:00
Autor: ČSOB Asset Management, ČSOB

Ačkoli první čtvrtletí tohoto roku vypadalo velmi optimisticky, tak zatím to na bujarý letošní Silvestr nevypadá. Šampaňské zřejmě zůstane v chladničce a investoři budou muset vzít zavděk čajem se zbytky vánočního cukroví.

Investiční peníze jsou nesmírně plachým tvorem. Stačí náznak problémů, často krátký sled špatných zpráv, závan nebezpečí a hned hledají bezpečný úkryt. To vidíme i v posledních dnech a týdnech. Mrzutost se míchá se strachem. Utéci či zůstat, prodat nebo neprodat, to jsou otázky dneška, na které chce mnoho z nás znát jasnou odpověď. Ta bohužel není ani zdaleka jednoduchá a jak už to bývá, budoucnost ukáže až čas. Dá se však najít nějaká opora v minulosti?

Když se podíváme, co nás trápí dnes, tak je to hrozba výraznějšího růstu amerických (a následně dalších) úrokových sazeb, problémy Číny hrozící přerůst v obdobu asijské krize a nově i zřejmě podvodné jednání největší evropské automobilky. Nalezneme alespoň přibližné paralely?

Zvyšování úrokových sazeb

Píše se rok 1993, my, občané tohoto státu si vybavujeme, že šlo o první rok samostatné České republiky. Světovým investorům se však vybaví pravděpodobně jiná vzpomínka, šlo totiž také o rok, na jehož přelomu se FED odhodlával ke zvýšení úrokových sazeb z rekordních nížin. V roce 1994 opravdu sazby výrazně zvedl, což na ceny akcií vytvořilo značný tlak. Nicméně celkový výsledek nebyl nijak tragický – když se podíváme na americké akcie – ty v průběhu roku klesaly nejvíce o necelých 10 %, aby na jeho konci investoři připsali díky dividendám dokonce miniaturní zisky. Podobně na tom byly i akcie evropské. Následné období nicméně přineslo velmi významné zisky v desítkách až stovkách procent!

Asijská a ruská krize

Posuňme se o čtyři roky dále. Léta 1997 a 1998 znamenaly dva nápory na nervy investorů. Tehdejší „asijští tygři“ ukázali odvrácenou tvář překotného růstu. Malajsie, Hongkong, Thajsko a další s pevnou vazbou na americký dolar, která se ukázala jako kriticky svazující, výrazně zabrzdily (ano, situace v dnešní Číně nemusí být na hony vzdálená). Co se reakcí akcií týká, ty americké zůstaly vcelku v klidu, razantně zvýšená kolísavost postihla Evropu, kde jsme již mohli hovořit o korekci a samozřejmě zejména dotčené východoasijské státy.

Rok se s rokem sešel a ve výrazných problémech se z podobných příčin ocitlo Rusko. Nízká cena ropy a z ní plynoucí mohutné jámy ve veřejných rozpočtech, spolu se stahováním peněz z rozvíjejících se trhů v důsledku asijské krize dovedly ruské hospodářství ke kolapsu. Bublina na ruských akciích splaskla a výprodeje se přenesly na všechny trhy, včetně těch vyspělých. Nová vlna výprodejů zachvátila i Asii. Mnoho investorů vidělo přicházet obří finanční krizi. Ta ale přišla až o deset let později. Namísto toho, masivní finanční pomoc MMF a Světové banky vedla k postupnému uklidnění situace a nebývalému růstu akcií... až na pomezí nové bubliny, pro kterou se vžil název technologická či internetová.

Účetní skandály

Další skok a téměř čtyři roky uplynuly. Pamatujete ještě na jména Enron a Worldcom? Svět ještě zdaleka nestrávil splasknutí internetové bubliny. Na investory, lízající si rány po hlubokých ztrátách, však měla dopadnout ještě jedna velká rána. Zjistilo se, že jedny z největších a nejobdivovanějších amerických společností sprostě podváděly při vedení účetnictví, skrývaly závazky a nadhodnocovaly zisky. Vše pro to, aby si management mohl vyplácet mnohamilionové bonusy.

Sám si vzpomínám, že jsem tehdy propadal frustraci z toho, že svět již není co dříve, nelze ničemu věřit a nelze investovat. Byla to totální krize důvěry. Vedla ke zpřísnění účetních standardů a novým pravidlům ohledně manažerských výplat. Akcie začaly slušně růst a do příští krize, tentokrát té finanční, vynesly více než 100 %.

Nenechme se znervóznit, následkem jsou zbytečné ztráty

Pokud máte pocit, že nacházíte paralely vůči současné době ve všech třech zmíněných případech, jste na správné stopě. Všechny situace mají směrem k dnešku určitou relevanci. Nicméně jedna velmi důležitá informace chybí. I přes často drtivé poklesy v krizích, akciové investice nakonec vyrostly výše, než kde se nacházely před krizí, navíc po celou dobu vyplácely aspoň nějaký výnos ve formě dividend. Nejinak tomu je dnes. Jedinými léky na akciové propady jsou dodržování investičního horizontu a správná diverzifikace.

aa_sloupek

Aleš Prandstetter

Pozice: hlavní investiční stratég 

Aleš Prandstetter vystudoval fakultu Financí a účetnictví, obor finance, na Vysoké škole ekonomické a MBA na Prague International Business School. V letech 1993 až 2008 pracoval na seniorních pozicích v oblasti finančních analýz ve finančních skupinách IPB, ČSOB, PPF a Sitronics TS. V roce 2008 nastoupil do ČSOB Asset Management jako hlavní analytik a vedl tým analytické podpory pro fondy KBC a ČSOB zaměřené na střední a východní Evropu se specializací na Turecko. Od srpna 2011 zastává pozici investičního stratéga ČSOB AM.

Zajímáte se o fondy ČSOB Asset Management? Více informací ZDE

 


Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
17.07.2025
6:16Jsou namístě mírnější odhady přínosů umělé inteligence?
16.07.2025
22:00Wall Street si přes Trumpovo zastrašování Powella připsala další zisky  
18:23Jsou americké akcie drahé, nebo jen nad svým valuačním standardem? To mohou být dvě rozdílné věci
16:55Evropská komise chce výrazně zvýšit sedmiletý rozpočet: z 1,2 na dva biliony eur
16:53Wall Street balancuje kolem včerejšího závěru po slušných datech, výsledcích a varování z technologického sektoru  
16:36Komerční banka, a.s.: Změna členů dozorčí rady KB k 16.7.2025
15:13Výsledky Bank of America: Bankám se daří těžit ze zvýšené volatility na trzích  
14:56Tradeři Goldman Sachs měli žně. Očekávání Wall Street banka nechala daleko za sebou
14:53Morgan Stanley překonala odhady, dařilo se obchodování s akciemi
13:19Naznačují americké indexy korekci?  
13:15Bank of America předčila očekávání, dařilo se tradingu i divizi poskytování úvěrů
12:42Braňo Soták: Nejsou sankce jako sankce, neschopnost ASML potvrdit růst posílá akcie dolů  
12:16Správci fondů posílají hotovost do akce, podle BofA to může být varovný signál
11:38Inflace v Británii v červnu vzrostla na 3,6 procenta, je nejvyšší od února 2024
11:26Akcie automobilky Renault prudce klesají. Firma představila nové vedení a snížila výhled
10:55V příštím roce nemusíme růst, varuje ASML. Akcie padají o 7 %
10:34Bloomberg: Ellison sesadil Zuckerberga z pozice druhého nejbohatšího člověka
10:16Němečtí odborníci navrhují solidární daň pro baby boomery mířící do důchodu
9:52Ceny v průmyslu klesají, zemědělci a potravináři dále zdražují
8:57Rozbřesk: Signál a šum v americké červnové inflaci

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Abbott Laboratories (06/25 Q2, Bef-mkt)
General Electric Co (06/25 Q2, Bef-mkt)
Novartis AG (06/25 Q2, Bef-mkt)
PepsiCo Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
US Bancorp (06/25 Q2, Bef-mkt)
6:30Nordea Bank Abp (06/25 Q2)
7:00ABB Ltd (06/25 Q2)
7:00EQT AB (03/25 Q1)
7:00Volvo Car AB (06/25 Q2)
7:20Volvo AB (06/25 Q2)
7:30Evolution AB (06/25 Q2)
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Maloobchodní tržby, m/m
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
22:00Interactive Brokers Group Inc (06/25 Q2)
22:01Netflix Inc (06/25 Q2)