Aktualizováno Index nákupních manažerů sestavovaný institutem ISM pro americký nevýrobní sektor se v září snížil na 56,9 bodů ze srpnových 59 b. Trh očekával výsledek na úrovni 57,5 bodů. Horší, než očekáváná data, poslala index pod úroveň půlročního průměru, který má hodnotu 57,6 bodu.
Dva hlavní dílčí ukazatele, produkce a nové objednávky, v září výrazněji ubraly na tempu, čímž se rizika pro pohyb hlavního indexu směrem dolů prohloubila. I když na úrovni produkce zůstává příslušný subindex stále vysoko, pohyb z posledních měsíců předešlý positivní vývoj výrazně umazal. Objednávky ze zahraničí se zlepšily jen nevýrazně a zpomalil nárůst nevyřízených zakázek. Na 58,3 bodu (+2,3 b. m/m) povyrostl subindex zaměstnanosti a došlo též k poklesu nákladů, které podnikatelé v terciálním odvětví platí.
Navzdory druhému poklesu v řadě se nachází hlavní index stále relativně vysoko a sektor služeb tak prozatím zůstal uchráněn před výraznější „nákazou“, která se šíří z amerického průmyslu. Zejména propad nových objednávek však signalizuje, že američtí spotřebitelé začínají omezovat svoji poptávku po službách. Je ale třeba podotknout, že srpen vytvořil vysokou srovnávací základu a dnešní pokles je z části korekcí předchozího růstu.
Nepříznivý vývoj v Číně, zpomalení tvorby nových pracovních míst v USA a stagnace na úrovni mezd však vytváří nepříznivý mix okolností, které mají potenciál srazit index ISM v příštích měsících ještě více dolů. Služby přitom doposud platily za stabilní odvětví americké ekonomiky, které táhne celé hospodářství. Poslední měsíce však ukazují na ochabnutí aktivity také v tomto segmentu. Po zveřejnění dat dolar nepatrně oslabil na 1,1221 EURUSD.
Graf ukazuje vývoj indexu ISM v průmyslu (modrá) a nevýrobním sektoru (žlutá).
