Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Project Syndicate: Nová vize pro Světovou banku

Project Syndicate: Nová vize pro Světovou banku

07.10.2015 17:00

Do Limy, hlavního města Peru, se sjíždějí ministři financí, centrální bankéři a rozvojoví ekonomové, aby se zúčastnili výročních zasedání Světové banky. Debata se bude soustředit na to, jak agenda této instituce odpovídá našemu měnícímu se světu. Pořádání události v rozvojové zemi je vítaná změna oproti obvyklému konání ve Washingtonu. Teď by ovšem Banka měla přistoupit k dalším důležitým změnám: měla by nově formulovat své poslání a vzít na sebe nové úkoly a její hlavní akcionář, Spojené státy, by měl přehodnotit svou úlohu v organizaci.

Současná mise Světové banky – skoncovat během jedné generace s krajní chudobou a podporovat sdílenou prosperitu – je bezpochyby důležitá. Po úpravě formulace tohoto poslání tak, aby byla zdůrazněna podpora úsilí členských vlád o inkluzivní a udržitelný růst, by však Banka mohla vykonat ještě víc dobrého.

Takový přístup by odrážel a upevňoval nedávno přijaté Cíle udržitelného rozvoje (CUR), jimiž se budou řídit globální rozvojové snahy do roku 2030. A aniž by vylučoval současnou snahu skoncovat s chudobou, přijal by omezování chudoby jako výsledek budování stabilních, prosperujících společností, v nichž jsou občané ochotni a schopni prostřednictvím daní financovat schopné a zodpovědné státy dodržující dohodnuté globální normy a pravidla.

Taková úprava formulace poslání by Světovou banku přivedla blíž k původní vizi jejích zakladatelů o „globálním úvěrovém družstvu,“ které bude prostřednictvím společné činnosti generovat přínosy pro všechny členy. Tato vize stavěla na jednoduché, geniální myšlence: vypůjčovat si proti bezpečnému kapitálu věřitelských členů (tehdy především USA) a půjčovat členům tam, kde je investiční kapitál vzácný a návratnost bude vysoká.

Tato myšlenka využila pozitivní externality vážící se k výpůjčním nákladům, které jsou tak nízké, jak zasluhuje úvěrové riziko konkrétního věřitele (nebo ještě nižší). Návrat k této původní hybnosti by prospěl všem, od věřitelských zemí (pro ně by byla výhodná stabilnější globální soustava) po vypůjčovatele (jejich ekonomiky by těžily z rychlejšího růstu a snižování chudoby).

Takováto úprava poslání Světové banky navíc využívá její specifické komparativní výhody oproti desítkám bilaterálních agentur mezinárodní pomoci a stovkám nevládních organizací, které v rozvojových zemích působí. Proto je zapojení Banky obzvlášť cenné.

Světová banka disponuje znalostmi a zkušenostmi v oblastech tak rozmanitých, jako je infrastruktura, zemědělství, zdravotnictví, školství, penze a regulace finančnictví. Dokáže uplatnit škálu finančních instrumentů a nástrojů sdílení rizika na podporu soukromých i veřejných investic. Nadto má její personál jedinečné expertní znalosti o jednotlivých zemích, včetně vhledu do komplikované místní politiky, která občas brzdí reformy potřebné k zajištění návratnosti investic.

Světová banka by ve snaze přizpůsobit své poslání potřebám jedenadvacátého století měla také převzít zodpovědnost za poskytování rozvojově podstatných globálních veřejných statků. Největší rizika ohrožující dnes stabilní a prosperující společnosti – například nezkrocená změna klimatu, zdrcující pandemie a vzestup antimikrobiální rezistence – jsou svou podstatou globální, a proto je nezbytné je řešit kolektivně. Jelikož přínosy z investic do rozvojově podstatných globálních veřejných statků jsou kolektivně velké, leč zůstávají omezené na základě samostatného postupu jednotlivých zemí, Světové bance jako globálnímu družstvu se tu nabízí ideální oblast, na niž upřít pozornost.

Konkrétně by se Banka měla stát předním hybatelem péče o investice na podporu environmentální udržitelnosti, podpory výzkumu v oblasti zemědělství, zdravotnictví a čisté energetiky a sběru a analýzy ekonomických a sociálních dat. Samozřejmě že nemusí přebírat zodpovědnost za zajištění všech těchto veřejných statků. Může ale pomoci stanovením priorit, shromážděním a distribucí finančních prostředků a hodnocením účinku podstatných investic.

Aby Banka uspěla, bude muset rozšířit paletu svých nástrojů a nevyužívat jen úvěrů pro jednotlivé země – stěžejního nástroje, o nějž se opírá už sedm desítek let. K tomu potřebuje jednak jasné zmocnění od členských zemí, jednak nové nástroje finanční a odborné pomoci zaměřené na poskytování rozvojově podstatných globálních veřejných statků.

Finální vnitřní posun, k němuž musí dojít, se týká jediného člena: USA. Během posledního půlstoletí byla Amerika obstojně dobrým stevardem mezinárodní stability – určitým vlídným tyranem působícím ve společném zájmu.

Přestože však USA zůstávají hospodářskou a vojenskou supervelmocí, další země je rychle dohánějí. USA jim ovšem podle všeho nechtějí uvolnit místo, jak dokládá jejich odpor k vytvoření Asijské infrastrukturní investiční banky pod vedením Číny. USA by si měly uvědomit, že jsou sice stále globálně mocné, ale musí teď svou vůdčí úlohu naplňovat více pomocí vlivu a přesvědčování a méně lpěním na pravidlech a zvycích zavedených před 70 lety, kdy byly pro všechny praktické účely jediným věřitelem zaštiťujícím vznik nových mezinárodních finančních institucí.

Diskuse o ekonomickém zdraví Číny a harmonogramu Fedu pro zvyšování úrokových sazeb musí tedy v Limě tento týden doprovodit také opravdová debata o potřebnosti těchto tří změn. S nově formulovaným posláním, aktualizovanou agendou a inkluzivnějšími USA by Banka získala skvělé postavení k tomu, aby sehrála stěžejní roli při prosazování takového rozvoje, jaký dnes svět potřebuje.

Nancy Birdsall je zakládající prezidentkou Centra pro globální rozvoj.

Copyright: Project Syndicate, 2015.
www.project-syndicate.org


Čtěte více:

Project Syndicate: Směřování k ryzí Hospodářské a měnové unii?
30.09.2015 15:00
Od doby, kdy byla vytvořena evropská Hospodářská a měnová unie (HMU), ...
ČNB se na devizovém trhu v srpnu opravdu snažila
07.10.2015 10:26
Podle dnes zveřejněných dat nakoupila ČNB v srpnu v rámci intervencí 3...
SABMiller nechce dát kůži levně; nabídka 68 mld. GBP od AB InBev je stále málo
07.10.2015 14:11
AB InBev za svého rivala SABMiller nabídlo novou částku, která byla vy...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
15.07.2025
22:01Zámořské indexy oslabily navzdory růstu polovodičových titulů  
17:18Cla a opakování a konec boomu dvacátých let
16:59Americké indexy proráží na nová maxima, hodnota zlata mírně klesá
16:23Brusel má v případě neúspěchu s USA připravenou celní odvetu za 72 miliard eur
16:12Čínský trh se smartphony zažil po šesti kvartálech růstu pokles. Apple přestává oslabovat
15:25Efekt cel se začíná zvolna projevovat, americká inflace v červnu zrychlila  
15:15Braňo Soták k JPMorgan: S výsledky jsme spokojeni. Kde výhled dává prostor a kde dře?  
15:01Citigroup překonala odhady, čistý zisk dosáhl čtyř miliard
13:40JP Morgan opět překonala očekávání analytiků, v meziročním srovnání ale zaostává
12:20Průmyslová výroba v EU v květnu vzrostla o 1,5 procenta, v Česku klesla
11:59ZEW: Důvěra investorů v německou ekonomiku v červenci stoupla víc, než se čekalo
11:49Komentář analytika: Přijdou pro Nvidii z Číny dobré zprávy?  
11:00Akcie před inflací a výsledky lehce rostou. Trump znovu ustupuje a posílá vzhůru Nvidii  
10:23Obrat Washingtonu, Nvidii povolil vyvážet čipy H20 do Číny. Akcie se dostávají nad 170 dolarů
9:02Rozbřesk: Ukáží se už cla v americké inflaci? Nápověda dnes odpoledne
8:51Čína ukazuje odolnost vůči americkým clům, Trump prodá zbraně na Ukrajinu. Evropa zahájí pozitivně  
8:37Čínská ekonomika stále drží růst nad 5 procenty a překvapuje odolností proti americkým clům
8:36Hypomonitor: Objem hypoték v červnu stoupl o devět procent na 37,5 mld. Kč
8:31Cla by sebrala české ekonomice 0,4 % z růstu letos a 1,1 % příští rok, odhaduje MF. Trump opět po „náhozu“ avizuje ochotu jednat
5:55Měla by nastat změna ve vedení Applu?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Alcoa Corp (06/25 Q2, Aft-mkt)
Progressive Corp/The (06/25 Q2, Bef-mkt)
Prologis Inc (06/25 Q2, Bef-mkt)
United Airlines Holdings Inc (06/25 Q2, Aft-mkt)
7:00ASML Holding NV (06/25 Q2)
9:00CZ - PPI, y/y
12:30First Horizon Corp (06/25 Q2)
12:45Bank of America Corp (06/25 Q2)
12:45Johnson & Johnson (06/25 Q2)
13:30Goldman Sachs Group Inc/The (06/25 Q2)
13:30Morgan Stanley (06/25 Q2)
14:30USA - PPI, y/y
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m