Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konference OSN o klimatu může rozhodnout o obrovských investicích

Konference OSN o klimatu může rozhodnout o obrovských investicích

16.10.2015 9:59
Autor: Pavel Daniel

Na konci listopadu čeká členské státy Organizace spojených národů řešení vážné otázky. Totiž, jak financovat globální přechod od fosilních paliv k čisté energii. Podle zahraničních komentátorů leží ale na stole tři sporné otázky. Tou první je, jak a kde dokáží vyspělé země mobilizovat 100 miliard Amerických dolarů ročně až do roku 2020 na zmírnění a přizpůsobení se nepříznivým účinkům změny klimatu. Peníze by měly být k dispozici Green Climate Fund (GCF), ze kterého by se měly aktivity financovat. Druhou otázkou je, jak zajistit rovnováhu mezi financováním z veřejného a soukromého sektoru. A třetí otázkou je, do jaké míry by měly být tyto aktivity financovány z veřejných zdrojů, namísto udílení grantů?

Bude dost peněz na energetické projekty?

Zajištění financí na odstraňování znečištění ovzduší nebude levné. Ale organizátoři konference OSN říkají, že když svět může investovat čtyři biliony do infrastruktury a kapitálových výdajů a toto číslo má do roku 2025 vyrůst až na 9 bilionů, pak má i na investice do obnovitelných zdrojů energie. Environmentální specialisté argumentují tím, že podle studie OSN a Bloomberg New Energy Finance činily veřejné a soukromé investice v roce 2014 za obnovitelné zdroje 270 miliard Amerických dolarů. A podle této studie jen tyto výdaje zvýšily podíl obnovitelné energie na celkové globální výrobě asi o 0,6 procenta. Veřejné zdroje dodávají, že pokud by měla celosvětově teplota na Zemi klesnout o 2 stupně Celsia, bylo by nutné do roku 2020 investovat až dvojnásobek, tedy zhruba 540 miliard dolarů a do roku 2030 až 1 bilion dolarů.

Jenže tyto počty se nelíbí všem. Ekonomové a finančníci totiž namítají, že bez atraktivních projektů se žádné masivní zvýšení investic do technologií obnovitelných zdrojů konat nebude. Dobrou zprávou je, že obnovitelná energie je stále více konkurenceschopná s energií z fosilních paliv. A v neposlední řadě je nutná ještě větší podpora vlád. Odborníci se shodují, že již dnes existuje řada nástrojů, které mohou pomoci, například financováním nízkonákladových energetických projektů, tzv. „zelené banky“ nebo GCF, zelené dluhopisy, investice do veřejných penzijních fondů či pojištění rizik. Jde prý ale jen o to, využívat jednotlivé instrumenty efektivněji.

Na financování čisté energie používejte veřejné peníze, radí OSN

Velká práce čeká na světové ekonomiky podle komentářů v odstraňování překážek pro využívání obnovitelné energie. OSN argumentuje například tím, že k dnešnímu dni existuje nesčetné množství zákonů, které činí obtížné zavádění obnovitelných zdrojů energie, ne-li přímo nemožné. Jde například o omezení schopnosti vlastníků střech prodávat elektrickou energii, vyrobenou ze solárních panelů zpět do sítě, nebo o zákony, které brání pronájmu střešních solárních energetických systémů. Vyjasnit by se měla i problematika nákladů za znečištění, po kterém by se mohly stát zdroje energií více konkurenceschopné. Taková cena má být spravedlivá a zahrnovat všechny náklady pro společnost, které jsou nutné pro odstranění příčin znečištění ovzduší.

Důležitou součástí diskuze má být i to, aby rozvojové země, které tvrdí, že budování zařízení na obnovitelné zdroje energie je dražší než výstavba zařízení na fosilní paliva, pochopily, jakým problémům může kvůli emisím uhlíku ve světě dojít. Globální doporučení OSN také nabádá státy světa, aby financovaly uvedené aktivity z veřejných zdrojů, namísto grantů. Granty jsou sice výborným investičním nástrojem, protože zapůjčené peníze jsou splaceny a mohou být zapůjčeny znovu, ale jsou z hlediska podpory veřejných projektů nevýznamné. Navíc mohou nepříznivě ovlivňovat cenu elektrické energie, zvláště v prostředí, které není pro obnovitelné zdroje plně otevřené.

Využito zdrojů: OSN, EcoWatch, Daily Recogning


Čtěte více:

Rozbřesk - Spadne čínské HDP pod sedmiprocentní cíl strany?
16.10.2015 9:10
Čína hýbe dnešním světem. Ochlazení v druhé největší ekonomice je téma...
Mattelu klesl čtvrtletní zisk, opět se snížily tržby za Barbie
16.10.2015 9:24
Největšímu světovému výrobci hraček Mattel klesl ve třetím čtvrtletí č...
ČR - Inflace se od výrobců hned tak nedočkáme
16.10.2015 9:26
Levná ropa a následně levnější benzín a nafta strhávají ceny v průmys...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
18.05.2024
16:01Přehledně: Odkdy se na firmy vztahuje ESG reporting?
15:30J&T ARCH CONVERTIBLE SICAV, a.s.: Pozvánka na valnou hromadu
9:45Víkendář: Apple nemusí v oblasti umělé inteligence dělat všechno sám
17.05.2024
22:00S&P 500 si připsal již čtvrtý týdenní zisk v řadě  
17:45Americká ekonomika podle jednoduchého indexu celkového blahobytu
17:27Filla, Zrzavý či Toyen. V galerii KODL probíhá předaukční výstava a blíží se tradiční aukce 26. května na Žofíně
17:13TRHY: GameStop vypadá jako GameOver, zatímco zlato se vrací nad 2400 dolarů  
16:17Odbory Royal Mail hrozí stávkou, pokud Křetínský nesplní jejich požadavky
15:43CNBC: Žhavá rally drahých kovů může pokračovat, cíl pro zlato až u 2600 dolarů
14:04Ramsey: Tesla má u autonomního řízení specifickou strategii, nabíjecí stanice jsou jedním z nejhodnotnějších aktiv
12:50Primoco UAV SE: Oznámení o odvolání konání valné hromady
12:45Primoco UAV SE: Pozvánka na valnou hromadu
12:24Perly týdne: Spekulace na akciích jako sociální rebelie?
12:07Skupině Photon Energy klesly v prvním čtvrtletí tržby, provozní zisk jí stoupl
11:46Jak ozdravit největší realitní trh na světě? Na peníze od vlády finanční trhy slyší
11:20Eurostat: Míra inflace v EU v dubnu zůstala na 2,6 procentech, v ČR se zvýšila
11:09FRESH s Janem Burešem a Dominikem Rusinkem: Hledání nové letové hladiny aneb kde ČNB ‚zaparkuje‘ úrokové sazby?  
9:49Čína oznámila rozsáhlá opatření na oživení realitního trhu
9:01Rozbřesk: Červnový pokles sazeb ECB potvrzen
8:44Colt CZ dokončil akvizici Sellier & Bellot, čínská ekonomika prochází nevyrovnaným oživením a futures jsou v červeném  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data