Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Konference OSN o klimatu může rozhodnout o obrovských investicích

Konference OSN o klimatu může rozhodnout o obrovských investicích

16.10.2015 9:59
Autor: Pavel Daniel

Na konci listopadu čeká členské státy Organizace spojených národů řešení vážné otázky. Totiž, jak financovat globální přechod od fosilních paliv k čisté energii. Podle zahraničních komentátorů leží ale na stole tři sporné otázky. Tou první je, jak a kde dokáží vyspělé země mobilizovat 100 miliard Amerických dolarů ročně až do roku 2020 na zmírnění a přizpůsobení se nepříznivým účinkům změny klimatu. Peníze by měly být k dispozici Green Climate Fund (GCF), ze kterého by se měly aktivity financovat. Druhou otázkou je, jak zajistit rovnováhu mezi financováním z veřejného a soukromého sektoru. A třetí otázkou je, do jaké míry by měly být tyto aktivity financovány z veřejných zdrojů, namísto udílení grantů?

Bude dost peněz na energetické projekty?

Zajištění financí na odstraňování znečištění ovzduší nebude levné. Ale organizátoři konference OSN říkají, že když svět může investovat čtyři biliony do infrastruktury a kapitálových výdajů a toto číslo má do roku 2025 vyrůst až na 9 bilionů, pak má i na investice do obnovitelných zdrojů energie. Environmentální specialisté argumentují tím, že podle studie OSN a Bloomberg New Energy Finance činily veřejné a soukromé investice v roce 2014 za obnovitelné zdroje 270 miliard Amerických dolarů. A podle této studie jen tyto výdaje zvýšily podíl obnovitelné energie na celkové globální výrobě asi o 0,6 procenta. Veřejné zdroje dodávají, že pokud by měla celosvětově teplota na Zemi klesnout o 2 stupně Celsia, bylo by nutné do roku 2020 investovat až dvojnásobek, tedy zhruba 540 miliard dolarů a do roku 2030 až 1 bilion dolarů.

Jenže tyto počty se nelíbí všem. Ekonomové a finančníci totiž namítají, že bez atraktivních projektů se žádné masivní zvýšení investic do technologií obnovitelných zdrojů konat nebude. Dobrou zprávou je, že obnovitelná energie je stále více konkurenceschopná s energií z fosilních paliv. A v neposlední řadě je nutná ještě větší podpora vlád. Odborníci se shodují, že již dnes existuje řada nástrojů, které mohou pomoci, například financováním nízkonákladových energetických projektů, tzv. „zelené banky“ nebo GCF, zelené dluhopisy, investice do veřejných penzijních fondů či pojištění rizik. Jde prý ale jen o to, využívat jednotlivé instrumenty efektivněji.

Na financování čisté energie používejte veřejné peníze, radí OSN

Velká práce čeká na světové ekonomiky podle komentářů v odstraňování překážek pro využívání obnovitelné energie. OSN argumentuje například tím, že k dnešnímu dni existuje nesčetné množství zákonů, které činí obtížné zavádění obnovitelných zdrojů energie, ne-li přímo nemožné. Jde například o omezení schopnosti vlastníků střech prodávat elektrickou energii, vyrobenou ze solárních panelů zpět do sítě, nebo o zákony, které brání pronájmu střešních solárních energetických systémů. Vyjasnit by se měla i problematika nákladů za znečištění, po kterém by se mohly stát zdroje energií více konkurenceschopné. Taková cena má být spravedlivá a zahrnovat všechny náklady pro společnost, které jsou nutné pro odstranění příčin znečištění ovzduší.

Důležitou součástí diskuze má být i to, aby rozvojové země, které tvrdí, že budování zařízení na obnovitelné zdroje energie je dražší než výstavba zařízení na fosilní paliva, pochopily, jakým problémům může kvůli emisím uhlíku ve světě dojít. Globální doporučení OSN také nabádá státy světa, aby financovaly uvedené aktivity z veřejných zdrojů, namísto grantů. Granty jsou sice výborným investičním nástrojem, protože zapůjčené peníze jsou splaceny a mohou být zapůjčeny znovu, ale jsou z hlediska podpory veřejných projektů nevýznamné. Navíc mohou nepříznivě ovlivňovat cenu elektrické energie, zvláště v prostředí, které není pro obnovitelné zdroje plně otevřené.

Využito zdrojů: OSN, EcoWatch, Daily Recogning


Čtěte více:

Rozbřesk - Spadne čínské HDP pod sedmiprocentní cíl strany?
16.10.2015 9:10
Čína hýbe dnešním světem. Ochlazení v druhé největší ekonomice je téma...
Mattelu klesl čtvrtletní zisk, opět se snížily tržby za Barbie
16.10.2015 9:24
Největšímu světovému výrobci hraček Mattel klesl ve třetím čtvrtletí č...
ČR - Inflace se od výrobců hned tak nedočkáme
16.10.2015 9:26
Levná ropa a následně levnější benzín a nafta strhávají ceny v průmys...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data