Existují situace, kdy se na hlavní titulky světových médií z finančního světa dostanou zprávy o slabém výkonu hedge fondů ve srovnání s běžnými tržními indexy. Koho to nepřekvapuje je Věštec z Omahy.
Manažeři takových fondů mají jenom dva skutečné pány - své klienty a sami sebe. To zní, jako velmi dobře nastavený model motivace pro ty, kteří by měli představovat elitní investiční jednotky schopné pracovat s velkým množstvím rizika a předstihnout trh. Ale není to tak, říká miliardář. Důvodem je to, že šéfové těchto fondů dostanou zaplaceno ať už vydělají nebo prodělají.
Fixní roční poplatek fondům za správu aktiv je opravdu ten reálný element, který vytváří zisk fondů. To co je klíčové je poplatek za správu, nikoliv však už “bonus” za výkon investovaných prostředků. Ostatně vřele se Buffett nevyjadřoval nikdy o jakémkoliv typu manažera aktiv. Myslí si, že nechtějí fungovat v byznyse překonávání výkonu trhu, ale jsou tady, aby přilákaly nebohé vlastníky aktiv a to je tak všechno.
Například hedgeový fond, který spravuje 1 mld. USD má nastaveen poplatek 2 % z těchto aktiv plus 20 % ze zisku z obchodování. Bod zvratu fondu je žádný zisk tedy čistá nula. Stále 20 milionu USD utrží fond jen na poplatcích. Když ale fond spravuje 20 mld. USD, získá poplatek ve výši 400 mil. USD.
"Gettin big"
Kvůli tomuto poplatku, je stále menší a menší důvod snažit se dosáhnout nějakého zisku. Buffett míní, že fondy jsou spíše motivované stát se ještě větší, aby se daný poplatek ještě zvětšil. Nakonec sliby vydrží dost dlouho na to, aby vás takový hedge fond udělal opravdu bohatým člověkem. Nemusíte přeci nutně opravdu vydělat, stačí být větší.
Není tedy překvapením, že většina hedge fondů nemá životnost delší než je pět let. Pak se statisticky řečeno jeden ze tří rozsype jako domeček z karet. Hedge fond je super byznys. Prostě když to nevyjde, tak zavřete krám a o několik milionů dolarů bohatší. V tom nejhorším případě se může stát, že skutečně vyděláte a namísto milionů budete vydělávat rovnou třeba miliardy. Miliony, stamiliony, miliardy … za určitou hranicí je to úplně jedno, protože máte dostatek prostředků na zbytek vašeho života. Navíc zajistíte potomky a když to ne, tak jim to alespoň zaplatí ty nejlepší školy. Je to způsob generování bohatství, které vydrží pro několik generací.
Řada lidí namítne, že je to ale přece stejné i u běžných fondů. To je výmluva všech šéfů takových hedge fondů. Navíc jejich investoři pokud vlastní takový majetek, že s nimi mohou investovat by měli být zkušenějšími investory než investoři ze střední a nižší třídy. Vyhazování peněz za 2 % poplatek s vidinou možného 20 % zhodnocení je ani po létech neopouští. Takže zase tak sofistikovaní investoři to také nejsou nebo neznají nic lepšího.
Je to prostě elementárně hloupé nalívat do hedge fondů miliony a miliardy dolarů. To je také jeden z důvodů, proč se třeba v roce 2014 jeden z penzijních fondů rozhodl skoncovat s investicemi do hedge fondů.
Co je odpověď na takové jednání?
Pokud někdo chce zastavit tohle šílenství tak musí jít s poplatky dolů. Najednou zmizí stabilní příjem hedge fondů a ty budou tak více odkázány na reálný výkon než jen na taktiku “kynutí” aktiv ve správě. Tlak na výkon prostřednictvím štědrého odměňování za lepší než tržní výkonnosti může být klíčem k lepšímu fungování hedge fondů a obecně fondů jako celku.
Zdroj: WEF, Bloomberg