Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKesson Corporation a hedging proti stárnutí populace

McKesson Corporation a hedging proti stárnutí populace

29.10.2015 17:45

McKesson je zdravotnická firma o dvou divizích, první z nich se orientuje na distribuci léků, druhá na zdravotnické technologie. Podobně jako v předchozím příspěvku se i na tuto společnost zaměřují poté, co se její akcie dostala na seznam nejatraktivnějších titulů pro následující rok od Morgan Stanley. Předchozí firma - Ingersoll-Rand, mě trochu zklamala v tom smyslu, že její síla se podle mého hrubého odhadu pojí s dost vysokou valuací. Jak dopadneme při našem hledání potenciálně atraktivních titulů dnes?

Akcie MK dokázala v letech 2011 – 2014 generovat mimořádně vysokou návratnost, která s přehledem pokořila celý trh. Patří ale mezi tituly, na které v roce letošním dolehla silná korekce a akcie doposud odepisuje asi 10 %. Nákupní příležitost, nebo začátek delší korekce?

McKesson 1.png

Zdroj: FT

Místo dalších otázek už bych měl asi začít generovat nějaké odpovědi. Začnu tradičně u pohledu na tržby a zisky. MK dovedla v letošním fiskálním roce znatelně navýšit tržby a projevilo se to i na ziskovosti. Povšimněme si toho, že návratnost vlastního jmění je na dost vysokých 21,8 %, ale návratnost investic je méně než poloviční. Tato čísla jsou určitě obě znatelně nad požadovanou návratností. Uvedený rozdíl by v nás měl ale zároveň budit zájem o pohled na zadlužení firmy: Úročený dluh dosahuje nyní asi 10 miliard dolarů, firma má více než 5 miliard dolarů hotovosti. EBITDA roku 2015 dosáhla asi 3,3 miliard dolarů, takže poměr čistého dluhu k EBITDA nedosahuje nijak vysokých hodnot a rozvahu firmy můžeme považovat za poměrně silnou.

McKesson 2.png

Zdroj: FT

Nepředpokládám, že Morgan Stanley by doporučovala firmy s pochybným tokem hotovosti a MK v tomto smyslu určitě nepřekvapí. Provozní cash flow je už dva roky stabilní na 3,1 miliardách dolarů a investice/CapEx jsou hluboko pod takto generovanými zdroji. Po CapEx tak firmě v roce 2014 zbylo asi 2,7 miliardy dolarů, v roce 2015 asi 2,6 miliardy dolarů a po celkových investicích asi 2,4 miliardy dolarů.

McKesson 3.png

Zdroj: FT

Zaděláno na pozitivní dividendové překvapení?

Co s volným tokem hotovosti firma činí? Dividendy a odkupy daly dohromady asi 530 milionů dolarů, takže firmě toho zbylo hodně na snižování dluhu a masivní hromadění hotovosti v rozvaze. Jde tedy o opačný vzorec, než který jsme viděli v minulém díle této série. Ingersoll-Rand sice také generuje vysoké volné cash flow, ale zejména kvůli vysokým odkupům vyplácí akcionářům ještě více, než vydělá. Má silnou rozvahu a tudíž nejde o krok, který by firmu poškozoval. Pokud ale o celé věci uvažujeme z hlediska pravděpodobných pozitivních a negativních překvapeních, je jasné, která z těchto dvou firem by na tom měla být lépe.

Ingersoll může v této oblasti překvapit jen negativně a to ve chvíli, kdy bude muset srovnat celkovou výplatu hotovosti akcionářům na úroveň volného cash flow. Tedy směrem dolů. Podobný „problém“ přitom bude v následujících letech řešit celá řada dalších firem. Můžeme tvrdit, že by nemělo jít o překvapení, protože tento fakt by měl být široce znám. Trhy ale už byly překvapeny mnohem menšími „tajemstvími“, než je toto. MK je v tomto směru v opačné pozici – generuje mnohem více, než vyplácí a tudíž by měla překvapovat pozitivně. Tedy vyjma možnosti, že z ní bude sysel, který nakonec vše propálí neziskovými investicemi. Ta možnost ale existuje vždy.

Valuace a příběh

MK se nyní pyšní valuací 42,4 miliard dolarů. Vezměme za krátkodobý standard volného toku hotovosti generovaného pro akcionáře tok hotovosti po CapEx z roku 2015. Akcie má betu ve výši 0,93, takže její požadovaná návratnost se pohybuje kolem 7,12 %. Pokud necháme popsané volné CF dlouhodobě stagnovat, je jeho současná hodnota 35,8 miliard dolarů. To znamená, že trh má laťku nastavenou o něco výše: Buď se domnívá, že krátkodobý standard CF je výše, nebo se domnívá, že toto cash flow bude dlouhodobě růst. Konkrétně asi o 1,4 % ročně – s takovým růstem se hodnota volného CF dostane na současnou kapitalizaci.

Podle konsenzu by měly tržby ve fiskálním roce 2016 (končí v březnu) vzrůst na 193 miliard dolarů a v roce 2017 na 204 miliard dolarů. Nehovoříme tedy o žádných raketových růstech, ale také ne o jednom až dvou procentech růstu implikovaných výše uvedenými odhady. I když růst tržeb ještě nemusí znamenat růst toku hotovosti. EPS by se podle konsenzu měl zvýšit z 11,1 dolarů v roce 2015 na 14,5 dolaru v roce 2017. I na této frontě by tedy měl být růst razantnější, než implikuje současná kapitalizace.

Mohli bychom vysvětlit možný pesimismus trhu dlouhodobým výhledem? Investiční příběh týkající se zdravotnického sektoru obecně by měl být z dlouhodobého hlediska atraktivní. Konec konců, demografické změny začínají být stále diskutovanějším tématem i v kontextu celé ekonomiky, jejího potenciálu, apod. Sektor zdravotnictví by tak vlastně mohl být investičním hedgingem proti negativní části celkového ekonomického dopadu stárnutí populace. Jde „jen“ o to vybrat ty správné firmy. Možná, že dnes o jedné hovoříme.


Čtěte více:

Fed pomohl dolaru hlavně proti euru, dnešek odhalí výkon americké ekonomiky ve 3Q
29.10.2015 10:35
Výsledek zasedání amerického Fedu hraje jasně do karet dolaru. Tržní o...
Výsledky Mastercard 3Q - objem transakcí roste o 12 %; zisk a tržby ovlivněny měnovými vlivy
29.10.2015 13:06
Společnost MasterCard, jeden z největších poskytovatelů kartových služ...
Akcie Alcatel-Lucent připisují 8,5 %, akviziční příběh plodí další ovoce...
29.10.2015 14:01
Pořádné vzpruhy se dnes dostalo akciím Alcatel-Lucent (DIP), které při...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
02.07.2020
17:41Neohrozitelná firma
16:47Akcie zrychlují, dolar smazal ztráty. Data naplnila optimistická očekávání  
16:15MONETA Money Bank, a.s. - oznámení o úrokové sazbě HZL WHB
15:55Mezi EU a Británií i po dalším kole jednání přetrvávají neshody
15:55ČEZ, a.s. - Valná hromada ČEZ, a. s., schválila dne 29. 6. 2020 změnu stanov společnosti
15:43Tesla, nejhodnotnější automobilka na světě, míří na ještě vyšší cenu
15:04Nezaměstnaní v USA míří zpět do práce. Data opět příjemně překvapila  
13:05Evropské banky u dna představují pro některé investory příležitost
11:46Nezaměstnanost v EU v květnu mírně stoupla, nejnižší zůstala v ČR
11:14Studie: Česko má v Evropě nejlepší zázemí pro výrobu
10:49Rostoucí akcie se těší na pěkná data a vakcínu  
10:17Rusové v referendu hlasovali ve prospěch Putina, vládnout může do 2036
10:15TOMA, a.s. - Oznámení o konání valné hromady společnosti TOMA, a.s. dne 4.8.2020
10:06Itálie plánuje využít pro boj s příští hospodářskou krizí své občany
9:31Prodeje aut v USA zažily nejhorší kvartál za více než 10 let
9:06Rozbřesk: Stále slabé zakázky, Fed zkoumá kontrolu výnosové křivky
9:00ČEZ, a. s. - Výsledky jednání řádné valné hromady společnosti ČEZ, a. s., konané dne 29. června 2020
8:48ČEZ se dnes obchoduje bez nároku na dividendu, akciové futures se zelenají  
8:23Představitele Fedu znepokojuje závažnost poklesu ekonomiky
6:16Ponaučení z potlačování pandemie

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Průměrná hodinová mzda, m/m
14:30USA - Změna počtu prac. míst
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m