Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
McKesson Corporation a hedging proti stárnutí populace

McKesson Corporation a hedging proti stárnutí populace

29.10.2015 17:45

McKesson je zdravotnická firma o dvou divizích, první z nich se orientuje na distribuci léků, druhá na zdravotnické technologie. Podobně jako v předchozím příspěvku se i na tuto společnost zaměřují poté, co se její akcie dostala na seznam nejatraktivnějších titulů pro následující rok od Morgan Stanley. Předchozí firma - Ingersoll-Rand, mě trochu zklamala v tom smyslu, že její síla se podle mého hrubého odhadu pojí s dost vysokou valuací. Jak dopadneme při našem hledání potenciálně atraktivních titulů dnes?

Akcie MK dokázala v letech 2011 – 2014 generovat mimořádně vysokou návratnost, která s přehledem pokořila celý trh. Patří ale mezi tituly, na které v roce letošním dolehla silná korekce a akcie doposud odepisuje asi 10 %. Nákupní příležitost, nebo začátek delší korekce?

McKesson 1.png

Zdroj: FT

Místo dalších otázek už bych měl asi začít generovat nějaké odpovědi. Začnu tradičně u pohledu na tržby a zisky. MK dovedla v letošním fiskálním roce znatelně navýšit tržby a projevilo se to i na ziskovosti. Povšimněme si toho, že návratnost vlastního jmění je na dost vysokých 21,8 %, ale návratnost investic je méně než poloviční. Tato čísla jsou určitě obě znatelně nad požadovanou návratností. Uvedený rozdíl by v nás měl ale zároveň budit zájem o pohled na zadlužení firmy: Úročený dluh dosahuje nyní asi 10 miliard dolarů, firma má více než 5 miliard dolarů hotovosti. EBITDA roku 2015 dosáhla asi 3,3 miliard dolarů, takže poměr čistého dluhu k EBITDA nedosahuje nijak vysokých hodnot a rozvahu firmy můžeme považovat za poměrně silnou.

McKesson 2.png

Zdroj: FT

Nepředpokládám, že Morgan Stanley by doporučovala firmy s pochybným tokem hotovosti a MK v tomto smyslu určitě nepřekvapí. Provozní cash flow je už dva roky stabilní na 3,1 miliardách dolarů a investice/CapEx jsou hluboko pod takto generovanými zdroji. Po CapEx tak firmě v roce 2014 zbylo asi 2,7 miliardy dolarů, v roce 2015 asi 2,6 miliardy dolarů a po celkových investicích asi 2,4 miliardy dolarů.

McKesson 3.png

Zdroj: FT

Zaděláno na pozitivní dividendové překvapení?

Co s volným tokem hotovosti firma činí? Dividendy a odkupy daly dohromady asi 530 milionů dolarů, takže firmě toho zbylo hodně na snižování dluhu a masivní hromadění hotovosti v rozvaze. Jde tedy o opačný vzorec, než který jsme viděli v minulém díle této série. Ingersoll-Rand sice také generuje vysoké volné cash flow, ale zejména kvůli vysokým odkupům vyplácí akcionářům ještě více, než vydělá. Má silnou rozvahu a tudíž nejde o krok, který by firmu poškozoval. Pokud ale o celé věci uvažujeme z hlediska pravděpodobných pozitivních a negativních překvapeních, je jasné, která z těchto dvou firem by na tom měla být lépe.

Ingersoll může v této oblasti překvapit jen negativně a to ve chvíli, kdy bude muset srovnat celkovou výplatu hotovosti akcionářům na úroveň volného cash flow. Tedy směrem dolů. Podobný „problém“ přitom bude v následujících letech řešit celá řada dalších firem. Můžeme tvrdit, že by nemělo jít o překvapení, protože tento fakt by měl být široce znám. Trhy ale už byly překvapeny mnohem menšími „tajemstvími“, než je toto. MK je v tomto směru v opačné pozici – generuje mnohem více, než vyplácí a tudíž by měla překvapovat pozitivně. Tedy vyjma možnosti, že z ní bude sysel, který nakonec vše propálí neziskovými investicemi. Ta možnost ale existuje vždy.

Valuace a příběh

MK se nyní pyšní valuací 42,4 miliard dolarů. Vezměme za krátkodobý standard volného toku hotovosti generovaného pro akcionáře tok hotovosti po CapEx z roku 2015. Akcie má betu ve výši 0,93, takže její požadovaná návratnost se pohybuje kolem 7,12 %. Pokud necháme popsané volné CF dlouhodobě stagnovat, je jeho současná hodnota 35,8 miliard dolarů. To znamená, že trh má laťku nastavenou o něco výše: Buď se domnívá, že krátkodobý standard CF je výše, nebo se domnívá, že toto cash flow bude dlouhodobě růst. Konkrétně asi o 1,4 % ročně – s takovým růstem se hodnota volného CF dostane na současnou kapitalizaci.

Podle konsenzu by měly tržby ve fiskálním roce 2016 (končí v březnu) vzrůst na 193 miliard dolarů a v roce 2017 na 204 miliard dolarů. Nehovoříme tedy o žádných raketových růstech, ale také ne o jednom až dvou procentech růstu implikovaných výše uvedenými odhady. I když růst tržeb ještě nemusí znamenat růst toku hotovosti. EPS by se podle konsenzu měl zvýšit z 11,1 dolarů v roce 2015 na 14,5 dolaru v roce 2017. I na této frontě by tedy měl být růst razantnější, než implikuje současná kapitalizace.

Mohli bychom vysvětlit možný pesimismus trhu dlouhodobým výhledem? Investiční příběh týkající se zdravotnického sektoru obecně by měl být z dlouhodobého hlediska atraktivní. Konec konců, demografické změny začínají být stále diskutovanějším tématem i v kontextu celé ekonomiky, jejího potenciálu, apod. Sektor zdravotnictví by tak vlastně mohl být investičním hedgingem proti negativní části celkového ekonomického dopadu stárnutí populace. Jde „jen“ o to vybrat ty správné firmy. Možná, že dnes o jedné hovoříme.


Čtěte více:

Fed pomohl dolaru hlavně proti euru, dnešek odhalí výkon americké ekonomiky ve 3Q
29.10.2015 10:35
Výsledek zasedání amerického Fedu hraje jasně do karet dolaru. Tržní o...
Výsledky Mastercard 3Q - objem transakcí roste o 12 %; zisk a tržby ovlivněny měnovými vlivy
29.10.2015 13:06
Společnost MasterCard, jeden z největších poskytovatelů kartových služ...
Akcie Alcatel-Lucent připisují 8,5 %, akviziční příběh plodí další ovoce...
29.10.2015 14:01
Pořádné vzpruhy se dnes dostalo akciím Alcatel-Lucent (DIP), které při...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
16.10.2019
22:01Výsledková sezona se rozbíhá pozitivně
17:54Analýza: Hrozí nákaza z Německa?
17:04Summary: Kvartální výsledky ASML, Bank of America, Citi  
16:46Prognóza analytika Patrie: Nižší náklady CETV na obsah by měly vést k vyššímu zisku EBITDA  
16:43V polovině týdne se daří Erste, od jeho úvodu Komerční bance  
16:40Nálada na trzích se kalí, pod tlakem technologické tituly. Librou zmítá nejistota kolem brexitu
16:01Co říká současná dividendová politika firem o dalším dění na trzích?
15:23ČEB, a.s. - Informace o splatnosti ECP
15:20ČEB, a.s. - Informace o vyplacení úrokových výnosů z emisí dluhopisů
15:08Mises Institute: Ne, pračlověk nebyl komunista
13:54ASML zaznamenává skvělých 23 nových objednávek na EUV (komentář analytika)  
13:36Bank of America (+2,1 %) potěšila ziskem nad odhady a výdajovou kázní
12:53Nečekaná revize: Ceny v eurozóně rostly nejpomaleji za tři roky
12:31Wüstenrot hypoteční banka a.s. - Informace o výplatách výnosů HZL WHB
12:23Babiš: ČR musí stavět jaderné bloky, i kdyby porušila právo EU
12:20CETV zřejmě stoupl čtvrtletní jádrový zisk o desetinu (prognóza)
10:40Fed v St. Louis: Spotřebitelé v USA jsou rekordně zadlužení. Ale jen na první pohled
9:28Prodeji nových aut v EU se v září dařilo, od začátku roku je ale nižší
9:18Rozbřesk: Nová čísla z autoprůmyslu sama trend nezmění
8:58Další třecí plocha mezi USA a Čínou vrací na burzy pesimismus  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
14:30USA - Index filadelfského Fedu
14:30USA - Nové žádosti o dávky v nezam.
14:30USA - Počet stavebních povolení
15:15USA - Průmyslová výroba, m/m