Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Lež má krátké nohy

Lež má krátké nohy

06.11.2015 12:30
Autor: Finanční trhy ČSOB, ČSOB

Ve chvíli, kdy se už už zdálo, že atmosféra zjitřená falšováním měření emisí NO2 při homolagaci dieselových vozů VW se začíná uklidňovat a automobilka i zainteresovaná veřejnost začínají klidněji dýchat, vynořila se nová Jobova zpráva, která znovu oslabila cenu akcií VW i důvěru trhů ve schopnost firmy vypořádat se promptně a srdnatě s příčinami i důsledky ostudného přešlapu. Americká agentura EPA nově obvinila wolfsburskou automobilku z manipulace nejen výsledků měření emisí oxidu dusíku u dieselů s obsahem 1.2, 1.6 a 2.0 litru, ale i u vozů s třílitrovým motorem značek VW, Audi a Porsche. Jako reakci na tato obvinění se Porsche rozhodlo zastavit prodej dieselové verze SUV Cayenne na americkém trhu.

To ale není vše. Následník Martina Winterkorna v čele koncernu VW, Matthias Müller, deklaroval při nástupu do funkce, že se „od začátku zasazuje o nelítostné a úplné objasnění toho, k čemu došlo. "…Je to bolestný proces, který však pro nás nemá alternativu. …Tím jediným, co u nás platí, je pravda,“ řekl Müller. Ať už to byla touha po pravdě, nebo pochopení, že šídlo v pytli neutajíš, mluvčí koncernu VW čerstvě vystoupil s přiznáním, že při homologacích vozidel nedošlo k „neregulérnostem“ pouze při zjišťování obsahu oxidů dusíku, ale i při měření emisí CO2. Manipulace se údajně týká zhruba 800 tisíc automobilů vybavených převážně - nikoliv ovšem výlučně - dieselovým motorem.

Negativní dopad této skutečnosti do hospodaření odhaduje automobilka na 2 mld. euro. Počet osobních vozů VW s podhodnocenými emisemi (a spotřebou) oproti dosud odhadovaným 11 milionům tak dále narůstá. Vyšší emise skleníkového plynu se údajně týkají i Škody Octavia TDI. Mezi benzinovými modely koncernu vykazují podezřelé výsledky při měření automobily s motorem vybaveným technologií vypínání válců.

Náklady, které koncern VW ponese v souvislosti s řešením emisní aféry, nemají pouze charakter sníženého objemu výnosů z prodejů automobilů (v první řadě dieselových a na americkém trhu). Žilou koncernu pustí též uvedení problémových motorů v již prodaných autech do bezvadného stavu, finanční plnění v důsledku prohraných soudních sporů, ale třeba i náhrada újmy kupcům koncernových aut v Německu, kteří v mylné víře v deklarovaný objem emisí CO2 odvedli fiskálu příliš nízké daně. A spekulovat lze i o zvýšených nákladech financování prodeje nových automobilů prostřednictvím banky VW, pokud by tato banka v důsledku další eskalace aféry měla přijít o část své bonity.

Příští pondělí bude ve Wolfsburgu dozorčí rada VW diskutovat o možných dopadech emisní aféry do hospodaření koncernu. V zájmu zachování tempa hospodářského růstu i tisíců pracovních míst v Evropě si nelze než přát, aby tyto dopady nebyly drtivé a aby z tovární skříně už nevypadl žádný další kostlivec. Jako důkaz oprávněnosti lidového rčení „Lügen haben kurze Beine“ bude snad současná lekce vedení VW dlouhou dobu postačovat.

 

Martin Kupka

Pozice: hlavní ekonom ČSOB

Martin Kupka je od roku 2002 ředitelem investičního výzkumu a hlavním ekonomem ČSOB. Vystudoval obor ekonomicko-matematické výpočty na pražské VŠE, postgraduální studium absolvoval na PgÚ ČSAV v Praze a GIIS v Ženevě. V první polovině 90. let přednášel makroekonomii na Fakultě sociálních věd UK, byl ekonomickým poradcem ministra na MHPR ČR a působil jako makroekonomický analytik pro středoevropský region v NRI ve Vídni. Od roku 1995 do roku 2002 pracoval Martin Kupka jako vedoucí ekonomického výzkumu ve skupině Patria Finance, s výjimkou období 1999-2001, kdy řídil strategii a výzkum v pražské Raiffeisenbank.

Témata: přijetí eura, ekonomická transformace, hospodářská politika ČR a EU.





Čtěte více:

I ekonomie má zajímavé žebříčky
23.10.2015 14:30
Porovnávání výkonnosti je oblíbenou kratochvílí, jíž zůstane ušetřena ...

Váš názor
  • hmmm
    06.11.2015 13:55

    Dane, tak to mi vubec nedoslo.
    sazkar
Aktuální komentáře
08.06.2023
22:01V zámoří je klid při vyčkávání na zasedání FEDu  
17:45Strategie monetární brzdy a plynu
16:47Slabá data pomáhají akciím, když poslala výnosy níž  
15:02RMS Mezzanine, a.s.: Vnitřní informace
14:50Dodržení letošního schodku je podle rozpočtové rady krajně nepravděpodobné
14:47Mishkin: Pokles sazeb mimo hru, po případné pauze pravděpodobnější další růst
14:11Zrychlení stavby OZE může navýšit příjmy v ČR o stovky miliard korun
12:38Taylor: Sledovat dvě proměnné by pro centrální banku nemělo být tak těžké, sazby by měly ještě trochu růst
12:20Ekonomika eurozóny v prvním čtvrtletí klesla o 0,1 procenta, je v recesi
11:25Akcie jsou nerozhodné. Růst sazeb zpět v centru pozornosti  
11:10Energetická krize ještě není zažehnána, varuje německý regulátor
10:17Pilulka spustila veřejnou nabídku nových akcií. Peníze využije na další růst i nové služby
9:14Rozbřesk: Slabý maloobchod dále brzdí českou ekonomiku
9:06Nezaměstnanost v Česku dále klesla, v květnu 3,5 %
9:04Česká exportní banka, a.s.: Informace o nových emisích dluhopisů
8:56Futures napovídají o mírně negativním úvodu na trzích v Evropě  
8:40Japonská ekonomika překvapila silou růstu. Data firem ukázala, že domácí poptávka oživuje
6:28Blinder: Inflace klesá, trh práce je silný, takhle to může jít dál a dál
07.06.2023
22:00Wall Street prošla smíšeným vývojem; technologie šly opět svoji cestou, tentokrát ale dolů  
17:16Evropa zavírá negativně, v USA se daří energetice  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
3:30Čína - CPI, y/y