Štikou, která má vnést nové příjmové příležitosti do světa byznysu, je technologie sledování očí. Vznikla vlastně náhodou, když švédští technici, John Elvesjo, Henrik Eskilsson a Marten Skogo testovali infračervené světlo k osvětlení oči. Všimli si totiž, že snímače sledují pohyby očí.
A tuto technologii využila společnost Tobia v počítačových hrách. Inženýři už teď ale mají před sebou další velkou výzvu. Musejí totiž sledovací hardware přizpůsobit požadavkům na levnější a menší modely, s výrazně nižší spotřebou energie. Jedině pak totiž mohou být využity i ve smartphonech. Technologie „eye trackingu“ má teoreticky před sebou velkou budoucnost. Třeba v autech by mohla řidiče nejen upozornit na to, že se zrovna chystá usnout, ale dát i pokyn do systému vozu pro jeho „oživení“. Zesílením či zapnutím rádia, přizpůsobením rychlosti vozu nebo hlasitým upozorněním na to, že je nutné udělat přestávku.
„Sledování očí bude jednoho dne nainstalováno ve všech noteboocích, smartphonech nebo tabletech a automobilech,“ řekl Henrik Eskilsson. A masivního využití se chopili tvůrci počítačových her. sleduje hráčovi oči a podle toho s ním dokáže „hýbat“ po herním poli, krajině či otevírat nové zorná pole. Technologii švédských techniků do své hry použila zatím jen firma Tobia. Inženýři ale předpokládají, že k tomu, aby se sledování pohybu očí stalo „normální záležitostí, bude potřeba na trhu prodat až 50 takových her.
Tobia si slibuje od technologické novinky, která má ovšem za sebou docela dlouho historii, velké příjmy. Firma plánuje, že „eye tracking“, by jí mohl ročně vydělat až 5 miliard dolarů za rok, což je asi 6x více, než činí aktuální tržní hodnota firmy. „Eye-tracking umožňuje vytvořit lidštější prostředí," spoléhá Henrik Eskilsson na masové využití technologie. A nemluví jen tak. Jeho laptop při tiskové konferenci totiž po těchto slovech přešel do pohotovostního režimu, tedy „stand-by“ protože si všiml, že oči Eskilssona se od přístroje odvrátily.
Zdroj: Reuters, Tobia