V Číně byla dnes ráno zveřejněna důležitá data týkající se maloobchodních tržeb a průmyslové produkce za měsíc říjen, která doplňují včera zveřejněnou statistiku o cenovém vývoji v druhé největší světové ekonomice.
Maloobchod nepatrně (o 0,1 p.b.) překonal očekávání trhu, když povyrostl meziročně o 11 % a úspěšně si drží dvouciferné tempo růstu již od února roku 2004.

Čínské domácnosti minulý měsíc utrácely více za ubytování, spotřební zboží a automobily. Naopak poptávka po stavebních materiálech, nebo pohonných hmotách byla y/y nižší. Celkově však k žádnému překvapení nedošlo, sektor služeb zůstává relativně silnou a stabilní součástí čínské ekonomiky a odráží solidní spotřební apetit tamních domácností. To potvrzují také například rekordně vysoké online tržby Alibaby během čínského obchodního svátku nazývaného také jako Double Eleven (podle data 11. listopadu).
Průmyslová výroba
Údaje o říjnové průmyslové produkci už tak povzbudivé nejsou. Průmysl rostl y/y o 5,6 %, což je na čínské poměry slabé číslo, navíc se jedná o hodnotu nedosahující na konsensus trhu (5,8 %). Také oproti září sledujeme zpomalení tempa růstu o 0,1 p.b. Průmysl tak rostl v říjnu nejpomaleji v letošním roce (společně s březnem, kdy výkon přidal také 5,6 %).

Slabší výkon přichází primárně z těžkého průmyslu, ze sektorů zabývajících se zpracováním surovin ((koksovatelné) uhlí, cement, ocel) a výroby elektřiny. Tato odvětví brzdí celkovou produkci sekundárního sektoru. V pozadí dnešních čísel je přítomná snaha čínské vlády rebalancovat ekonomiku ve prospěch sektoru služeb i za cenu nižšího ekonomického růstu. Kapitálové investice (bez zemědělského sektoru) vzrostly v říjnu o 10,2 procenta (-0,1 p.b. m/m), což bylo v souladu s konsensem trhu (agentura BBG).