Dnes brzo ráno byla zveřejněna data o vývoji spotřebitelských i výrobních cen v druhé největší světové ekonomice. Spotřební inflaci přibrzdily levnější potraviny, výrobní ceny drží v záporu levné komodity/ropa
Čínský index spotřebitelských cen (CPI) v říjnu y/y povyrostl o 1,3 % (viz graf) a nedosáhl na konsensus na úrovni 1,5 procenta. Současně se jedná o zpomalení růstu cen oproti září, kdy se index CPI zvýšil o 1,6 %. Na meziměsíční bázi znamenal říjen pokles cen o 0,3 procenta po 0,1% zářiovém růstu.
Už dva měsíce v řadě pozorujeme na vývoji y/y spotřebitelských cen desinflační pohyb, který je tažený levnějším spotřebním zbožím a pomalejší dynamika cen je patrná také v sektoru služeb. Zpomalený růst cen je vidět také u potravin, jádrová inflace (bez potravin a cen energií) činila v říjnu 1,5 %. Pomalejší dynamiku růstu cen v říjnu registrujeme v městech (m/m -0,3 p.b. na 1,3 %) i na čínském venkově (také -0,3 p.b. na 1,2 %).
Na úrovni výrobních cen (index PPI) se minulý měsíc žádné překvapení nekonalo. Ceny výrobců jsou i nadále uzamčeny v deflační zóně, v říjnu poklesly v souladu s očekáváním trhu o 5,9 procenta, tedy stejně jako v září. Ceny padají napříč všemi výrobními sektory, nejvíce v těžebním odvětví (-20,8 % y/y) a zpracování surovin (-10,8 % y/y). Nižší cenovku na své produkty dávají také výrobci ve zpracovatelském průmyslu, což negativně dopadá do jejich ziskových marží (útěchou jim však může být o 12,4 % y/y levnější účet za pohonné hmoty).
Příčina výrobní deflace zůstává nezměněná – levnější komodity, zejména ropa, viz graf. V příštích měsících by však tento efekt měl postupně odeznívat s tím, jak se bude posunovat srovnávací základna pro výpočet y/y změny indexu cen výrobců (ceny ropy prudce propadly v 4Q14).
Pomalejší spotřebitelská inflace je (dalším) signálem slabší čínské poptávky. Společně s dřívějším komentářem čínské centrální banky o tom, že pomalý růst cen patří mezi hlavní faktory měnového uvolnění, dnešní data otevírají PBOC prostor pro opětovné povolení měnových šroubů.