V pátečním článku TopFiveTech jsme použili v nadpisu příměr Wall Street vs. Silicon Valley. Jednalo se víceméně o to, že IT firmy přetahují zkušené a dobré lidi wallstreetským bankám.
Protože mi přišlo, že na tomto tématu něco je, začal jsem se pídit po tom, jestli existují i nějaké další projevy. Odpověď je ano a jeho jméno jste již určitě slyšeli - je to bitcoin. Je to trojský kůň sektoru informačních technologií.
Od doby skončení zlatého standardu má moc nad penězi a jejich multiplikací systém centrálních bank spolu s komerčními subjekty, které se podílí na tvorbě peněz. Řada lidí považuje bitcoin za nástroj, který vyrve moc z područí finančního sektoru.
Zprvu nikdo bitcoin moc vážně nebral. Byl to údajně prostě vtip. Byla to totální novinka a všichni si mysleli, že to bude jedna velká pyramida, která se rozsype, zakladatel vydělá balík a všichni, kdo přišli příliš pozdě, jen spláčou nad výdělkem. Je to kolem dvou let a bitcoin je tady s námi pořád.
Zprvu neměl bitcoin žádnou cenu ale absolutně žádnou. Pak jsme zažili jeho brutálně prudký růst a následně rychlý propad. Znovu všichni věstili bitcoinu krátký život.
Ale myšlenka digitální měny rezonovala zejména IT společností velmi silně. Všichni byli fascinováni touto technologií. Tenhle “vtip” jak ho na začátku někdo označil, se nyní stává něčím, co berou světové centrální banky a wallstreetské banky smrtelně vážně.
Prestižní plátek The Economist dokonce předpověděl, že bitcoin změní všechny sektory ve které je základní esencí důvěra. Důkazem, že tento vtip přestaly brát banky na lehkou míru je to, že snad každá banka na Wall Street má nějaké oddělení, které se věnuje jen a pouze technologii bitcoin - respektive blockchainům - což je ta klíčová esence co dělá bitcoin bitcoinem.
Ti nejzasvěcenější říkají, že jsme ještě neviděli plnou sílu bitcoinu. Metaforou může být, že bitcoin je nyní tím, čím býval internet v roce 1994. Věděli jsme, že internet má potenciál, ale netušili jsme, jak o dvacet let později změní všechno, na co jen pomyslíme. Podobně tomu může být i u bitcoinu.
Krásou a zároveň hrozbou pro stávající systém je, že se jedná o decentralizovaný systém bez autority, která by zastřešovala nebo řídila co se děje v síti. Proto se o bitcoin zajímají zejména velké banky z Wall Street.
Už tady byly pokusy jak vyrvat strategickou výhodu bank z jejich držby. Pokusily se o to systémy jako DigiCash v 90. letech - selhaly. Následně PayPal doslova sahal na tuto metu, ale nakonec se z něj stal podnik, který velmi dobře zprostředkovává klasický platební styk ale na internetu.
Podle zakladatelů PayPal je tohle první opravdu reálná šance, jak v USA zbavit banky a další finanční instituce takové moci a výhody, kterou si stále udržují. Je to poprvé co má někdo šanci vytrhnout kontrolu nad platbami a depozity bankám z rukou.
Banky to samozřejmě nenechají jen tak. Namísto toho, aby se snažili bitcoinu konkurovat rychle se technologii blockchainů (nebo-li digitálních tokenů) učí a chtějí vytvářet podobné systémy jako je sám bitcoin.
Možnosti této technologie jdou mnohem dále, než si myslíme. Třeba taková burza Nasdaq nedávno představila svůj blockchainový systém pro provádění obchodů. Burza se také chystá spustit trading akcií soukromých společností na svém vlastním systém napodobující technologii za bitcoinem. A nekončí to u akcií. Nasdaq chce tuto technologii použít i pro obchodování dluhopisů a posílání velkých objemů peněz.
Důvod proč jsou lidé tak strašně vášnivý okolo bitcoinu je vlastně spíše blockchain. V podstatě je to komunitně spravovaná síť uchovávající záznamy o všech transakcích – absolutně o všech, které kdy byly v síti provedeny. Tudíž vše, co teď bylo uchováváno v soukromých centralizovaných databázích, může nyní být ohroženo blockchainem. Krásou toho řešení je, že všichni vidí kolik bitcoinů je na jaké adrese uloženo, odkud přišly apod. Jen nikdo neví, čí jsou.
To je sice ještě hudba budoucnosti, ale to je to co reálně dělá z bitcoinu tak zajímavou věc i když je to zatím jen prostě digitální měna.
Klíčová je důvěra
Ať chceme nebo ne. Digitální měny už tu s námi jsou. Není mnoho lidí na světě, kteří by používali bitcoin k nákupům online. Ale jsou jich miliony, kteří používají vlastní kreditku a tak i systém kreditních karet. Lidé, co je používají, mu věří a věří, že dostanou, za co zaplatili. Bitcoin je jenom variance na současný platební systém, který funguje díky vlastnímu zájmu spotřebitelů.
Je třeba zmínit, že bitcoin se posunul od toho, že nemá hodnotu k tomu, že má nějakou hodnotu. Jak ale byla vytvořena taková důvěra, kde se vzal ten síťový efekt, který láká další uživatele?
Paradoxně - zájem vytvořil elektronický obchod zvaný Silk Road - doslova eshop s drogami. Bylo to první místo, kde akceptovali bitcoiny a také ověřili, že technologie funguje. To byl zlom, který z nulové hodnoty udělal nějakou hodnotu. Cena jednoho bitcoinu šla z 50 centů na 30 dolarů za jeden bitcoin.
Bitcoin umožnil něco, co do té doby nebylo možné - například zaplatit z USA do Amsterdamu za heroin. Můžete to vnímat jako temné období bitcoinu v jeho historii, ale ukázalo se díky tomu, že bitcoin je schopen provozu.
Aktuální cena bitcoinu je 376 USD. V roce 2015 se již cena stabilizovala a oscilovala mezi 200 a 400 USD za jeden bitcoin.

Zdroj: WEF, Bloomberg