Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Hrozí nám „endemická občanská válka“?

Hrozí nám „endemická občanská válka“?

09.12.2015 14:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Teroristické útoky v Paříži sebou také přinesly výbuch nehezkých předsudků. Podle jednoho průzkumu veřejného mínění se zločinnost spojená s protimuslimskými postoji ve Velké Británii zvedla o 300 %. Většina z toho se přitom týká útoků proti muslimským ženám a dívkám. New York Times zase uvádí, že mimořádný stav, který byl zaveden ve Francii, se nejvíce projevuje také u muslimů. A úvahy republikánských kandidátů na amerického prezidenta naplňují i ty nejdivočejší sny ISIS, protože mohou hluboce rozdělit společnost evropských států.

Je těžké dnes odolat dojmu, že Samuel Huntington měl pravdu, když hovořil o celosvětovém střetu civilizací. Evropská historie ale ukazuje, že jsou i jiné cesty. V první řadě ovšem musíme začít s diagnózou, která je střízlivá a která se nezvrhne v úvahy o apokalypsách. V Evropě jsme dříve nalezli mocné národní státy, ty ale procházejí transformací. Musí se vypořádat s demografickými změnami, slábnoucí národní suverenitou, ekonomickými šoky souvisejícími s globalizací a dalšími radikálními změnami ve společnosti i ekonomice.

Jinak řečeno, Evropu stmelil mezinárodní obchod a technologie, ty samé faktory před ní ale nyní staví výzvy. Evropské instituce vznikly proto, aby chránily národní zájmy. Dnes zápasí s novou globální realitou mezinárodního terorismu, klimatických změn, rozpadání států, masové imigrace, přílivu uprchlíků, digitálních médií a dalších faktorů. Není překvapivé, že na povrch vyplavala celá řada problémů a frikcí. Vezměme si například národní suverenitu a identitu. Obojí může být ve stejnou dobu hodně flexibilní a zároveň zkostnatělé. Politici ve Velké Británii jsou si tak například dobře vědomi, že imigrace je ekonomickou nutností, zároveň se o ní ale vyjadřují falešnou rétorikou krajní pravice. Britská ekonomika zároveň parazituje na zahraničním kapitálu a sami politici se pohybují mezi svými funkcemi a pozicemi ve velkých mezinárodních společnostech. Jsou tak členy velmi mobilní globální elity.

Francie i Velká Británie nejsou schopny zbavit se svých zvyků z doby imperialismu a rebelující domorodce se snaží zvládnout vojenskou silou. Francie bojuje na několika frontách, včetně Afghánistánu, Libye, Mali a nyní Iráku a Sýrie. Historie ale opakovaně ukazuje, že boj s extrémisty v zahraničí nemá žádný vliv na to, zda bude extrémismu propadat domácí populace. Někdy jej může dokonce podporovat. Zdá se, že mozky ISIS pochopily novou globální realitu vzájemně propojených zemí lépe. Podporují nenávist na Blízkém východě a zároveň využívají boj evropských muslimských minorit za svou identitu a důstojnost.

Evropské demokracie se v boji proti extrémistům opakovaně snaží apelovat na své intelektuální a morální hodnoty. Po útocích na Charlie Hebdo se tak například objevovala prohlášení o svobodě projevu. Pokud ale třeba Velká Británie prodává zbraně zemím Zálivu, nebo se Francie vnucuje Saúdské Arábii, která je fundamentalistickou zemí, nelze brát moralistickou rétoriku Západu zase tolik vážně.

Politici jako Matteo Renzi a Angela Merkelová podle všeho chápou, že starý model národních států, ve kterých jsou voliči strašeni a manipulováni tak, aby podporovali izolaci a hleděli nevraživě na „zahraničí“, je hrozbou. Ta může být receptem pro konflikty a ekonomický úpadek. V dnešním globalizovaném světě jsou země propojeny a musí být kreativní, co se týče úvah o budoucnosti, která bude mít nevyhnutelně stále více mezinárodní povahu. Můžeme lehce zapomenout na to, že filozofové osmnáctého století hovořili o kosmopolitní společnosti. Evropa je, co se týče myšlenek osvícenců, stále v procesu tvorby a ani zdaleka se nejedná o dokončené dílo. Její budoucnost záleží na tom, zda nalezne alternativní politiku, která by se vypořádala se sociálními a politickými tenzemi a ekonomickou nerovností. Pokud ji nenalezne, může se dostat do stavu endemické občanské války.

Autorem je Pankaj Mishra.

Zdroj: Bloomberg

 

Čtěte více:

Putin se podíval domů a lekl se toho, co viděl
09.12.2015 11:00
Ruský prezident Vladimir Putin pronesl před několika dny svůj dvanáctý...
Když se černé zlato propadne pod 40 USD, ropné společnosti krvácejí…
09.12.2015 12:53
Ceny ropy včera prohloubily ztráty a atakovaly nová téměř sedmiletá m...
Volkswagen (+4,6 %) se přepočítal, nadlimitní emise vypouští výrazně méně vozů
09.12.2015 12:56
Nesrovnalosti v údajích o emisích oxidu uhličitého (CO2) vypouštěných ...
NWR navrhla zavřít Důl Paskov, vláda to odmítla
09.12.2015 13:20
Těžební společnost New World Resources (NWR), která je majitelem černo...

Váš názor
 •  
  09.12.2015 15:34

  Autor z části příčinu nakousl ale opravdu jen část. Lidi ale nejsou schopni se vyhnout svému osudu, takže si přečtěte raději Sibylu a Nostradama, ať víte do čeho jdete. Furt nechápu, jak se stalo, že kapitalismus je levicová idea a komunismus pravicová. Za 40 let komunismu tu nedocházelo k žádné masové migraci, kdežto posledních 60 let Evropy a USA jsou dějinami až téměř sebevražedné neschopnosti obnovit vlastní obyvatelsto a jeho náhrada migrací. Pokud za migraci mohou komouši a pravice je proti, tak z toho nutně vychází výsledek, že Západ již žije 60 let v komunismu a my jsme patrně před 25 lety přišli o dobu kapitalismu.
  ignác
  •  
   10.12.2015 18:05

   A co masový přísun Rómů hned po válce a v 50 letech, to nebyla migrace, se kterou jsme se do teď nebyli schopni vyrovnat a vytvořila gheta o velikosti celých čtvrtí? O tom ale asi Rudé právo nepsalo...
   raca
 •  
  09.12.2015 15:16

  No tak nějak pořád nechápu co chtěl tímto článkem pan Mishra říci.... Nějak tam nevidím řešení, které by nabídl. Teda jestli nemíní tou kreativitou živení pasáků koz a podobných "inženýrů a doktorů" ze Somálska a Afgánistánu.
  alda
  •  
   10.12.2015 18:09

   Cítím z toho, že národní suverenita je špatná a populismus lokálních ředitelů vede lidi k extremismu. Neměli bychom tedy ty směšné národní politiky zrušit, když tady máme vševědoucí a nestranný evropský parlament?
   raca
 • strašení.
  09.12.2015 14:57

  Prdlajs hrozba války , spíš návrat ke kořenům evropské civilizace. Střet kultur by nastal kdyby parta "rozumných" dál roubovala Evropu muslimy. Oni jsou opravdu o 500 let jinde , ve středověku. Stačí 1-2 volební období a na na autokratickou EU zapomeneme. Socialisti, zelení a komouši se moc usídlili v čele EU struktur a mají tendeci vše s jiným názorem nazývat xenofobie a ultra.
  viper
  • Re: strašení.
   09.12.2015 15:38

   V čem vidíš kořeny evropské civilizace? Pevně doufám, že v upalování kacířů a čarodějnic, náboženských válkách, a shromaždování potenciálně nebezpečných a nepohodlných v koncentračních táborech. Snad nejsi další multikulti sluníčkář, co vidí kořeny evropské civilizace v rovnosti, svobodě vyznání, zastupitelské demokracii, toleranci a podobných hovadinách.
   ..
   •  
    09.12.2015 15:46

    příště si přečti co jsem napsal a nebudeš se tak hloupě ptát...
    viper
Aktuální komentáře
22.09.2023
12:49Perly týdne: Která aktiva jsou nastavena na tvrdé, měkké a na žádné přistání?
12:38Nová pokuta přes 9 miliard korun pro Intel. Evropská komise musela ustoupit verdiktu Soudního dvora
11:47Británie signalizovala, že schválí spojení firem Microsoft a Activision
11:02Podnikatelská aktivita v eurozóně v září dál klesá, tempo se ale zmírnilo
10:59Monopol Space X a nové firmy v odvětví uvažující jinak než stará škola
10:35Raiffeisenbank a.s.: Výplata dluhopisu ISIN XS2321749355
10:10Smíšená data z Evropy a stabilní pozice Bank of Japan. Dluhopisy mají dopoledne navrch  
9:46UNICAPITAL Invest III a.s.: Oznámení o výplatě výnosu dluhopisů
9:20Rozbřesk: Česko s inflací v titulcích. Stojí za ní spíše dražší služby než potraviny
8:55BoJ pokračuje v uvolněné politice, evropská cena zemního plynu po odvolání stávky v Austrálii klesá  
8:44Japonská centrální banka pokračuje v mimořádně uvolněné měnové politice
6:47Chavez: Umělá inteligence je v základu stále jen matematika, lidí bude stále třeba
21.09.2023
22:02Zámoří pokračovalo v propadu po jestřábím zasedání FEDu  
17:40Dvě valuační mezery a mimořádná síla současných příběhů na trhu
17:11Akcie se snaží najít pevnější půdu pod nohama, delší výnosy pokročily výš  
17:09Končí 70letá éra mediálního magnáta Ruperta Murdocha. Otěže ve Fox Corp i News Corp předává synovi
17:01J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zveřejnění vnitřní informace
17:00J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Zveřejnění vnitřní informace
15:58Cisco za 28 miliard USD koupí firmu Splunk, která se zabývá kyberbezpečností
15:37Veřejná nabídka nových akcií SAB Finance a.s. – druhé kolo úpisu první tranše

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Jednání BoJ, základní sazba
8:00UK - Maloobchodní tržby vč. PHM, y/y
9:30DE - PMI v průmyslu
10:00EMU - PMI v průmyslu
10:30UK - PMI v průmyslu