Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Pokud chcete z EU odejít, tak si běžte

Pokud chcete z EU odejít, tak si běžte

12.12.2015 7:00
Autor: Redakce, Patria.cz

Když bývalý britský ministerský předseda John Major přijel v roce 2014 do Berlína, měl pro Němce důležitou zprávu. Tedy alespoň si o ní myslel, že je neuvěřitelná. Šlo o hrozbu Brexitu – odchodu Velké Británie z Evropské unie. V Berlíně sdělil, že tato hrozba je reálná a Němci by se podle toho měli chovat. Jenže toto varování, které bylo s velkou pompou oznámeno v jednom velkém konzervativním think tanku, velkou pozornost nevzbudilo. Německá média mu vlastně nevěnovala vůbec žádnou pozornost.

Je možné, že Major udělal chybu hlavně v načasování, protože britské referendum o Brexitu se nebude pravděpodobně konat dříve než v roce 2017. Předtím proběhne řada průzkumů veřejného mínění a řada debat, kde zazní mnoho argumentů pro i proti. Vláda Davida Camerona se bude snažit získat od EU ústupky a doma bude budovat podporu pro „nový a lepší Brusel“. Vedení EU se bude vyhýbat tomu, aby se nechalo Brity vydírat. A protože Evropu nyní nejvíce tíží uprchlická krize a střežení jejích vnějších hranic, celý problém Brexitu bude jen podružným tématem.

Němci a Britové se mají rádi...

Na druhou stranu bychom neměli zapomínat, že tu nehovoříme o možném odchodu nějaké malé země z jihu Evropy, která vyrábí chutný olivový olej a obrovské dluhy. Hovoříme o Velké Británii, která je druhou největší ekonomikou EU a jejím třetím největším národem. Během jejího členství v unii významně finančně přispívala na její chod, její zpravodajské služby a armáda jsou ve světě špičkou a stále těží z toho, že tato země byla globální velmocí. V mnoha ohledech jsou pak Němci blíže britským tržním liberálům než francouzským státním intervencionistům.

Německo by tedy mělo mít určité obavy z toho, že z EU odejde významný poskytovatel finančních prostředků a potenciální spojenec při prosazování reforem. Proč tedy Němci tyto obavy necítí? Proč se o Británii nezajímají? Neil MacGregor, který stojí v čele British Museum, tvrdí, že Němci mají Brity ve velké oblibě, ale zároveň o nich mají velmi zkreslené informace. Ty v sobě míchají staré stereotypy typu odpoledního čaje s představami bezohledného kapitalismu. Pro většinu Němců je nejsympatičtějším obrázkem Británie skupina komiků Monty Python, a to včetně jejich scénky, ve které ředitel jednoho hotelu přikazuje svým zaměstnancům, aby před německými hosty nehovořili o válce.

Němcům skutečně nevadí, když Britové hovoří o válce, protože vědí, co udělali a jsou Britům vděční za to, že jim po válce pomohli vybudovat demokracii. Zajímá je, co se v této zemi děje, ale když přijde na otázku EU, Němcům trochu dojde trpělivost. Vztah Velké Británie a EU je už dlouho napjatý, Britové mají řadu výjimek a protestují proti vytváření ještě těsnějších politických vazeb. Navíc se rozhodli ponechat si libru namísto toho, aby přijali euro. Pro Německo je právě tento poslední bod velmi citlivý, protože většina jeho obyvatel si ve svém srdci přála, aby si i jejich země nechala marku. Psychologové by mohli zkoumat, jak silná je německá závist vůči Británii kvůli tomu, že má svou měnu a řadu zmíněných výjimek. Přitom to byl sám Winston Churchill, kdo v roce 1946 volal po vytvoření Spojených států evropských. Jenže on sám k tomu dodal, že tato unie bude založena na vztahu mezi Německem a Francií a Británie jim bude pouze „přítelem a sponzorem“.

Churchillova neochota směrovat Velkou Británii do samého srdce Evropy měla vliv na další generace Britů. Ti se domnívali, že jejich ekonomika je dost silná na to, aby si vystačila sama. Utvrzovaly je v tom i vztahy k bývalým koloniím a zemím Commonwealthu, které se zdály být slibnější než obchodní vazby s kontinentální Evropou. A Britové jsou už dávno euroskeptiky, kteří místo budování institucí v Bruselu tiše sledují, jak je budují jiní. Bruselské struktury jsou přitom svou povahou převážně francouzské. Nespočet anonymních byrokratů, kteří celý život nepracovali jinde než ve státní správě, je Němcům cizí stejně, jako je cizí Britům.

Celkově tedy nejsou postoje vůči EU u Britů a Němců zase tak vzdálené. Stále větší počet Němců by byl radši, kdyby se o klíčových politických otázkách rozhodovalo na národní úrovni a ne v Bruselu. Zejména konzervativní Němci by rádi omezili výdaje EU a omezili eurozónu jen na ekonomiky na severu Evropy. Na rozdíl od Britů by ale Němce ani nenapadlo, že by z EU odešli.

...ale nikdy ne současně

V Německu se říká, že „Němci a Britové se mají rádi. Ale nikdy současně“. Po druhé světové válce Britové Němcům záviděli prudký růst jejich ekonomiky, protože britský průmysl sužovaly konflikty se zaměstnanci a chronické podinvestování. Snahy o napodobení německého přístupu nebyly úspěšné. Zlom nastal ve chvíli, kdy se k moci dostala Thatcherová. Ta ale Němcům příliš nedůvěřovala. Když jí Helmut Kohl pozval na večeři, nabídl jí Saumagen – nadívaný vepřový žaludek. Thatcherová se o jídle nevyjádřila nijak valně, ale to většině Němců nevadilo, protože jim také nechutná. Co jim ale vadilo hodně, bylo snížení britských plateb do EU.

V devadesátých letech pak přišel Tony Blair s jeho třetí cestou, která měl kombinovat svobodné trhy a sociální spravedlnost. Inspiroval se i u Gerharda Schrödera. Ale pak začala válka v Iráku a Blair navíc začal upevňovat vztahy státu a bankéřů. Když posléze v roce 2008 přišla finanční krize, německá náklonnost k Británii značně ochladla. Zajímavé je, že nyní ji cítí spíše Britové vůči Němcům. Přispělo k tomu mistrovství světa ve fotbale v roce 2006 a nyní je patrný značný britský zájem o vše německé od Bundesligy až po současné německé umělce, jako je Anselm Kiefer, Sigmar Polke a Gerhard Richter.

Pokud chcete, tak běžte

Většina Němců by byla ráda, kdyby Velká Británie zůstala v EU. Jejich vztah k Evropě je ale mnohem silnější než k ostrovnímu národu, který od samého počátku váhá, co vlastně chce. Německo by bylo rádo, kdyby se Britové konečně rozhodli, ale zároveň si nepřejí, aby EU výrazně ustupovala jejich požadavkům. Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius k tomu trefně poznamenal, že britské snahy se podobají tomu, jako kdyby někdo přišel do fotbalového klubu a pak začal prosazovat, aby se místo fotbalu hrálo ragby. Němci mají radši fotbal a stojí na stejné straně jako Francouzi. Pokud jim Britové řeknou o Brexitu, odpovědí jim: Rádi bychom, abyste zůstali. Ale jestli musíte jít, tak běžte.“

Autorem je německý spisovatel a novinář Konstantin Richter.

Zdroj: Politico

 


Čtěte více:

Čínský jüan atakuje čtyřletá minima…
10.12.2015 9:10
Čínský jüan je dál pod tlakem a atakuje čtyřletá minima. Čínská centrá...
Dlouhodobé investiční příležitosti (DIP) - aktualizace pro americký trh
10.12.2015 16:55
Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčo...
Ruská ekonomika ve 3Q zpomalila tempo poklesu
10.12.2015 14:50
Ruský statistický úřad dnes zveřejnil údaje o HDP za třetí kvartál le...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
28.01.2022
17:56Když Fed zvedl sazby 27krát, akcie posílily o více než 25 %. Když jen 4krát, oslabily o více než 6 %
17:44USA pomohou EU zajistit plyn pro případ ruské invaze, shodli se lídři
17:23Evropa dál v červeném, zatímco Ameriku vede vzhůru Apple. Výnosy obrátily dolů  
16:03Analytik: Optimistický výhled Visa táhne cenu akcií vzhůru  
15:26Komentář analytika: Slibované odměňování akcionářů Unicredit je tady  
15:01Co dělat a nedělat na padajících trzích
14:12Ján Hladký k výsledkům Applu: Skvělý kvartál ve všech ohledech  
13:34Vyšší tržby navýšily zisk H&M nad očekávání. Akcie rostou o 4 procenta
13:19Perly týdne: M2 pro akcie nevypadá slibně, Tesla roboti důležitější než elektromobily, ty nyní limituje hlavně cena
12:26Komentář: Slabší důvěra v evropské ekonomice a pozitivní očekávání
11:46Reuters: Kolik operátorů je už hodně? Italská telco dohoda může v Evropě otevřít stavidla
10:56Dolar dál posiluje, akcie v červeném, změny směrů jsou už každodenním rituálem  
10:38Německá ekonomika se loni vrátila k růstu, na konci roku ale opět klesla
9:35Akcie O2 budou staženy z pražské burzy ke konci února, oznámila PPF. Vyrovnání do konce dubna
9:15UNICAPITAL Invest I a.s.: Informace o výplatě výnosu dluhopisů a splacení jistiny
9:07Rozbřesk: Česká ekonomika v závěru roku zpomalovala. Jak razantní bude ČNB?
8:53Apple přeletěl odhady a valná hromada O2 schválila vytěsnění. Evropské futures přešlapují na místě  
8:27Tržby Apple na nový rekord a zisk výše o pětinu vynesl iPhone 13 i zábava a učení z domů v pandemii
8:09Bruegel: EU by se dokázala vypořádat s krátkým přerušením dodávek ruského plynu, ale s vážnými ekonomickými důsledky
6:07Jak by vlastně měla centrální banka komunikovat s veřejností a co by ECB měla zlepšit?

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Caterpillar Inc (12/21 Q4, Bef-mkt)
Colgate-Palmolive Co (12/21 Q4, Bef-mkt)
Chevron Corp (12/21 Q4, Bef-mkt)
LyondellBasell Industries NV (12/21 Q4, Bef-mkt)
Phillips 66 (12/21 Q4, Bef-mkt)
Swatch Group AG/The
7:20Volvo AB (12/21 Q4)
8:00Electrolux AB (12/21 Q4)
8:00H & M Hennes & Mauritz AB (11/21 Q4)
10:00DE - HDP, q/q
12:55VF Corp (12/21 Q3)
13:00Charter Communications Inc (12/21 Q4)
14:30USA - Výdaje na osobní spotřebu, m/m
16:00USA - Index spotř. důvěry Mich. university