Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články  
Investiční výhled Patria na rok 2016: Měny a ropa

Investiční výhled Patria na rok 2016: Měny a ropa

22.01.2016 12:30
Autor: Tomáš Vlk, Patria Finance

Na začátku nového roku přináší Patria aktuální investiční výhled pro jednotlivé třídy aktiv z dílny našeho research oddělení. Ve středečním článku jsme se zaměřili na zhodnocení investičních doporučení pro 4Q15 (více ZDE) a nyní začínáme s výhledem pro letošní rok. Včera jsme se podívali na (makro)ekonomiku, dnes následuje výhled pro měny a komodity a v pondělí budou publikována akciová doporučení.

Ropa - Černé zlato má po nalezení dna pouze omezený prostor k růstu

Ceny ropy a komodit jsou stejně jako loni jedním z klíčových rizik. Ropa se už dostala pod úrovně z přelomu 2008 a 2009 a pokračuje tam, kde se obchodovala v letech 2003-04. Zatímco v loňském a předloňském roce tlačila ceny dolů hlavně nabídka, nyní se dostávají více ke slovu poptávkové faktory. Co se týče nabídky, ta začala klesat v případě Severní Ameriky, ale klíčové země Zálivu nebo Rusko produkci drží a snaží se přečkat nepříznivé období bez omezení těžby a ztráty tržního podílu. Důležitým nabídkovým tématem letošního roku bude postupný návrat íránské produkce na trh spolu s omezováním sankcí vůči této zemi. Írán má velké zásoby a jeho těžba je relativně málo nákladná. Vzhledem ke své absenci na (oficiálním) trhu je silně motivován k návratu i při současných nízkých cenách. Poprvé se íránská ropa má objevit na trhu v prvním kvartálu a to možná doléhá na ceny už na přelomu roku.

Jako důležitější však spatřujeme poptávkové faktory. Na ty je cena obecně citlivější než na ty nabídkové. Jde zejména o Čínu a obavy z jejího prudšího zpomalení, které by srazilo poptávku po surovinách. Zároveň ani akcelerace vyspělých ekonomik zřejmě nebude taková, aby trh dokázala zbavit převisu nabídky. Nalezení rovnováhy se předpokládá až v příštím roce. Po hledání dna v první části roku tak sice čekáme ceny ropy výš než nyní, ale pouze zhruba na úrovni 40 dolarů.

Levné komodity tlačí centrální banky k mírnější politice

Z rozvíjejících se zemí je levná ropa nepříjemná pro už tak trpící Rusko nebo Brazílii. Obě země se letos měly podle nedávných prognóz stabilizovat či mírně růst po prudké recesi, ale nyní to vypadá na prodloužení poklesu HDP. Naopak příznivá je levná ropa pro Indii nebo Turecko.

Pro ekonomiky vyspělých zemí je levná ropa ve velké většině pozitivním nákladovým šokem, který vylepšuje vnější bilanci a ze kterého by ve finále měli profitovat spotřebitelé. Na jejich chování pak záleží další alokace peněz, které jim připlynou „z kapes“ producentů ropy. Třeba u Spojených států je ale vliv nízkých cen smíšený; zvyšování spotřeby není tak dynamické, tamní ropný průmysl s aktuálními cenami trpí a těžbu i investice do budoucí těžby ještě čeká pokles.

Ropa a suroviny jsou faktory, na jejichž primární vliv by hlavní centrální banky reagovat neměly. Efektem nízkých cen je však i nízká inflace, která hrozí ukotvením skrze inflační očekávání. Ve výsledku jde tedy o riziko „holubičím směrem“ pro měnovou politiku.

Měny

Eurodolar má prostor k menšímu poklesu


U hlavních měnových párů jsme stále lehce pozitivní na americký dolar. Proti euru má podle nás dolar prostor přiblížit se paritě, ale posílení čekáme celkově omezené a doprovázené větší volatilitou během roku. Na konci roku vidíme eurodolar poblíž 1,04. Nic podstatného se nemění na tom, že by dolar měl profitovat z vývoje úrokového diferenciálu. Fed by se měl držet rychlejšího či pomalejšího utahování měnové politiky, zatímco u ECB jsou vyhlídky stabilní s rizikem dalšího navýšení měnového stimulu. Finanční trhy jsou aktuálně nastaveny pouze zhruba na 1 zvýšení sazeb Fedu a očekávání tak mají spíše potenciál růst než klesat, což by pro dolar bylo příznivé.

Kde lze naopak hledat pro dolar negativa, jsou pokračující intervence čínské centrální banky nebo vývoj amerického běžného účtu, jehož deficit by se měl opět o něco zvýraznit. Naopak v případě eurozóny lze čekat udržení solidního přebytku vnější bilance. Dolar by měl zůstat měnou, která je schopna profitovat z vyšší poptávky po riziku, zatímco korekce a obavy investorů mu během roku mohou škodit.

U páru USDJPY favorizujeme během roku americkou měnu

Z kurzu jenu mizí očekávání dalšího měnového stimulu BoJ a na přelomu roku se významně zapojila nervozita na finančních trzích. Obě záležitosti pomohly jenu k posílení. Předpokládáme, že otřesy na trzích budou pro jen nadále krátkodobě pozitivní, příznivý efekt očekávání o měnové politice se však vyčerpá. Dolar by pak měl mít navrch i na tomto páru díky rostoucím úrokovým sazbám. Ačkoli turbulence na finančních jsou pro jen krátkodobě příznivé, třeba větší negativní šok z Číny by podle nás přinesl obavy z dopadů na japonskou ekonomiku a spekulace o větším stimulu BoJ, čímž by zisky jenu zarazil. Naším základním scénářem je slabší jen oproti aktuálním úrovním a nárůst kurzu do prostoru 123,00.

O libře na podzim rozhodne referendum

Na britskou libru doléhá rostoucí přesvědčení, že tento cyklus nebude z těch, kdy BoE zvýší sazby se zpožděním pouze cca půl roku za Fedem. Odstup bude podle aktuálních představ alespoň roční. V první půlce roku jsou pro libru negativní horšící se zprávy z ekonomiky, ale i tak by britská měna mohla korigovat svůj pokles v obdobích, kdy se nálada trhů vůči globálním vyhlídkám vychýlí vzhůru. Kolem poloviny roku na sebe ovšem začne pozornost strhávat referendum o EU. To by mělo kvůli zvýšené nervozitě držet libru dole. Rozhodne zároveň o pohybu měny v závěru roku. Naším základním scénářem je setrvání Británie v EU, od kterého si slibujeme, že libře nahradí aspoň částečně její ztráty a posune její kurz k dolaru k 1,50. Tento výhled je však předmětem výrazného rizika, že dojde k Brexitu, který pošle libru strmě dolů.

PBoC zřejmě ještě nechá jüan o něco oslabit

Čínský jüan je měnou, u které předpokládáme další oslabování. Slabší ekonomika a obavy z prudkého zpomalení vedou k odlivu peněz z Číny, který působí negativně na tamní měnu. Centrální banka má motivaci podporovat ekonomiku volnější politikou a připuštěním slabšího kurzu měny. Posilování je tedy podle nás celkem málo pravděpodobné. Ačkoli výrazně slabší měnu zřejmě PBoC nepřipustí, postupná depreciace (či devalvace) o několik dalších procent je podle nás reálnou možností.

Komoditní měny zůstanou v zajetí ropy, jejíž stabilizace či obrat určí jejich výkonnost. Právě s podmínkou, že se ropa zastaví a aspoň menší část ztrát bude korigovat, by pro letošní rok mohl posilovat třeba ruský rubl. Mělo by mu nahrávat značné zmírnění hospodářské recese, nenavyšování západních sankcí, stále vysoké sazby i menší plánované splátky soukromého dolarového dluhu.

Negativní zůstáváme na švýcarský frank. Jeho ztráty sice nemusejí být letos velké, ale naproti tomu má i minimální prostor k posílení. Charakter tzv. bezpečné měny si sice frank drží, ale silně negativní úročení od franku odrazuje. Zpevnění franku však brání především politika centrální banky, která si silnější kurz nepřeje kvůli dopadu na ekonomiku, a je ochotna vstupovat na trh. Omezení pro pokles kurzu ukázaly i otřesy na trzích po Novém roce, ze kterých frank nedokázal profitovat.

Koruna by letos měla zůstat stabilní poblíž svého limitu


V případě domácí měny vypadá stabilita jako velmi pravděpodobný scénář pro celý letošní rok. Kurz koruny k euru je nadále omezen zespoda centrální bankou na hranici 27,00. Proti růstu kurzu pak hovoří silná ekonomika a soustavné vylepšování vnější bilance. Vedle toho lze předpokládat, že směrem vzhůru se o rezistenci kurzu postarají jednak exportní firmy usilující o zajištění, nebo spekulanti na pokles kurzu po zrušení současného režimu. Předpokládáme, že centrální banka uvolní korunu až začátkem roku 2017 a poté v první fázi bude bránit přílišným změnám kurzu.

Výběr správných titulů je při investování na kapitálových trzích klíčovou podmínkou pro zvyšování hodnoty portfolia. Analytický tým Patria Research proto pravidelně vybírá cenné papíry s atraktivní valuací, slibnými sektorovými vyhlídkami a zajímavým růstovým potenciálem, které následně presentuje jako vhodné investiční příležitosti v rámci dvou základních produktů: Krátkodobých investičních tipů a Dlouhodobých investičních příležitostí (DIP).

Kompletní analýzu Dlouhodobé investiční příležitosti, která obsahuje všechny investiční tipy, si mohou klienti Patria Direct stáhnout v obchodní platformě v záložce Research.

Za zmínku také stojí, že ke kompletnímu seznamu mají přístup všichni aktivní klienti (alespoň jeden obchod za kvartál) Patria Finance. Investiční tipy, včetně analytických výstupů, jsou pravidelně zveřejňovány také na webových stránkách Patria v sekci Zápisník analytika.


Čtěte více:

Zhodnocení výhledu na rok 2015 po proběhnuvším 4Q - úspěšná sázka na akcie
20.01.2016 16:01
Poslední kvartál loňského roku vyzněl pro akciové trhy velmi příznivě....
Investiční výhled Patria na rok 2016 - Ekonomika
21.01.2016 11:44
Na začátku nového roku přináší Patria aktuální investiční výhled pro j...
Patria Finance uvádí na český trh svůj první strukturovaný fond!
30.01.2016 13:00
Patria Finance začala od 21. ledna 2016 nabízet k úpisu první struktur...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
04.10.2022
17:36Globální akciová rally pokračuje; OPEC zvažuje razantní škrt produkce  
17:05Raketový start Wall Street navazuje na optimismus v Evropě  
17:04Mimořádný jev: IPO u ledu, odkupy na maximech
17:02Pilulka vstoupila na maďarský trh. Dynamika letošního růstu zákazníků odpovídá letům předchozím
15:57ECB musí pokračovat v přísném zvyšování sazeb až ke 2 procentům, říká Villeroy. V příštím roce může zmírnit
15:12Možná holubičí otočka Fedu není zárukou ochrany zisků firem, varuje akciový medvěd Wilson
15:02Europoslanci schválili sjednocení nabíjecích portů pro telefony. Akcie evropských výrobců polovodičů stouply
14:43Meziroční růst výrobních cen v eurozóně v srpnu dosáhl rekordních 43,3 procenta
14:19Státy EU se shodly na rozdělení 20 miliard eur na podporu nezávislosti na Rusku
13:21Volkswagen zvažuje po IPO Porsche uvedení dalších značek na burzu
13:09ČEZ, a.s.: Oznámení o výplatě úrokového výnosu
12:54Fed skončí se zvedáním sazeb a akcie porostou, domnívá se investiční ředitel Jim Paulsen
12:08G7 zavede cenový strop na ruskou ropu a produkty ve třech fázích
11:30Apple meziročně zdvojnásobil vývoz iPhonů vyrobených v Indii. Čínská produkce ji přesto dalece převyšuje
11:16Dopoledne ve znamení silného růstu. Pesimismus polevuje, znovu se sází na mírnější Fed  
11:08Cílem je nyní zachovat hodnotu investic
9:01Rozbřesk: O taktických jaderných zbraních, eskalačním žebříku a výprodeji rizikových aktiv
8:55START Day živě: HARDWARIO zahajuje úpis akcií a novinky od emitentů na trhu START
8:55Komerční banka navrhuje mimořádnou dividendu 55,50 Kč. Futures jsou zelené  
6:01FX strategie: Očekávaná americká makrodata nedají Fedu šanci povolit. ČNB bude nadále bránit kurz české koruny  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
Biogen Inc (09/22 Q3)
16:00USA - Nově otevřená prac. místa
16:00USA - Průmyslové objednávky, m/m