Konec minulého týdne se pro ropu nesl ve znamení nebývalé jízdy. Černé zlato připisovalo v rámci jedné z největších denních ropných rallye v historii i 10 procent a cena WTI i referenční Brent se přehoupla zpět nad 30 dolarů za barel. K vzletu vzhůru ropě pomohla hlavně poptávka po palivech, kterou zvýšilo mrazivé počasí na severní polokouli. Svou roli sehrálo i páteční zavírání rekordního počtu krátkých pozic. Dnešní den sice ropa dostartovala zisky, nicméně později převážily pokračující obavy o přebytek černého zlata na trhu společně s pondělním vybíráním zisků a ropa tak opět otočila do i až více než 3procentních ztrát. Brent i WTI se nicméně kolem poledne držely nad hranicí 31 dolarů za barel. Banka uvedla, že ropné futures denominované v dolarech podpořila i slabší americká měna.
Ropa Brent za poslední 3 obchodní seance.
Vybírání zisků na počátku tohoto týdne je jen logickým důsledkem páteční ropné spanilé jízdy. Co se týče obav o nerovnováhu na globálním trhu, jde o faktor, který trhu černého zlata kraluje již měsíce a je vždy jen otázkou, kdy negativní medvědí tržní sentiment převáží. Dnes přebytek na ropném trhu investorům připomněla například data o irácké produkci ropy ve střední a jižní části země, která dosáhla v posledním měsíci loňského roku rekordní úrovně. Navíc saudskoarabský ropný národní gigant Aramco navzdory snižování nákladů vlivem levné ropy dnes oznámil, že rozhodně nehodlá omezovat nové investice do produkční kapacity ropy ani plynu.
Dalším faktorem, který dnes jen opět posílil strach z nadbytku na ropném trhu je vyjádření indonéského představitele OPEC. Podle Indonésie v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu ve skutečnosti mimořádné zasedání a kroky na podporu cen vyžaduje pouze jedna země. Nelze se než domnívat, že tímto členem OPEC, který má nebývalý zájem na svolání zasedání je Venezuela, jejíž ekonomika se nachází v kritickém stavu. Tamní ministr pro ropu i prezident Maduro v minulém týdnu již poněkolikáté apelovali nejen na ostatní členy OPEC, aby přijali příslušná opatření k podpoře cen černého zlata a omezili produkci.
Před polednem nicméně generální tajemník OPEC vyzval členské i nečlenské země OPEC k jednáním za účelem vyřešení kolapsu cen černého zlata. Dle jeho slov by hlavní světoví producenti spolu měli zasednout k jednomu stolu a přijít s řešením, které umožní oživení cen i investic v ropném sektoru. Škoda, že generální tajemník OPEC má jen velmi malý vliv na konečnou politiku Organizace zemí vyvážejících ropu.
Pondělní obchodování přitom ropa zahájila více než slibně. Brent vyskočil až na 32,81 dolaru za barel a severoamerická WTI vystoupala k 32,74 dolaru za barel. To vše i díky víkendové sněhové bouři na východním pobřeží USA, která vytlačila vzhůru poptávku po topných palivech a pomohla tak ropě z počátku dnešní obchodní seance k růstu. Obrat, kterého jsme byli svědky v pátek, by však vzhledem k medvědím faktorům, které dlouhodobě táhnou trh ropy dolů, společně s nebývalým objemem krátkých pozic uzavřených na ropu mohl být spíše krátkodobý. Jak se však v pátek vyjádřil v Davosu ředitel Saudské Aramco – současná cena ropy je naprosto iracionální.
Zdroj: RTRS, BBG, FT