Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Akcie padají, protože celý systém stojí na písku

Akcie padají, protože celý systém stojí na písku

26.01.2016 17:01
Autor: Redakce, Patria.cz

Americký spisovatel Michael Lewis mi před několika dny řekl: „Náš finanční sektor stojí na písku. Nacházíme se uprostřed obrovského monetárního experimentu a centrální banky hrají při stimulaci roli, kterou nikdy předtím neměly.“ Lewis napsal v roce 2010 knihu „The Big Short“, na jejímž základě vznikl film se stejným názvem. Je pozoruhodné, že jeho premiéry probíhají v době, kdy se významně zvýšila volatilita na trzích. A například ve Velké Británii vstoupily akcie do medvědího trhu, protože ve srovnání s předchozím vrcholem dnes leží o 20 % níže.

Panické prodeje smazaly už biliony dolarů hodnoty a investoři uvažují o tom, zda se může zopakovat vývoj z roku 2008. Stokrát ohrané vysvětlení tvrdí, že současná panika byla vyvolána vývojem v Číně. Souhlasím sice s tím, že druhá největší ekonomika na světě zpomaluje, ale nezdá se mi, že by relativně mírný pokles tempa jejího růstu vyvolal na trzích takovou paniku. Hlavním důvodem je pokles ceny ropy a slabé ekonomické oživení v Japonsku, západní Evropě a Spojených státech. Toto oživení nenabírá na síle ani přesto, že proběhla masivní monetární a fiskální stimulace. V tomto smyslu souhlasím i s tvrzením Lewise.

Na Čínu je dokonce svalován propad cen ropy. Je samozřejmé, že i když její tempo růstu poklesne jen mírně, na její poptávce po ropě se to projeví a ceny ropy následně klesnou. Konkrétní vývoj je ale následující: Čínský ekonomický růst klesl ze 7,3 % v roce 2014 na 6,9 % v roce 2015. Ale její poptávka po ropě stále rostla o 2,5 %. Letos je téměř jisté, že tempo ekonomického růstu se opět sníží, ale poptávka po ropě by v Číně měla nadále růst asi o 1,5 – 2 %. To může jen těžko snížit ceny ropy na třináctiletá minima. Tím hlavním důvodem je obchodní a v konečném důsledku i geopolitická bitva mezi Saúdskou Arábií a Spojenými státy.

Velmi nízké ceny ropy vytvářejí chaos na americkém trhu korporátních dluhopisů s nízkým ratingem. Jejich rizikové prémie během posledních dvou měsíců prudce vzrostly a tím se zvýšil finanční tlak na korporátní sektor, který čelí kombinaci nižších tržeb a vyšších sazeb. Některé firmy to dotlačilo na hranici bankrotu. Bankám se zase zvyšuje objem špatných úvěrů a to je důvod, proč se v této souvislosti hovoří o další krizi. Je ale mnohem jednodušší neustále z problémů vinit Čínu.

Přes veškerou monetární stimulaci dnes začíná trpět celá americká ekonomika. Projevuje se to v průmyslové výrobě i ve vývoji maloobchodních tržeb, které v prosinci klesly o 0,1 %. Američané navíc vlastní hodně akcií a pokles trhů bude dál podkopávat sentiment spotřebitelů. Není divu, že po problémech na trzích přišlo ujištění, že dojde k dalšímu tištění peněz. Dříve se mu věnoval zejména Fed a Bank of England, nyní ale převzala štafetu ECB. Stimulace bude pokračovat a peníze si nakonec zase najdou cestu na akciové trhy v Londýně, New Yorku a jinde.

Nenamlouvejme si neustále, že za problémy na našich trzích může hlavně Čína. Tyto trhy začínají chápat, že kvantitativní uvolňování musí jednou skončit, sazby porostou a nikdo vlastně neví, co to udělá s cenami aktiv. Podle mého názoru je probíhající monetární stimulace nezodpovědná. Jde o snahu dostat nás z problémů bez toho, abychom provedli nutné změny v regulaci a potřebné strukturální reformy. Nyní se nacházíme ve stavu, kdy centrální banky již nemají žádné „náboje“. Doufám, že dojde jen k postupné korekci cen na trzích a krizi se vyhneme. Pokud ne, už se musíme poučit.

Autorem je Liam Halligan.

Zdroj: The Telegraph


Čtěte více:

Dvacet let MDAXu - etapa úspěchu
26.01.2016 13:14
Dvacet let po úvodní kalkulaci, 19. ledna 1996, patří MDAX k nejúspěš...
IPO Watch - pusto prázdno; podmínky na trhu IPO nesvědčí
26.01.2016 11:42
Leden není vůbec dobrým měsícem pro IPO, ať už se podíváte kamkoliv. J...
Summary: Philips, Siemens, P&G
26.01.2016 16:48
Evropa: Philips (DIP) ve čtvrtém kvartále loňského roku hospodařil s ...

Váš názor
  • Nic překvapivého
    27.01.2016 7:41

    Lidi to je krize každý den 365 dní v roce.
    m
  •  
    26.01.2016 20:08

    Chce to další poučení z krizového vývoje. :o)
    Harp.
    • To
      26.01.2016 20:13

      by jsi chtěl hodně, soudruzi "šlapou" podle jiných not..o) po mě potopa viz. BB...(úkol akcionářů splněn)...i Faber (jako že ho nijak neobdivuji) říkal, že nás čeká nekonečné QE, jinou cestu zatím nemají...možná pomůže matka příroda
      el mrcoch
  • úvaha dobrá
    26.01.2016 18:05

    ale apel: "Už se musíme poučit" je úsměvný. neb houby víme co bud ezítra natožpak jako se projeví a kde další krize (a že určitě bude, a kdo tvrdí že má lék na to aby už krize nebyly pěkně kecá :))
    Bo
Aktuální komentáře
26.07.2024
22:00Optimistický závěr týdne  
17:33Fungovalo to dobře a pak najednou vůbec
16:54Akcie se zvedají, ale namísto návratu technologií probíhá rotace do tradiční ekonomiky  
15:59EU oficiálně zahájila řízení se sedmi členskými státy kvůli vysokým deficitům
15:47Rozkol mezi top techy a zbytkem trhu nebyl stabilní. Probíhá hledání nové rovnováhy, soudí exmanažerka Goldman Sachs
13:58Perly týdne: Korekce ano, medvědí trh ne
12:25Jakub Blaha: Automobilky mají za sebou katastrofický týden  
11:50Sabotáže ve Francii na prahu olympijských her: Koordinované žhářské útoky zasáhly železnici
11:46Jak se postavit k technologiím při nynějších korekcích na trhu? Neutíkala bych plošně od velkých i vybírala mezi menšími, říká Rebecca Patterson
11:43Mercedes po poklesu potávky po elektromobilů a slabých prodejích v Číně snižuje výhled
10:46Evropa zvedá hlavu, poté co se to Wall Street nepodařilo  
9:25Rozbřesk: Americká ekonomika odmítá zahájit přistávací manévr
8:51Evropské indexy zahájí smíšeně, Mercedes snížil odhad ziskové marže  
6:24Investiční nápady na akciové i sektorové sázky podle portfolio manažera
25.07.2024
17:54Ekonomům predikce recesí moc nejdou. Co k ní nyní říkají trhy vládních a korporátních dluhopisů?
17:06Evropa v červeném, Amerika bojuje za zlepšení. Data tlumí dopad výsledků  
16:11IBM se vzepřela výprodeji technologií a po výsledcích roste  
15:31Tomáš Vlk: Ekonomika USA rostla v 2Q překvapivě rychle díky spotřebitelům  
15:12Tempo růstu americké ekonomiky ve druhém čtvrtletí zrychlilo na 2,8 procenta
14:07Zisk Harley-Davidson díky poptávce po dražších motocyklech vzrostl o 23 pct.

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
Nebyla nalezena žádná data