Další čísla z amerického průmyslu přinesla špatné zprávy. Dnes to jsou objednávky zboží dlouhodobé spotřeby za prosinec, které celkově propadly o 5,1 procenta. To je nejhorší číslo od předloňského srpna. Podobně jako tehdy i tentokrát se na něm hodně podepsaly objednávky letadel, ale ani bez nich není výsledek pěkný. Očištěné objednávky klesly o 1,2 procenta. Jde o horší výsledek než očekávaných -0,1 procenta a navíc listopad byl revidován dolů.

Civilních i vojenských letadel se v prosinci objednalo výrazně méně než v předchozím měsíci. Mírně klesaly také objednávky aut a dohromady segment dopravních prostředků zaznamenal pokles o 12,4 procenta. Krom toho ale výrazně padaly objednávky komunikační techniky (-20,5 procenta), počítačů nebo strojů. Z hlavních segmentů zaznamenaly vyšší objednávky výrobci elektrického vybavení a mírně i producenti surových kovů. Objednávky kapitálového zboží bez letadel a vojenské techniky spadly o 4,3 procenta.
Meziročně registrují americké firmy vyrábějící zboží dlouhodobé spotřeby pokles objednávek o 1,9 procenta, ovšem bez dopravních prostředků je to -5,8 procenta. Kapitálového zboží se meziročně objedná o 6,3 procenta méně.
Vyhlídky pro start amerického průmyslu do nového roku se po dnešních číslech opět o něco zhoršily. Velká volatilita u objednávek letadel je běžná a je třeba od ní odhlédnout. Ani tak se ale k dobrému výsledku nedostaneme a zvlášť čísla z některých oborů jako telekomunikace nebo strojírenství jsou varovná. První celonárodní průmyslovou statistikou za leden bude příští týden index ISM, který pravděpodobně zůstane bezpečně pod neutrální hranicí 50 bodů. Konsistentní by pak v návaznosti byl další pokles průmyslové výroby v řadě. Aspoň tedy v oblasti zpracovatelského průmyslu a těžby, zatímco produkce utilit se může díky vyšší spotřebě energie zlepšit.