Hledat v komentářích
Investiční doporučení
Výsledky společností - ČR
Výsledky společností - Svět
IPO, M&A
Týdenní přehledy
 

Detail - články
Europremianti a ostrov stability uprostřed globálních turbulencí

Europremianti a ostrov stability uprostřed globálních turbulencí

08.02.2016 17:45

Mým tipem na „data týdne“ je na pátek naplánovaný růst HDP eurozóny za Q4 minulého roku a na ten samý den naplánované zveřejnění růstu maloobchodních tržeb v USA v lednu. Při pohledu na očekávaný vývoj v eurozóně mě napadá otázka: Kdo by ještě nedávno čekal, že její růst bude vyšší než růst americké ekonomiky a navíc mu nebudou dominovat tradiční tahouni, ale periferní premiant, na kterého můžeme pasovat Španěly?

V prvním z následujících grafů je čtvrtletní změna HDP eurozóny včetně Commerzbankou očekávané hodnoty pro Q4. Nejde o žádný zářný výsledek (meziročně 1,5 %), ale na standardy nastavené v pokrizovém období také o žádný propadák. Druhý graf pak porovnává, jak se snaží jednotlivé země (šedě vyznačené ekonomiky už svá čísla zveřejnily, žlutě vyznačené tak učiní v pátek).

europremianti 1.png

Tempo, kterým nyní uhání španělská ekonomika, je v kontextu celé eurozóny naprosto výjimečné. A přispívá k tomu jak síla Španělů, tak relativní slabost ostatních. Což vede k otázce, zda Španělsko náhodou „nekrade“ poptávku (tj. komoditu nejvzácnější – viz předchozí příspěvek) od jiných evropských ekonomik.

Podle některých analýz je odpověď kladná. Ovšem vzhledem k tomu, že tak nečiní manipulací kurzu, není namístě hovořit o krádeži, ale o férové soutěži a s ohledem na pokrizové roky i těžce vydřenému vítězství. I když jen částečnému, protože španělská nezaměstnanost je stále velmi vysoko. A je mimochodem otázkou, zda Německo s jeho „univerzálními“ ekonomickými recepty počítalo a počítá s možností, že mu periferie začne vážně konkurovat.

Další graf ukazuje dlouhodobější vývoj HDP a odhady pro jeho vývoj v roce 2016 od Danske Bank. V první řadě vidíme, že ve srovnání s rokem 2005 je na tom Německo stále výrazně nejlépe. Asi nejpozoruhodnější je pak srovnání Itálie se Španělskem, i když se zdá, že i Italové by konečně mohli začít dosahovat nějakého ekonomického růstu. Právě díky nim by pak na tom mohl být i růst celku letos lépe, než loni:

europremianti 2.png

Natixis nedávno přišel s analýzou, ve které tvrdil, že eurozóna se může dokonce stát ostrovem stability. Šlo by o velký a rychlý posun z jednoho extrému do druhého, ale když se nad tím zamyslíme, nemusí jít o příliš přehnané tvrzení (či přání). Bohužel ale ne proto, že by eurozóna nějakým dramatickým způsobem posílila svou vnitřní integritu. Pokud by se oním ostrovem skutečně stala, bylo by to hlavně proto, že zbytek globální ekonomiky by na stabilitě ztratil. Takže buďme opatrní s tím, co si přejeme.

Každopádně nás podobné úvahy zas a znova vrací k tomu, zda si evropské akcie nakonec přece jen nepovedou znatelně lépe, než jejich protějšky v USA a jinde. Pokud by za sebou měla eurozóna pověst bezpečného přístavu, její momentální relativní stabilita by k sobě mezinárodní investory pravděpodobně skutečně přitahovala jako magnet. Nicméně eurozóna obecně za bezpečný přístav považována není, takže popsaný efekt asi sám o sobě nijak výrazný nebude.

Pokud by se pak zhoršovala zejména situace v USA, budeme pravděpodobně opět svědky zarážejícího jevu, kdy peníze potečou tam, odkud pramení problémy. V extrému byl tento jev patrný při přetahované o dluhových stropech – investoři tehdy utíkali k amerických dluhopisům bez ohledu na to, že ona přetahovaná přímo ohrožovala likviditu americké vlády.


Čtěte více:

Evropské indexy se rozsypaly jako domeček z karet strachem z ničeho
08.02.2016 15:57
Pondělí a obecně celý týden je ve znamení relativního nedostatku makro...
Sázka na velký brazilský short
08.02.2016 16:41
Brazilská ekonomika se topí v problémech a směřuje k nejhorší recesi z...

Váš názor
Na tomto místě můžete zahájit diskusi. Zatím nebyl zadán žádný názor. Do diskuse mohou přispívat pouze přihlášení uživatelé (Přihlásit). Pokud nemáte účet, na který byste se mohli přihlásit, registrujte se zde.
Aktuální komentáře
20.09.2024
22:14Volby online: Česko volí krajské zastupitele a část Senátu
22:01Wall Street lehce v záporu  
17:48Americká akciová výjimečnost pokračuje
17:14J&T ARCH INVESTMENTS SICAV, a.s.: Vnitřní informace
17:03Prezident Pavel jmenuje k 1. prosinci do bankovní rady ČNB ekonoma bankovní asociace Jakuba Seidlera
17:02EK hodlá poskytnout Ukrajině půjčku v hodnotě až 35 miliard eur
17:02Firemní zprávy narušují optimismus o ekonomice a akcie korigují zisky  
15:58Uber bude spolupracovat s Waymo. Evercore ISI jej vidí jako sázku na robotaxíky
15:21Technická analýza: AI může Adobe přinést další růst  
14:54Fidelity International: Snižující se korelace naznačují, že dluhopisy mohou opět plnit zajišťovací role
13:54Než otevře Wall Street: FedEx, Nike  
13:46Direct Financing s.r.o.: Vnitřní informace - Oznámení o výplatě úrokového výnosu
13:24Perly týdne: Tlaky na ceny aut, dluhopisy nechtějí agresivní pokles sazeb
12:49Rakouská Raiffeisen Bank International se stahuje z běloruského trhu
12:24Raiffeisenbank a.s.: Výplata úrokového výnosu dluhopisů
12:19Random Thoughts #2: Všechno bude fajn aneb aktualizace Investičních tipů  
10:58Silný akciový trh stále více kontrastuje s hrozbou pro evropskou ekonomiku. Mercedes varuje, akcie otáčejí dolů  
9:03Rozbřesk: Vláda zvyšuje rozpočtový deficit kvůli povodním. Korunu povzbuzuje dobrá nálada na globálních trzích
8:35Další rána pro německý průmysl, Mercedes-Benz zhoršil svůj finanční výhled. Evropa po vydatném růstu tento týden otevře v červeném  
19.09.2024
22:09Fed dodal akciím novou krev do žil, trhy oslavovaly "jumbo cut"  

Související komentáře
Nejčtenější zprávy dne
Nejčtenější zprávy týdne
Nejdiskutovanější zprávy týdne
Kalendář událostí
ČasUdálost
JP - Základní O/N úroková sazba